Cześć, kiedyś dostarczałem znakowarki/grawerki laserowe niemieckiej firmy, może kilka informacji będzie dla Ciebie pomocnych.
Po pierwsze należy odróżnić znakowanie i grawerowanie. Znakowanie pozostawia znak na powierzchni, a celem grawerki jest wykonanie wgłębne wzoru przy pomocy lasera jak w przypadku matrycy do bicia monet. Grawerki maja większą moc ale grawerowanie matrycy monety może zająć godziny lub nawet dni. Jeżeli chcesz tylko znakować powierzchnię to potrzebujesz znakowarki.
Znakowarki
znakowarki laserowe mają kilka rodzajów źródeł, np. CO2 (do drewna, skóry), włóknowe Fiber, YAG itp.
Do znakowania metali wystarczy Fiber i chyba jest teraz jednym z popularniejszych rozwiązań.
Laser to światło, więc będzie odbijał się od powierzchni metalu znakowanego, a jak będziesz znakować zakrzywione powierzchnie to odbite światło może podążać w różnych kierunkach. Radziłbym zastosowanie osłon bo laser jest bardzo szkodliwy dla oczu. Choć w sprzedaży są znakowarki, które nie mają osłon a tylko okulary to raczej uważałbym na takie rozwiązania. Co do mocy to zależy ona także od typu źródła lasera, jaki jest zastosowany.
wiertło termiczne
My znakowaliśmy np. na znakowarkach o mocy 2W.
znakowarki Były wystarczające. W przypadku aluminium musisz być świadom, że znakowarka znakuje na "biało" chyba, że aluminum jest anodyzowane to wtedy można uzyskać inne efekty. W przypadku stali zwykłej uzyskasz ciemną brązowo-czarną powierzchnię (pod palcem będzie chropowata) a w przypadku stali nierdzewnej można uzyskać efekt barwienia bez naruszenia powierzchni.
gradownik
Pewnie w ostatnich latach doszły nowości w zakresie tej technologii, których nie miałem okazji poznać, ale dzielę się wiedzą, która mi została. W razie potrzeby odszukam swoje publikacje z czasopism, tam było więcej informacji.
Czy te informacje są w jakiś sposób pomocne?