Ocena konstrukcji

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
Fiertoo
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 52
Rejestracja: 19 lut 2018, 16:42

Ocena konstrukcji

#1

Post napisał: Fiertoo » 12 kwie 2018, 19:53

Panowie i Panie

Co myślicie o tej konstrukcji? - https://id2cnc.com/build-log/diy-cnc-step-by-step/

Myślę nad czymś takim do sklejki, mdf, dibond, plexi i pcv spienione. Aluminium raczej nie zamierzam tym obrabiać.

Chciałbym abyście podzielili się opinią na temat sztywności bramy przy obróbce właśnie ww. materiałów i ogólnie ocenili projekt tego gościa. Ceny profli alu mnie przerażają :D




piotr56
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 189
Rejestracja: 21 sty 2016, 11:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Ocena konstrukcji

#2

Post napisał: piotr56 » 13 kwie 2018, 10:35

Witam
Ładna dopracowana konstrukcja, ale bardzo pracochłonna.
Zastosowana koncepcja w wielu punktach nie wybacza nawet błędów w detalach nawet rzędu dziesiątych części milimetra.
Złe wrażenie sprawia na mnie mocowanie bramy, według mnie są dwa błędy, jeden to mały rozstaw łożysk przy relatywnie dużej bramie, drugi błąd też związany z tymi łożyskami to sposób zawieszenia wrzeciona, oś wrzeciona jest dość daleko odsunięta od łożysk, co spowoduje moment skręcający przy nacisku wrzeciona na materiał.


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Ocena konstrukcji

#3

Post napisał: Avalyah » 13 kwie 2018, 17:39

Piękna maszyna, ale ile w nią pracy musiało zostać włożone... no i pewnie kasy też.


Autor tematu
Fiertoo
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 52
Rejestracja: 19 lut 2018, 16:42

Re: Ocena konstrukcji

#4

Post napisał: Fiertoo » 14 kwie 2018, 08:31

Zastanawiam się czy nie lepiej podstawę zrobić ze stali a bramę aluminiową. Chciałbym taka konstrukcję zrobić ale cena aluminium jest dość wysoka. Jakbym podstawę uspawal to profile alu pójdą wtedy tylko na belkę poziomą bramy A boki bramy z formatek alu 20mm. Jak myślicie, dobrze kombinuje z takim łączeniem czy lepiej całość zrobić w jednej technologii?


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ocena konstrukcji

#5

Post napisał: strikexp » 14 kwie 2018, 14:47

Możesz śmiało łączyć stal z aluminium, w niczym to nie przeszkadza przy maszynach o małej dokładności.
Znajdź jakiś kalkulator cięcia laserem. Będziesz zdziwiony jak tania jest to usługa, potem ewentualnie poszukaj podobnego zakładu w swojej okolicy bo może być problem z wysyłką tak długich elementów podstawy.
Cięcie laserem jest bardzo dokładne, w warunkach amatorskich sam nie zrobisz tego lepiej.
Ktoś musi tylko doradzić jaka grubość i szerokość powinna być przy 1200mm pola roboczego. Chociaż myślę że płaskowniki 1500x100x10 powinny wystarczyć.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”