Początkujący

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
Spampraca88
Posty w temacie: 1

Początkujący

#1

Post napisał: Spampraca88 » 27 sie 2017, 13:29

Witam

Ostatnio zarejestrowałem się na tej stronie. Chciałbym wybudować cnc w domu. Mam projekt.

Chciałbym oprzeć mój projekt na arduino plus cnc shield. Czy wie ktoś gdzieś mogę poczytać o tym jak podłączyć. Jestem zielony z elektroniki. I ogólnie z tematu arduino. Chciałbym oprzeć pasję / hobby na robieniu projektów

Z góry dzięki



Tagi:

Awatar użytkownika

pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#2

Post napisał: pioterek » 27 sie 2017, 19:27

Osobiście mogę się przyznać, że arduino bardzo mi się podoba jako komponent do CNC i innych ciekawych urządzeń jak układy liczące z wyświetlaczami siedmio-segmentowymi led. Niestety mogę polegać jedynie na programach napisanych przez kogoś gdyż temat programowania wydaje mi się za trudny w zakresie moich zainteresowań. Koniecznym etapem do zabawy z tym produktem jest przyswojenie sobie wiedzy z książki
https://helion.pl/ksiazki/arduino-dla-p ... ardupo.htm
Trzeba z grubsza zrozumieć zasadę działania układu, poznać zasady i nauczyć się jak zaprogramować pierwszy układ. Jako pierwszą maszynkę można zrobić coś takiego:
https://www.cnc.info.pl/topics56/bieda- ... t72505.htm

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#3

Post napisał: clipper7 » 28 sie 2017, 11:52

Spampraca88 pisze:Czy wie ktoś gdzieś mogę poczytać o tym jak podłączyć
Zobacz na stronę programu Estlcam, organizacja strony pozostawia dużo do życzenia, ale jak cierpliwie obejrzysz filmiki, to dużo się wyjaśni. Program obsługuje m.in. płytkę Uno (najlepiej oryginalną), w ustawieniach masz pokazane połączenia, potrzebujesz jakiś prosty kontroler silnika i możesz się pobawić. Silnikami można też sterować "z ręki", nie trzeba zaczynać od pisania programów czy tworzenia obiektów.
Zainstaluj sobie za darmo i popróbuj. Na Forum jest dział poświęcony Estlcam, na razie niemrawy, ale jak zaczniesz pytać, to na pewno ktoś odpowie, sporo kol. go używa.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ

Awatar użytkownika

Riker
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 40
Rejestracja: 19 lut 2017, 13:24
Lokalizacja: Kraków

#4

Post napisał: Riker » 28 sie 2017, 21:55

Zgadzam się z przedmówcą, że Arduino z CNC Shield będzie bardzo fajnym wyborem jako pierwszy sterownik własnego CNC :). Połączenie o które pytasz jest naprawdę proste i w sumie nie musisz się nic znać na programowaniu aby to ogarnąć. Potrzebować będziesz płytkę Arduino UNO (tak jak przedmówca mądrze prawił oryginał będzie najlepszy ale i dobry klon też da radę ;) ), CNC Shield i sterowniki np. popularne A4988.



Jak już będziesz miał całą elektronikę to trzeba ją zaprogramować. Poprzez środowisko Arduino IDE trzeba wgrać do mikrokontrolera oprogramowanie Grbl (na start polecam wersję 0.9j).
https://github.com/grbl/grbl

Przed podłączeniem silników trzeba „uzbroić” sterowniki (A4988) w małe radiatory (niektórzy sprzedawcy dodają je gratis) i ustawić odpowiedni prąd (służy do tego taki mały potencjometr na płytce). Prąd jaki należy ustawić jest zależy do samych silników i po części ze specyfiki maszyny. Nie piszę na razie jak to poprawnie zrobić aby Ci nie „mącić” – wszystko w swoim czasie :). Potrzebować będzież też źródło zasilania (np. 12V). Do zabaw na sam początek możesz wykorzystać popularny silnik „17HS4401” – znajdziesz na znanym serwisie aukcyjnym. Jest to silnik bipolarny, czteroprzewodowy. Nie wiem jaką maszynę zamierzasz tworzyć ale jest spora szansa, że ci się przyda w przyszłości – jak nie teraz to do innych projektów. Możesz też podpiąć cały zespół napędowy ze starego napędu CD / DVD i testować właśnie na tym. Można nawet z tego zrobić w ramach ciekawostki prostą maszynkę do grawerowania:

Generalnie jak już będziesz miał silnik / silniki podpięte to do pierwszych testów polecam program UniversalGcodeSender. Łączysz się nim z Arduino i wydajesz polecenia dla silników mówiąc w skrócie. Przed tym czeka Cię jeszcze konfiguracja Grbl ale jest to naprawdę proste.

Zerknij sobie na mój wątek:
https://www.cnc.info.pl/topics86/pierws ... t83285.htm
Na bazie tego o czym rozmawiamy zrobiłem całkiem fajną maszynę. Koniecznie obejrzyj filmiki (wszystkie części) o których wspomniałem w pierwszym poście – sporo inspiracji i informacji na temat CNC Shield i Grbl.

I na koniec w temacie programowania Arduino – poniżej doskonałe (dosłownie) tutoriale:
– razem chyba 12 części. Sporo oglądania i ćwiczeń ale uwierz będziesz zachwycony :).

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”