Frezarka do drewna pytanie o podstawowe parametry cześci

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
IMQANT
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 09 cze 2016, 10:43
Lokalizacja: podkarpackie

Frezarka do drewna pytanie o podstawowe parametry cześci

#1

Post napisał: IMQANT » 15 kwie 2017, 15:40

Witam.
Przymierzam się do zbudowania mojej pierwszej frezarki CNC. Poświęciłem już kilka godzin na czytanie tego forum ale nadal mam pewne wątpliwości jakie części dobrać do tej maszynki.

Podstawowe dane:
Pole robocze: X-600,Y-400, Z-20.
Ruchomy wózek
Korpus: sklejka 24 mm (jestem stolarzem więc będzie lżej)
Wrzeciono: 1kW
Przeznaczenie: miękkie drewno, sklejka sporadycznie tworzywa sztuczne.
Budżet: 3000 zł

Pytania:
1. Jakie parametry śrub napędowych :średnica ,skok.
2.Jakiej średnicy wałki prowadzące przymierzam się do podpartych.
3.Jakiej mocy silniki krokowe?
Pozdrawiam



Tagi:


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#2

Post napisał: strikexp » 16 kwie 2017, 20:24

Wrzeciono 1kW na ramie ze sklejki? Chyba to nie wypali choć powinien się wypowiedzieć ktoś bardziej doświadczony.


MrCluster
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 101
Rejestracja: 09 paź 2016, 10:07
Lokalizacja: Łódź

#3

Post napisał: MrCluster » 16 kwie 2017, 23:33

Czemu nie wypali? Ja mam 1.2 kW i działa dobrze.
Napewno w osi Z zwiększ prześwit. Ja mam 200mm. Tobie może wystarczy 70 czy 100. Przy 20 nawet feza nie wciśniesz ;-)
Wałki tylko podparte. Radzę 20mm chociaż.
Skok śruby w X i Y mam 5mm, w Z 4mm. Mniej bym odradzał, bo będzie wolna.
Silniki 3Nm czy 4Nm to minimum. Na początku człowiek sobie myśli, że nie musi być szybko, że będzie brał mniej materiału na przejście, ale nie ma co przesadzać, bo na frezowanie potrzeba czasu, tym więcej im słabsze silniki.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#4

Post napisał: kubus838 » 17 kwie 2017, 11:54

Witam

A ja bym na początek zaproponował aby nowy kolega przejrzał projekty maszyn na forum popularnie nazywanych drewniakami. Dokładnie chodzi o budowe i konstrukcje takiej maszyny. Bo w takim przypadku tu nie chodzi o skręcenie dwóch "kawałków" sklejki ze sobą.

Przy użyciu takiego wrzeciona trzeba się liczyć ze specyfiką takiej obróbki i konstrukcją samej maszyny. Czy zamontujesz prowadnice podparte czy nie to ma mniejsze znaczenia. Bardzo duże znaczenie ma sposób w jaki zostaną zamontowane te prowadnice. Dokładnie o to samo chodzi w przypadków silników krokowych - z przekładnią czy bez. O śrubach pociągowych nawet nie wspominam pomimo tego, że w przypadku takiego wrzeciona opory frezowania będą bardzo duże co będzie miało również duży wpływ na dokładność wykonanego elementu.

Dlatego proponuje przygotować projekt konstrukcji w wersji elektronicznej a później korzystać z porad ludzi którzy obrabiarki typu drewniak budowali bądź budują na co dzień - a jest ich sporo tu na forum w celu zamontowania takich elementów jak prowadnice czy śruby.

Czy na tej maszynie będą wykonywane fronty czy same reliefy to trzeba się liczyć z czasem obróbki. Nie kiedy da się zmniejszyć czas obróbki a czasami jest to po prostu nie możliwe z powodu kształtów które mają być uzyskane po frezowaniu - np. łuki i pólkola.

Dlatego wracamy do samego projektu. Najpierw przedstaw projekt a potem dostaniesz porady. Bo tak to jest w myśl dowcipu: przychodzi facet do księgarni i pyta czy są książki.

odpowiedzi na Twoje pytania

ad.1 - Skok śruby 3mm z powodu dokładności elementów które będą wykonywane na tej maszynie w przypadku stolarstwa. Szybciej to nie znaczy dokładniej. Tak jak wspomniałem wyżej łuki, pól kola, reliefy itd. Czy dokładność, czy oszczędność czasu.

ad.2 - Prowadnice jak najmocniejsze i tu też trzeba wiedzieć jak je zamontować czyli projekt. W przypadku prowadnic dochodzą jeszcze elementy mocujące i to może być największym problemem w przypadku maszyny wykonanej z drewna.

ad.3 - Co do silników to bez projektu raczej nic sensownego Ci nie napisze. Z jednej strony bardzo mocne bo opór frezowania. Z drugiej strony bardzo słabe bo materiałem konstrukcyjnym będzie sklejka.

Nie mówię, że taka maszyna jest nie do zrobienia. Ona jest do zrobienia i to z powodzeniem tylko trzeba dokładnie przemyśleć. Trzeba też zdecydować czy obrabiarka ma posiadać ruchoma bramę, czy ruchomy stół - a to jest pierwsza rzecz w przypadku projektowania takiej maszyny.


robert

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”