Pierwsza frezarka. Sterowanie,silniki

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
WhiteAngel
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 11
Posty: 11
Rejestracja: 05 lut 2017, 20:50
Lokalizacja: Piła

Pierwsza frezarka. Sterowanie,silniki

#1

Post napisał: WhiteAngel » 10 lut 2017, 18:53

Witam. Mam na imię Dominik. Jestem tu nowy zwiedziłem kilkanaście jak nie kilkadziesiąt zakładek, tematów na forum jednakże w każdym interesująco zapowiadającym się temacie odpowiedzi nie znalazłem bo rozmowa zeszłą na inny niż założono tor. Chodzi mi głównie o dobór silników krokowych oraz pozostałej części elektronicznej tj zasilania sterowania itd. Kompletnie się na tym nie znam. Dodam, że frezarka ma mieć blat roboczy stały o wymiarach pola roboczego ok 700x500 (mm) poruszać się będzie tylko brama, której konstrukcja przewiduję wraz z wrzecionem ważyć będzie około 10-15kg samo wrzeciono ok 2kg. Budżet jaki mogę zainwestować to około 700-800 zł Liczę na szybką pomoc dotycząca mojego problemu.



Tagi:

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#2

Post napisał: zacharius » 10 lut 2017, 19:45

jeszcze by sie przydało wiedzieć jaki bedzie napęd - śruba (jaka?), pasek czy listwa zebata
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


Autor tematu
WhiteAngel
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 11
Posty: 11
Rejestracja: 05 lut 2017, 20:50
Lokalizacja: Piła

#3

Post napisał: WhiteAngel » 10 lut 2017, 19:53

zacharius pisze:jeszcze by sie przydało wiedzieć jaki bedzie napęd - śruba (jaka?), pasek czy listwa zebata
Właśnie tu tkwi problem bo jeszcze nie jestem zdecydowany ale chyba wybiorę rozwiązanie 'po taniosci' i uzyje nierdzewnej rury fi 20mm i lozysk kulkowych osadzony na katowniku.

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#4

Post napisał: zacharius » 10 lut 2017, 20:06

khm, pytanie moje było zupełnie o coś innego.
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


logopeda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 450
Rejestracja: 04 gru 2013, 08:31
Lokalizacja: Ostrzeszów

#5

Post napisał: logopeda » 10 lut 2017, 20:16

Jak ja zaczynałem budować cokolwiek to nie "zwiedziłem" a "przeczytałem w całości ze zrozumieniem" KILKASET wątków (nie tylko na tym) forum.
Kol.zacharius pyta o podstawy dotyczące napędu a Ty odpowiadasz jakie "prowadnice" chciałbyś użyć - czytaj wnikliwie forum - (zaoszczędzi to Tobie czas i gotówkę :)
Generalna zasada najpierw maszyna a późnej do niej sterowanie (nie odwrotnie).


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#6

Post napisał: dance1 » 10 lut 2017, 21:50

"Generalna zasada najpierw maszyna a późnej do niej sterowanie (nie odwrotnie)."

nie ma i nie było takiej zasady pod warunkiem że się ma projekt i się wie jakie napędy, przełożenia, do czego też maszyna itd, kilka podstaw wystarczy, albo jak się nie wie co i jak to lepiej najpierw mechanika później elektryka ;-)))
I don't like principles, I prefer prejudices


Autor tematu
WhiteAngel
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 11
Posty: 11
Rejestracja: 05 lut 2017, 20:50
Lokalizacja: Piła

#7

Post napisał: WhiteAngel » 11 lut 2017, 00:11

zacharius pisze:khm, pytanie moje było zupełnie o coś innego.
Faktycznie zjadłem szczególnie ważną informację. Napędzać wózki ma gwint trapezowy. a posuwać się będzie bramka po rurze nierdzewnej. Jak napisałem kompletnie się na tym nie znam. Przepraszam ale z doskoku zerkam na forum jak tylko znajduję minute wolną od pracy i myślę o jednym piszę o drugim. A co do pozostałych postów pozwole sobie przypomnieć, że temat dotyczy elektroniki i sterowania frezarką a nie od czego zacząć i co się najpierw robi. Zadałem konkretne pytanie. i oczekiwałem konkretnej odpowiedzi. Dziękuję za zainteresowanie Zacharius moim problemem.

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#8

Post napisał: Yarec » 11 lut 2017, 00:56

Niestety elektronika; sterowanie i mechanika to jedność w CNC, inaczej polecam florystykę lub kamieniarstwo.
Tu cytat: "Chodzi mi głównie o dobór silników krokowych oraz pozostałej części elektronicznej tj zasilania sterowania itd." - czytaj wyżej i nie podałeś mas poszczególnych zespołów, dynamiki, prędkości itd / itp - zatem jak podpowiedzieć dobór napędów ? "posuwać się będzie bramka po rurze nierdzewnej" - pomijam, a może na szynach kolejowych (w Charkowie jest wyprzedaż ! )

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#9

Post napisał: zacharius » 11 lut 2017, 07:09

zgodze sie z kolegą Dance1

a wypowiedź Yarca zostawię bez komentarza :razz:

co do tematu, kolego z Piły masz tam na miejscu całkiem ok sklep (Neron) który to własnie sprzedaje różne przydatne szpeje.
dla przykładu:
rura nierdzewka wyjdzie ci po 45zl/metr z przesyłka ma grubość ścianki 1,5mm - takie rury wyginam wzrokiem :P
wałek 20mm który jest pełny gładki i równy (no powiedzmy, na te potrzeby jest) na dodatek podhartowany z zewnątrz, będzie ci kosztował 46zl/metr i na miejscu.
więc tutaj trzeba pomyśleć dwa razy i kupić imho wałek

co do silników na pierwszy rzut oka: krokówki 2Nm (3x100zl) ewentualnie z przełożeniem 1:2 + sterowniki pokroju M543 (3x~180zl) + płyta główna ~60zl + zasilacz 24-36V ~200-250W ~80zl.

w sumie 980 pln + kable, bezpieczniki inne pierdoły wyjdzie ~1200.
od biedy można zejść na sterownikach np Zelrp (aktualna cena nieznana ale ok 350zl) lub 3xSSK-B01 (~350zl 3 sztuki) lub do sterownika na TB6600 (~180 zl za 3 sztuki)
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


Autor tematu
WhiteAngel
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 11
Posty: 11
Rejestracja: 05 lut 2017, 20:50
Lokalizacja: Piła

#10

Post napisał: WhiteAngel » 11 lut 2017, 10:27

zacharius pisze:kolego z Piły masz tam na miejscu całkiem ok sklep (Neron) który to własnie sprzedaje różne przydatne szpeje.
No widzisz nawet mieszkam 800m na szagę od tego sklepu i nie wiedziałem, że tam jakiś sklep powstał. Dzięki!! A co do reszty Twojego postu, właśnie podobnej odpowiedzi szukałem. Koszt można przełknąć, znajdzie się w śwince jeszcze parę drobnych. Akurat na elektronice nie zamierzałem oszczędzać ale i na pieniądzach nie śpię żeby brać najwyższą półkę. Jeżeli wg. Ciebie taka konfiguracja da radę to muszę się tym konkretnie zainteresować. Dziękuję!!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”