Ustawianie konfiguracji GRBL, czy jest jakiś wygodny program

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
piotr56
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 17
Posty: 189
Rejestracja: 21 sty 2016, 11:35
Lokalizacja: Rzeszów

#31

Post napisał: piotr56 » 02 paź 2017, 18:07

Witam
Głupi z pewnością nie jesteś :)
Tu masz nawet dwa źródła:
http://www.instructables.com/id/Benbox- ... -Banggood/
Konkretnie zerknij w "Step 4"
Pozdrawiam



Tagi:


upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 11
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

#32

Post napisał: upanie » 02 paź 2017, 20:27

A jednak jestem :razz:
Byłem na tej stronie i klikałem w "Click here" tyle że w drugie czyli w punkcie B)
No i tu jest error.

[ Dodano: 2017-10-02, 20:45 ]
Uuuu człowieku, to jest dopiero soft :mrgreen:
Dziwne toto jakieś ale jak się ustawi to co jest na stronie, którą zalinkowałeś to ręczne ruszanie osiami działa.

[ Dodano: 2017-10-02, 20:51 ]
No zasadniczo działa. Narysowałem kilka łuków i maszynka jeździ. Lasera jeszcze nie mam (dochodzi już ponad 4 tygodnie :evil: ) ale widać, że kreśli kształty, które narysowałem.
czilałt...


Autor tematu
piotr56
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 17
Posty: 189
Rejestracja: 21 sty 2016, 11:35
Lokalizacja: Rzeszów

#33

Post napisał: piotr56 » 02 paź 2017, 23:31

Witam
No to bingo :)
Teraz podaj konfiguracje w której Ci to działa:
- Arduino UNO rozumiem;
- jaki wsad GRBL ?
- jaki system na komputerze ?
- jak podłączone silniki, CNC Shield czy jakiś inny układ.
Potrzebuję wypalić kilka płytek czołowych do elektroniki, przy tym systemie napisy i otwory na potencjometry i przełączniki robi się w kilka minut.
Podobnie jest ze stemplami, jeden przycisk robi odbicie lustrzane, drugi odwraca kolory, można wypalać napisy od tyłu płytki....
Pozdrawiam
Ps. nim przyjdzie laser to zapewnij sobie stabilną pracę :
- osobny zasilacz do lasera, podobno na wspólnym układ się wiesza o czym piszą na tamtejszej liście dyskusyjnej;
- zlutuj jakiś odwracacz fazy, bo wszystkie znane mi konstrukcje sterowników TTL mają niski stan aktywny, ja zrobiłem to na CD4069, trzy inwertery włączone w szereg odwracają fazę i zapewniają strome zbocza do sterowania, pewnie prościej byłoby z inwerterami Schmitta, ale CD4069 mam trochę w szufladzie. Ostatni inwerter można zrównoleglić wolnymi inwerterami, ja podwiesiłem wejścia do masy by sygnały nie szalały.
Pozdrawiam


upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 11
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

#34

Post napisał: upanie » 03 paź 2017, 04:13

- Arduino UNO rozumiem;
Tak
- jaki wsad GRBL ?
Żaden. Wrzuciłem firmware Benbox zgodnie z opisem ze strony, którą podałeś.
- jaki system na komputerze ?
Win7 64 bit
- jak podłączone silniki, CNC Shield czy jakiś inny układ.
Toto: https://botland.com.pl/arduino-shield-k ... duino.html
Żeby było łatwiej podłączać.

Osobny zasilacz już mam a odwracanie sygnału PWM nie idzie ustawić w konfiguracji? No ale inna sprawa zwiększenie wydajności prądowej jeśli jest taka potrzeba. Zobaczy się.
czilałt...


Autor tematu
piotr56
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 17
Posty: 189
Rejestracja: 21 sty 2016, 11:35
Lokalizacja: Rzeszów

#35

Post napisał: piotr56 » 03 paź 2017, 10:49

Witam
Nie trafiłem na opis zmiany fazy sygnału na Pin11, od strony programowej byłoby to trudne bo oni używają sprzętowego PWM, z tego powodu w GRBLu zmieniono wyjście z Pin12 na Pin11 chyba od wersji 0.9 w górę. Dla zachowania zgodności na płytkach Benboxowych jest zworka która pozwala zmienić wyjście ON/OFF na PWM przepinając wyjście z Pin12 na Pin11.
Co do firmware, to w oryginale jest chyba Arduino Nano które ma inny zegar niż UNO co zaznaczają przy ładowaniu firmware przez Xloader z bitrate 57600.
Zastanawiam się jak to wpływa na realizowanie wszystkich funkcji zależnych czasowo, szczególnie na prędkość przesuwu itd.
Mam taki komplecik ja Ty więc też powinien działać, teraz spróbuje wpakować to do mojego Woodpeckera w którym wszystko jest na jednej płytce z przetwornicami itd.
Pozdrawiam


upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 11
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

#36

Post napisał: upanie » 03 paź 2017, 11:03

No wiesz, odwrócenie programowe PWM-a jest bardzo proste. Wystarczy odwrócić wypełnienie. Jak ma być 1% to dajesz 99% i po sprawie.
czilałt...


Autor tematu
piotr56
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 17
Posty: 189
Rejestracja: 21 sty 2016, 11:35
Lokalizacja: Rzeszów

#37

Post napisał: piotr56 » 03 paź 2017, 18:09

Witam
Pojawiło się kilka problemów z którymi muszę się przespać....
Laser mi nie gaśnie i regulacja jasności działa niespecjalnie, nie rozumiem zjawiska bo statycznie sterownik działa bez problemu, może pojemność bramki MOSFETa psuje sygnał który w Woodpeckerze jest wpięty na stałe do Pin11 i służy tez do sterowania silnikiem, spróbuje posterować laser z Arduino Uno i poogladam sygnały na oscyloskopie.
Co do PWM to teoretycznie masz rację, ale problem może być z kompatybilnością wsteczną, bo sygnał steruje też silnikiem wrzeciona.
Moje podejrzenia co do jednostkowej zgodności programów z wsadem firmware się potwierdzają, spróbowałem z wsadem Benboxa uruchomić inne programy i programy nie znajdują sprzętu.... :(

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”