Arduino Uno + CNC Shield + A4988 + 28BYJ-48

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
elraphael
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 20
Posty: 17
Rejestracja: 25 paź 2017, 10:30
Lokalizacja: Gdańsk

#11

Post napisał: elraphael » 25 paź 2017, 21:02

Wchodzę w ARDUINO IDE wybieram z przykładu EPROM CLEAR, zmieniam na 1024, bo chyba tak mam zrobić, a później GRBL, ale ponownie zwis, po prostu kompiluje, wgrywa, nagle kółko się kręci i tak jakby program nie odpowiadał. Dziwna sprawa ;]


Obrazek


Już nawet patrzę na ustawienia portu, ale chyba tak powinno być ?
Ostatnio zmieniony 25 paź 2017, 21:04 przez elraphael, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:

Awatar użytkownika

Riker
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 10
Posty: 40
Rejestracja: 19 lut 2017, 13:24
Lokalizacja: Kraków

#12

Post napisał: Riker » 25 paź 2017, 21:04

Wygląda na ten "właściwy" układ który jest oryginalnie montowany na UNO. IDE zawsze mi zgłasza problemy z pamięcią:
https://www.dropbox.com/s/nyxjdi586gx9xmg/pic2.jpg?dl=0
...ale to normalne i wszystko działa. Mam trzy różne płytki i 0 problemów (org i dwa klony).
Napisz czy jak kompilujesz program (Verify) - nie Upload (nawet bez podłączonej płytki) to też Ci się IDE wiesza?


Autor tematu
elraphael
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 20
Posty: 17
Rejestracja: 25 paź 2017, 10:30
Lokalizacja: Gdańsk

#13

Post napisał: elraphael » 25 paź 2017, 21:05

Jak zweryfikuję, to przechodzi weryfikacja.

Obrazek

Jak wcisnę by wgrywał, kompiluje, wgrywa, zaświecą się przez chwilę TX RX, gasną i wgrywanie w toku cały czas, mogę tak czekać 10min.
Ostatnio zmieniony 25 paź 2017, 21:08 przez elraphael, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

Riker
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 10
Posty: 40
Rejestracja: 19 lut 2017, 13:24
Lokalizacja: Kraków

#14

Post napisał: Riker » 25 paź 2017, 21:05

True, zrób tak jak prawi Steryd
Ostatnio zmieniony 25 paź 2017, 21:10 przez Riker, łącznie zmieniany 1 raz.


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4143
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

#15

Post napisał: Steryd » 25 paź 2017, 21:09

ściągnij sobie bibliotekę EEPROM do arduino IDE. potrzebujesz jej do przykładu eeprom clear a nie ma w pakiecie z arduino IDE od jakiegoś czasu. Ta zwiecha przy próbie kompilacji to właśnie dlatego.
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
elraphael
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 20
Posty: 17
Rejestracja: 25 paź 2017, 10:30
Lokalizacja: Gdańsk

#16

Post napisał: elraphael » 25 paź 2017, 21:16

Mam ją zainstalowaną, tak mówi ARDUINO IDE, użyłem kilka razy, za każdym razem zwis gdy wgeywam GRBL, może problem z WINDOWS 10 ?

Jestem Panowie Wam bardzo wdzięczny za próbę pomocy, ale tu chyba coś więcej się musi dziać skoro nie idzie po myśli, spróbowałbym na linuxie może, a może ktoś z Was używał RASPBERRY PI, bo też mam pod ręką :)

Awatar użytkownika

Riker
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 10
Posty: 40
Rejestracja: 19 lut 2017, 13:24
Lokalizacja: Kraków

#17

Post napisał: Riker » 25 paź 2017, 21:39

Będę szczery - nie mam pojęcia o co chodzi. Spróbuj wywalić całe IDE i zainstalować najnowszą wersję. Zapodaj grbl do katalogu libraries i spróbuj ponownie.
Jak masz możliwość sprawdzić na innym kompie to jak najbardziej zrób to. Nie spotkałem się z takimi jazdami jeszcze.

