Kilka podstawowych pytań

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
rosak
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 26 sty 2017, 00:04
Lokalizacja: Rugby

Kilka podstawowych pytań

#1

Post napisał: rosak » 05 lut 2017, 20:57

Witam na forum, to mój pierwszy post.
Czytam forum od jakiegoś czasu i przymierzam się do stworzenia pierwszej CNC. Zaczynam od projektu w SketchUp i na pierwszy strzał idzie oś Z, która jest mi potrzebna na już jako statyw do wiertarki PCB. Chciałbym skonstruować coś małego i na podstawie zdobytych doświadczeń wziąć się za coś poważniejszego. Od kilku godzin stoję w miejscu próbując znaleźć odpowiedzi na 2 pytania:

1. Czy chiński wałek z hartowanej stali da się łatwo uciąć np. szlifierką kątową?
Potrzebuję wiedzieć, czy mam projektować na 100mm/200mm czy dowolnie i sobie dociąć.

2. Chcę zastosować śrubę trapezową T8/2 (wiem, że to słabe ale na razie wystarczy) ale nie rozumiem zasady łączenia tej śruby z silnikiem krokowym oraz osadzania w łożysku z drugiej strony. Chińczyki oferują do tego łożyska np. KP08 ale jak to osadzić? Na wszystkich zdjęciach gotowych maszyn widzę tą śrubę jakby po prostu włożoną w łożysko:
Obrazek

Jak się tą śrubę łączy z silnikiem? Wiem, że sprzęgłem, ale jak? Na poniższym zdjęciu:
Obrazek

czy ta śruba jest stoczona i włożona do tego sprzęgła? Czy może kupić sprzęgło z otworem 8mm żeby nie trzeba było toczyć?
Nie mam i nie będę miał dostępu do tokarki.
Z góry dzięki za pomoc.



Tagi:

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#2

Post napisał: adam Fx » 05 lut 2017, 21:04

1- spoko
2- to fuszera bez zataczania ale te łożyska maja kołek dociskowe i nim jest blokowana śruba
3- zwykle się zatacza no ale jak się nie da to weź sobie wężyki gumowe i cybanty
skompensuje nie osiowość
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
rosak
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 26 sty 2017, 00:04
Lokalizacja: Rugby

#3

Post napisał: rosak » 05 lut 2017, 21:21

Dziękuję za odpowiedź. Wydaje mi się też, że gdyby użyć zwykłego łożyska, można byłoby śrubę zakontrować z dwóch stron nakrętkami M8? Ewentualnie zalać jakimś epoxy?
Dzięki też za cynk z wężem ogrodowym, chyba tak zrobię na początek :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”