Strona 1 z 1

Proces projektowania na maszyny 3 osiowe.

: 28 lut 2018, 14:25
autor: koala.g
Cześć.

Zastanawiam sie ostatnio nad zrobieniem frezarki o polu roboczym ok 100x150cm.

Jak to tej pory robiłem projekty tylko na laser w Corelu.
Jak bardzo skomplikowane jest przygotowanie projektu na frezarkę. Mogę wykonać rysunek wektorowy ale jak później to importować ustawiać głębokość, zerować maszynę, kalibrować wysokość frezu.

Najlepiej jakby był filmik pokazujący od 0 zaprojektowanie elementu i wykonaniem go na maszynie.
Widziałem kilka ale nie był to całkowity proces.

Jak wygląda programowanie mostków czyli tych elementów trzymających materiał do kupy przy frezowaniu.
Chodzi mi o to że frez w niektórych miejscach nie tnie na pełną głębokość tylko się unosi tworząc mostek między elementem wycinanym a materiałem z którego jest wycinany.

Re: Proces projektowania na maszyny 3 osiowe.

: 01 mar 2018, 14:57
autor: kubus838
Witam
Skoro jeszcze nikt nic nie napisał to ja napiszę jak to robię.

Na początek rysuje sobie na kartce papieru jak dany element-bryła ma wyglądać łącznie z wymiarami. Potem przechodzę do cada i rysuje taki element już zgodny wymiarami - czyli taki jaki ma być po obróbce. Tu jest małe "ale" - czasami trafiają się takie bryły o wielu powierzchniach które wymagają obróbki z każdej strony. Dlatego trzeba tak narysować daną bryłę aby po jej złożeniu z kilku części wyszło to co chcieliśmy. Oczywiście można też używać szablonów/statywów/podstawek/zacisków montowanych na stole aby taką bryłę w trakcie obróbki odwracać. I tu jest technika dowolna ważne jest jedynie aby element po obróbce był zgodny z projektem pod względem kształtu i wymiarów.

Jeżeli już mamy taki element przygotowany to przechodzimy do cama. W camie ustawiamy wymiar materiału, miejsce na materiale gdzie ma być wyfrezowany nasz element - czyli wstawiamy narysowana bryłę w materiał. Oprócz tego musimy ustawić miejsce z którego frezarka powinna zacząć obróbkę, ilość przejść i oczywiście rodzaj obróbki. Celowo nie wspominam o prędkości posuwu, prędkości obrotowej wrzeciona, rodzaju freza bo to rzecz oczywista a poza tym są różne materiały.

Na koniec kładę materiał na stole najeżdżam frezem na odpowiednie miejsce startu. Frezem dotykam do powierzchni materiału, zeruje liczniki osi i "start". Ja wiem można używać czujników wysokości narzędzia ale ja tu już piszę jak to robić najprościej. Ważne jest to aby punkt początkowy znajdował się na najwyższej części materiału.

Co do mostków to albo w fazie przygotowania rysuje je do razu, Albo z tego co mi tłumaczono nie które programy sterujące po "zakrzyżykowaniu" czegoś same wstawiają w plik obróbkowy tzw. "mostek" - i tu napisze, że ja z taką funkcją się nie spotkałem ale podobno jest to możliwe. Moim zdaniem takie mostki powinno się wstawiać już w fazie projektu - ale podkreślam to jest tylko moje zdanie.

W cadzie jeżeli już masz przygotowany rysunek wektorowy to nic prostszego jak z niego zrobić bryłę 3d oczywiście za pomocą funkcji dostępnych w oprogramowaniu cad. Czyli jeżeli masz narysowane kółko to nic prostszego jak zrobić z niego kulkę

To tak w dużym skrócie.

robert