Jeszcze w ramach testowych zapodaj mu programik „CharacterAnalysis” (znajduje się w Examples > 08.Strings). Zobacz czy komunikuje się poprzez "serial monitor" i zwraca odpowiedź za wprowadzone znaki.
Ostatnio zmieniony 25 paź 2017, 21:46 przez Riker, łącznie zmieniany 3 razy.


Autor tematu
elraphael
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 20
Posty: 17
Rejestracja: 25 paź 2017, 10:30
Lokalizacja: Gdańsk

#18

Post napisał: elraphael » 25 paź 2017, 21:42

Dlatego też mnie to dziwi, spróbuję inną wersję, np.: ESP8266 które programowałem, nie działało poprawnie na najnowszej wersji, musiałem wgrać starszą i wszystko szło jak po maśle. Ok tak czy siak dzięki wielkie, trochę się teraz pomęczę, wszystkie możliwe sposoby ;) może coś się uda.

CharacterAnalysis - wgrane, wszystko działa, zwraca informację za wprowadzone informacje.

Powiem że już nie mam pomysłu, na drugim laptopie, z windows 7, ta sama sytuacja, zwiesza się przy wgrywaniu GRBL.

Pytanie, jaka jest różnica w tym GRBL wgrywanego przez XLOADER ? HEX'a ?


piotr56
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 189
Rejestracja: 21 sty 2016, 11:35
Lokalizacja: Rzeszów

#19

Post napisał: piotr56 » 26 paź 2017, 21:05

Witam
Przyjmij poprawne zalożenie, że HEXy GRBLa wgrywamy poprzez Xloader, tak zakładają twórcy i na tym się opieram, zwykle wgrywam wersję 1.1 chyba z literką f.
Nigdy nie próbowałem inaczej niż przez Xloader i zastanawiam się czy te wgrywania są równoważne, oprócz treści ważne jest miejsce od którego ładuje się program i Fuse Bits, nie zastanawiałem się czy Xloader nie modyfikuje tego.
Po drugie po podpięciu Arduino do komputera wejdź w menadżer urządzeń i sprawdź na którym COM zainstalowało się Arduino.
Clear EEPROM ma chyba rozpoznawanie wielkości EEPROM, w nowych wersjach nie trzeba zmieniać wielkości pamięci do kasowania.
Teraz sprawdź czy Twój program ma ustawiony taki sam COM jak ten wykryty w menadżerze i dopiero potem łącz.
Czego nie działa z Shieldem? mam pytanie czy to zasilasz zewnętrznym zasilaczem? z samego kabla USB zasilanie klapnie do dołu i po dobrej współpracy :).
Pytanie poboczne, jaki masz system, jeśli 64 bitowy to u mnie pojawiały się od czasu do czasu kłopoty, szukałem długo przyczyny i po przejściu na 32 bitowy problemy zniknęły !!!!
Sprawdź Shield z wyciągniętymi driverami, sam pobiera nikły prąd, jeśli bez driverów nie działa to szukaj zwarć na płytce.
Niedawno przerzuciłem chyba 6 takich zestawów i zero problemu, jeśli będziesz miał konkretny problem to pytaj póki mam to w domu i mogę sprawdzić to odpowiem jak jest u mnie w identycznych warunkach.


Autor tematu
elraphael
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 20
Posty: 17
Rejestracja: 25 paź 2017, 10:30
Lokalizacja: Gdańsk

#20

Post napisał: elraphael » 26 paź 2017, 22:56

Piotr56

Więc tak, doszedłem do takiego wniosku, że to raczej coś z moim ARDUINO, ponieważ jak wyjmę nawet CNC SHIELD, to mam problem wgrać na niego oprogramowanie.

Jakieś proste programy w stylu, blink, wgrywają się bez problemu.

Jak użyję XLOADERA, często mam UPLOAD FAIL, za którymś tam razem, coś tam się uda wgrać, ale jak odpalam program wgrany, grbl controller to juz nie chce sie z arduino połączyć.

Mam windowsa 10 64bit, ale na laptopie sobie postawiłem, vistę 32 bity i to samo, windows 7 i to samo.

Zamówiłem wczoraj ARDUINO UNO, prawdopodobnie jutro będę miał, to zdam relacje z tego czy się udało czy nadal jakiś problem ;)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”