Prośba o pomoc z setupem elektroniki

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC
Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#21

Post napisał: zacharius » 23 wrz 2017, 21:48

stery do już parę dni jak zaklepane mam, ale budka rack 19" nadal do wzięcia. fajnie się komponuje całość w jednym pudle. no i nawiew tam stoi odpowiedni


Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły

Tagi:


Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1088
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

#22

Post napisał: Robert_K » 24 wrz 2017, 12:04

upanie pisze:działają bez prbolemu poza jednym, który wybuchł natychmiast po pierwszym włączeniu. Rozebrałem go i okazało się, że elektrolity były markowe. Nie pamiętam marki.
Nie napisałem nigdzie, że kondensatory muszą być markowe. Nie muszą. Muszą mieć dobre parametry, te o których pisałem.
upanie pisze:Inna sprawa, że cholera wie czy nadruki mają coś wspólnego z rzeczywistością.
Jednak z tymi parametrami to bym nie przesadzał. Nie jest tak źle. No chyba, że ja mam farta.
To swoją drogą. Jeśli chodzi o zasilacze do CNC dużego doświadczenia nie mam, ale wielokrotnie naprawiałem zasilacze komputerowe, które również są zasilaczami impulsowymi. 80% usterek dotyczyło właśnie kondensatorów lub było spowodowane przez ich zużycie.

Pozdrawiam.


VampirE
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 42
Rejestracja: 17 lip 2014, 14:25
Lokalizacja: Rzeszów

#23

Post napisał: VampirE » 24 wrz 2017, 13:13

Ja jako najczęstszą przyczynę awarii komputerowych zasilaczy impulsowych uznaję zaniedbanie ze strony użytkowników, dokładnie skrajne zakurzenie.
Często ktoś przynosi kompa pod wentylatorem CPU koc, GPU zwykle zintegrowane bo to biurowe kompy, a w zasilaczach nie widać PCB.
Kurz utrudnia chłodzenie, dodatkowo czasami klient zimą ustawi nawilżacz w pomieszczeniu zaraz przy takim kompie, widziałem też gościa co ręcznik po siłce suszył kładąc go na kompie z tyłu bo tam ciepło ^^ Jak do takiego syfu dojdzie duża wilgotność to awaria jest jeszcze bardziej prawdopodobna.

Co do kondensatorów to mimo że często zdarzało się że padały te przy zasilaniu CPU na płycie głównej, to w zasilaczach raczej się to nie zdarzało, często demontowałem elektrolity na wysokie napięcia i używałem w układach lampowych jakie kiedyś budowałem. tylko jeden mi strzelił i to z mojej winy bo umieściłem go za blisko mostka prostowniczego i mimo deklarowanych 105 stopni, padł od ciepła.

Oczywiście nie wiem jak to w automatyce wygląda i nie mówię że takie duże impulsy nie są w stanie zniszczyć kondensatorów.

Jako kolejny powód częstych awarii zasilaczy, u mnie jest za wysokie napięcie sieci.
W biurowcu gdzie wynajmujemy biuro, jest podstacja trafo (własność biurowca), jako że mieli problemy z zasilaniem przepięli odczep tak że mieliśmy 245V, więc niby w normie. W ciągu roku siadało zwykle ponad pięć zasilaczy (chieftec, seasonic, corsair) bez znaczenia czołgi za 400-700zł, wszystkie chińczyki poumierały jako pierwsze.
Energooszczędne świetlówki i LED wymienialiśmy wręcz hurtowo na gwarancji. W serwerowni UPS online ratowały sprawę.
W końcu z łaski swojej po jakiejś większej awarii przepięli odczep na trafie tak że mamy około 224V i zapasowe zasilacze leżą w magazynku, oświetlenie działa bez awarii, monitory już nie padają.

W domu padł mi zasilacz omrona (wentylacja mechaniczna na 24V) obciążony na 50%, drugi działa jak trzeba, ale niesmak trochę pozostał, bo kosztował tyle co 3 chińczyki. Liczyłem że made in japan = wręcz niezniszczalność.


ChipKiler
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 8
Rejestracja: 03 sty 2017, 22:48
Lokalizacja: Niemcy
Kontakt:

Re:

#24

Post napisał: ChipKiler » 27 maja 2018, 10:36

zacharius pisze:
21 wrz 2017, 12:53
upanie pisze: Napięcie zwrotne z silnika? A co to niby silniki stają się prądnicami podczas normalnego sterowania? Jakaś mitologia krąży po forum.
te mity to niestety krążą od prawie dwustu lat.
miałem do czynienia z tym zjawiskiem na żywo, kiedy sterownik lądował w stan błędu przy dynamicznych ruchach silnikiem.
jeśli pokonać własną ignorancje i poczytać trochę fizyki szkoły średniej to może się wyjaśni co nieco.
https://en.wikipedia.org/wiki/Counter-e ... tive_force.
są to niestety nie mity jest to prawda, ale tylko w przypadku budowy sterownika silnika na źle dobranych tranzystorach, i błędnemu interpretowaniu funkcji stop, chodzi o to ze podczas wysłania stop nie ma opcji aby po prostu zabrać mu zasilanie i niech sobie stoi on siłą bezwładności wykona jesio jakiś tam ruch, i wygeneruje prąd na tranzystory do tego nie dostosowane, funkcja stop jest nastawialna w większości normalnych sterowników wystarcza 20% mocy na unieruchomienie silnika natychmiast ale nie poprzez odcięcie mu prądu.

Kolego Upanie każdy silnik z magnesem stałym jest również prądnicą. POZDRWIAM

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”