Strona 1 z 1

Mini Frezarka i laser Gremminger - opinie

: 28 maja 2017, 10:38
autor: dddart
Cześć. Chciałbym się zacząć "bawić" z maszynami cnc i grawerowaniem. Niestety mam dość ograniczony budżet - do 2000zł. Szukam maszyny do zastosowań bardzo amatorskich, będę obrabiać głównie sklejkę 3mm - wycinanie elementów i grawerowanie laserem. Miał ktoś do czynienia z tą mini frezarką? Na allegro jest do kupienia za 1500zł, zastanawiam się czy wypróbować czy jest to jednak strata pieniędzy.
Dzięki z góry

: 09 cze 2017, 21:46
autor: cinematic2
Niczego w takiej cenie nie widać pod nazwą Gremminger

: 21 cze 2017, 15:26
autor: lewy87r
Mój pierwszy wpis - bo jakoś nie miałem potrzeby czy chęci uczestniczenia czynnie w forum :) no ale już trochę doświadceznia mam...

Pole robocze - 100x180x45 mm :)
chodzi ci o tę za 1399zł ? :)

Ogólnie to nie polecał bym bo szkoda kasy. (są to gotowe elementy które możesz zdobyć na wolnym roku)
No chyba, że docelowo nie masz zamiaru się przesiadać na większą, mocniejszą lepszą maszyne :)
A pobawisz się tym z tydzień 2 i ci przejdzie to tak.

Ogólnie polecał bym zbudowanie czegoś swojego nawet i z profilii aluminiowych i gotowych elementów, ja wykonałem swoją cnc z używanych profil 40x40 - użyłem tanich materiałów zamiennych, silników używanych ale o mocy 2A(30zł za sztukę), arduino i stepstików za(5$ w sumie), reszta to kątowniki i śruby zamkowe.
Wałki 20, trapezówki 14 - wydałem 1/3 jak stoi ta Gremminii, sklejke 4mm tne na raz frezem 1mm bez żadnych widocznych luzów/ przekoszeń czy dziwnych rzeczy. Moje pole robocze to 290x210 (A4) w osi Z mam ponad 100mm (wiem że za dużo :))

Nauka jaką zdobyłem przy budowie frezarki, ustawianiu jej, podłączeniach, poziomowaniu, usztywnianiu itp... jest wiedzą bezcenną której nie zdobędziesz przy kupnie czegoś gotowego. Choć poziomowanie cię nie ominie :) W późniejszym czasie gdybyś chciał "zainwestować w coś większego i lepszego" to przebitki na tego typu urządzeniach są kosmiczne - lepiej poświęcić czas i robić własny sprzęt konkretnie pod swoje wymagania za 1/2 ceny.

: 25 cze 2017, 10:23
autor: xel
Mógłbyś wrzucić jakieś fotki tej konstrukcji? W szczególności zainteresowało mnie mocowanie wałków do profili aluminiowych i sposób usztywnienia ramy.

: 27 cze 2017, 11:24
autor: lewy87r
xel pisze:Mógłbyś wrzucić jakieś fotki tej konstrukcji? W szczególności zainteresowało mnie mocowanie wałków do profili aluminiowych i sposób usztywnienia ramy.
A proszę bardzo.

trochę poszło kątowników - ogólnie to jak ktoś ma jak stworzyć i nie zależy mu jakoś specjalnie na moilności/wadze to proponuję jednak stalową ramę.

Mocowanie wałkow do ramy to opaski mocujące fisher dostępne w sklepach DYI za 91gr. - pasują idealnie. Nie trzeba dawać żadnych podkładek - ładnie dociskają do ramy.
Trapezówka jest w łożyku igiełkowym 14/20

Ustawienie poziomów bardzo proste bo jest możliwośc regulacji wszędzie w tej konstrukcji.
Ogólnie miało pójść mniej kątowników - ale nie dało się :) obecnie sztywność ramy do obróbki w drewnie jest zadowalająca :) - mam mały problem ze sztywnością osi Z ale w sumie już mi łożyska przyszły i mocowanie łożysk wymieniam - tylko muszę je wyfrezować :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

: 05 lip 2017, 12:28
autor: lewy87r
Trochę się przeliczyłem z tą sztywnością :) doszło mi trochę gratów i jednak moja kostrukcja wymaga poprawienia :) hehe - dochodzi sklejka na boki skręcona z całą ramą z boku po obu stronach, sklejka na tył bramy do usztywnienia :) - kolejne doświadczenie zdobyte :)

: 05 lip 2017, 18:28
autor: upanie
Żeby lepiej połączyć profile w takiej konfiguracji jak na ostatnim zdjęciu to w tym "pionowym" robisz gwint w centralnym otworze a w "poziomym" robisz otwór przelotowy i skręcasz to wszystko śrubą. Jak dociśniesz to mocowanie będzie o niebo sztywniejsze niż to z kątownikami.