Strona 1 z 3
Pierwsza frezarka. Sterowanie,silniki
: 10 lut 2017, 18:53
autor: WhiteAngel
Witam. Mam na imię Dominik. Jestem tu nowy zwiedziłem kilkanaście jak nie kilkadziesiąt zakładek, tematów na forum jednakże w każdym interesująco zapowiadającym się temacie odpowiedzi nie znalazłem bo rozmowa zeszłą na inny niż założono tor. Chodzi mi głównie o dobór silników krokowych oraz pozostałej części elektronicznej tj zasilania sterowania itd. Kompletnie się na tym nie znam. Dodam, że frezarka ma mieć blat roboczy stały o wymiarach pola roboczego ok 700x500 (mm) poruszać się będzie tylko brama, której konstrukcja przewiduję wraz z wrzecionem ważyć będzie około 10-15kg samo wrzeciono ok 2kg. Budżet jaki mogę zainwestować to około 700-800 zł Liczę na szybką pomoc dotycząca mojego problemu.
: 10 lut 2017, 19:45
autor: zacharius
jeszcze by sie przydało wiedzieć jaki bedzie napęd - śruba (jaka?), pasek czy listwa zebata
: 10 lut 2017, 19:53
autor: WhiteAngel
zacharius pisze:jeszcze by sie przydało wiedzieć jaki bedzie napęd - śruba (jaka?), pasek czy listwa zebata
Właśnie tu tkwi problem bo jeszcze nie jestem zdecydowany ale chyba wybiorę rozwiązanie 'po taniosci' i uzyje nierdzewnej rury fi 20mm i lozysk kulkowych osadzony na katowniku.
: 10 lut 2017, 20:06
autor: zacharius
khm, pytanie moje było zupełnie o coś innego.
: 10 lut 2017, 20:16
autor: logopeda
Jak ja zaczynałem budować cokolwiek to nie "zwiedziłem" a "przeczytałem w całości ze zrozumieniem" KILKASET wątków (nie tylko na tym) forum.
Kol.zacharius pyta o podstawy dotyczące napędu a Ty odpowiadasz jakie "prowadnice" chciałbyś użyć - czytaj wnikliwie forum - (zaoszczędzi to Tobie czas i gotówkę

Generalna zasada najpierw maszyna a późnej do niej sterowanie (nie odwrotnie).
: 10 lut 2017, 21:50
autor: dance1
"Generalna zasada najpierw maszyna a późnej do niej sterowanie (nie odwrotnie)."
nie ma i nie było takiej zasady pod warunkiem że się ma projekt i się wie jakie napędy, przełożenia, do czego też maszyna itd, kilka podstaw wystarczy, albo jak się nie wie co i jak to lepiej najpierw mechanika później elektryka

))
: 11 lut 2017, 00:11
autor: WhiteAngel
zacharius pisze:khm, pytanie moje było zupełnie o coś innego.
Faktycznie zjadłem szczególnie ważną informację. Napędzać wózki ma gwint trapezowy. a posuwać się będzie bramka po rurze nierdzewnej. Jak napisałem kompletnie się na tym nie znam. Przepraszam ale z doskoku zerkam na forum jak tylko znajduję minute wolną od pracy i myślę o jednym piszę o drugim. A co do pozostałych postów pozwole sobie przypomnieć, że temat dotyczy elektroniki i sterowania frezarką a nie od czego zacząć i co się najpierw robi. Zadałem konkretne pytanie. i oczekiwałem konkretnej odpowiedzi. Dziękuję za zainteresowanie Zacharius moim problemem.
: 11 lut 2017, 00:56
autor: Yarec
Niestety elektronika; sterowanie i mechanika to jedność w CNC, inaczej polecam florystykę lub kamieniarstwo.
Tu cytat: "Chodzi mi głównie o dobór silników krokowych oraz pozostałej części elektronicznej tj zasilania sterowania itd." - czytaj wyżej i nie podałeś mas poszczególnych zespołów, dynamiki, prędkości itd / itp - zatem jak podpowiedzieć dobór napędów ? "posuwać się będzie bramka po rurze nierdzewnej" - pomijam, a może na szynach kolejowych (w Charkowie jest wyprzedaż ! )
: 11 lut 2017, 07:09
autor: zacharius
zgodze sie z kolegą Dance1
a wypowiedź Yarca zostawię bez komentarza
co do tematu, kolego z Piły masz tam na miejscu całkiem ok sklep (Neron) który to własnie sprzedaje różne przydatne szpeje.
dla przykładu:
rura nierdzewka wyjdzie ci po 45zl/metr z przesyłka ma grubość ścianki 1,5mm - takie rury wyginam wzrokiem

wałek 20mm który jest pełny gładki i równy (no powiedzmy, na te potrzeby jest) na dodatek podhartowany z zewnątrz, będzie ci kosztował 46zl/metr i na miejscu.
więc tutaj trzeba pomyśleć dwa razy i kupić imho wałek
co do silników na pierwszy rzut oka: krokówki 2Nm (3x100zl) ewentualnie z przełożeniem 1:2 + sterowniki pokroju M543 (3x~180zl) + płyta główna ~60zl + zasilacz 24-36V ~200-250W ~80zl.
w sumie 980 pln + kable, bezpieczniki inne pierdoły wyjdzie ~1200.
od biedy można zejść na sterownikach np Zelrp (aktualna cena nieznana ale ok 350zl) lub 3xSSK-B01 (~350zl 3 sztuki) lub do sterownika na TB6600 (~180 zl za 3 sztuki)
: 11 lut 2017, 10:27
autor: WhiteAngel
zacharius pisze:kolego z Piły masz tam na miejscu całkiem ok sklep (Neron) który to własnie sprzedaje różne przydatne szpeje.
No widzisz nawet mieszkam 800m na szagę od tego sklepu i nie wiedziałem, że tam jakiś sklep powstał. Dzięki!! A co do reszty Twojego postu, właśnie podobnej odpowiedzi szukałem. Koszt można przełknąć, znajdzie się w śwince jeszcze parę drobnych. Akurat na elektronice nie zamierzałem oszczędzać ale i na pieniądzach nie śpię żeby brać najwyższą półkę. Jeżeli wg. Ciebie taka konfiguracja da radę to muszę się tym konkretnie zainteresować. Dziękuję!!