Sterowanie frezarki

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
mazaj
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 14
Rejestracja: 04 sty 2011, 12:25
Lokalizacja: Puławy

Sterowanie frezarki

#1

Post napisał: mazaj » 31 paź 2017, 10:07

Witam czy może ktoś mi podpowiedzieć jak wybrać i skonfigurować sterowanie do frezarki. Mam zbudowaną już jedną frezarkę w oparciu o silniki krokowe i sterowanie Mach jednak chciałbym zbudować drugą maszynkę i do napędu wykorzystać serwa i LinuxCNC. Potrzebuję wyjaśnienia czy jeżeli będę miał serwosterowanie w oparciu o transmisję profibus ethercat lub choćby o rs232 to co jeszcze potrzebuję poza komputerem a sterownikami. Wiem jak wygląda sterowanie w Mach że mamy sygnał kroku kierunku i wiem że tak samo jest w LinuxCNC ale też wyczytałem że linuxCNC może wykorzystywać inną transmisję niż port LPT? Może macie jakąś ciekawą lekturę gdzie to jest w prosty sposób opisane.




cromachine
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 25
Rejestracja: 23 lip 2017, 18:45
Lokalizacja: Olkusz

Re: Sterowanie frezarki

#2

Post napisał: cromachine » 31 paź 2017, 21:02

mazaj pisze:Witam czy może ktoś mi podpowiedzieć jak wybrać i skonfigurować sterowanie do frezarki. Mam zbudowaną już jedną frezarkę w oparciu o silniki krokowe i sterowanie Mach jednak chciałbym zbudować drugą maszynkę i do napędu wykorzystać serwa i LinuxCNC. Potrzebuję wyjaśnienia czy jeżeli będę miał serwosterowanie w oparciu o transmisję profibus ethercat lub choćby o rs232 to co jeszcze potrzebuję poza komputerem a sterownikami. Wiem jak wygląda sterowanie w Mach że mamy sygnał kroku kierunku i wiem że tak samo jest w LinuxCNC ale też wyczytałem że linuxCNC może wykorzystywać inną transmisję niż port LPT? Może macie jakąś ciekawą lekturę gdzie to jest w prosty sposób opisane.

Witam obecnie zbudowaliśmy taki kontroler w oparciu o kartę fpga + karta wejść wyjść"Mesa", 4MHz na 6 osi działa ok ale trzeba trochę wiedzy bo dopięty do linuxacnc konfigurator do mesy nie do końca spełnia oczekiwania, możesz też spróbować po ethercacie jacyś goście coś tam stworzyli ale ja tego jeszcze nie próbowałem. Na Fpga potrzebujesz peceta +fpga+ karta wejść /wyjść, -mesa czyli fpga +wej/wyj.to około 1800zł. Sterowanie masz step dir więc proste możesz jeszcze podpiąć sprzężenie zwrotne np.l enkodery liniowe.
Zresztą to linux więc możesz co chcesz jeśli potrafisz.

Aha jeszcze jedno jeśli nie chcesz w servach ustawiać tzw. przełożenia elektronicznego 20 do 1 to zapomnij o lpt i 30do 40KHz, kontroler min 125KHz ewentualnie tak jak pisałem powyżej Mesa z 4MHz. Większość sensownych serw to min 10000 impulsów na obrót a to przy 3000obr/min 500KHz.

Pozdrawiam Sebastian
Zalewski


MacGregor
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 254
Rejestracja: 12 wrz 2006, 20:14
Lokalizacja: Białystok

#3

Post napisał: MacGregor » 03 lis 2017, 12:17

Myślę że karta sterująca MESA 7i96 - Ethernet, powinna zaspokoić twoje oczekiwania.
Nawet kolega z forum już zastosował taką kartę w swojej maszynie, w pierwotnej wersji sterowała zestawami DC , a teraz po zmianach zestawami AC.
Tu masz temat z naszego Forum: https://www.cnc.info.pl/topics60/biurko ... t86273.htm
A tu z Forum Linuxcnc : https://forum.linuxcnc.org/27-driver-bo ... rnet-board
POZDRAWIAM


Autor tematu
mazaj
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 14
Rejestracja: 04 sty 2011, 12:25
Lokalizacja: Puławy

#4

Post napisał: mazaj » 03 lis 2017, 14:16

Poczytam dzięki. Lektura już mi się podoba bo widzę że człowiek w swojej maszynce zastosował serwa o których myślałem.


Autor tematu
mazaj
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 14
Rejestracja: 04 sty 2011, 12:25
Lokalizacja: Puławy

Re: Sterowanie frezarki

#5

Post napisał: mazaj » 24 gru 2017, 08:52

Ma ktos namiary gdzie kupic ta karte Mesa?


druid07
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 52
Rejestracja: 17 paź 2010, 20:11
Lokalizacja: Koszalin

Re: Sterowanie frezarki

#6

Post napisał: druid07 » 24 gru 2017, 09:52

Witam, jestem na podobnym etapie kompletowania sterowania do frezarki CNC. Krok po kroku rozpoznaje temat sterowania poprzez PC (LinuxCNC) - moduł EtherCat Beckhoff EK1100 + I/O - serwowzmacniacze EtherCat Omron / serwa Omron. Narazie jestem na początku więc skompletowałem sprzet i zaczynam drążyć temat. Jest kilka przykładow na sieci gdzie przez moduły Arduino/Rassbery + Beckhoffa sterowali sprzętem i jakoś im to działało. Może ma ktoś już doświadczenie na tym polu i coś podpowie w kwestii sterowania po EthrCat i module Beckhoff EK1100? Może trafiliście na sieci na jakies projekty, które traktowały o tym temacie? Pozdrawiam. Paweł

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”