Praca boczna na 4-osiowym ploterze

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
viertarex
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 11 sty 2017, 18:17
Lokalizacja: 3city

Praca boczna na 4-osiowym ploterze

#1

Post napisał: viertarex » 11 sty 2017, 19:38

Cześć,

Mam pytanie dotyczące pracy 4-osiowego plotera frezującego, na którym pracuję od kilku miesięcy.

Praca boczna, czyli w płaszczyźnie YZ, głowica obrócona o 90 stopni. (Obróbki pod innymi kątami nie wykonuję - tylko -90, 0 i 90).
Kod .nc powinien przedstawiać czoło freza tak? A przeliczanie ścieżki, biorąc pod uwagę długość narzędzia - które maszyna powinna mierzyć na czujniku - powinno odbywać się po stronie maszyny?


Na tę chwilę wygląda to tak, że kod .nc musi być dostosowany pod konkretną długość narzędzia, które to narzędzie muszę ręcznie mierzyć i wpisywać w ustawieniach na maszynie...


Mając te kilka miesięcy doświadczenia wydaję mi się że coś tu jest nie tak... Maszyna była kupiona nowa, od polskiego producenta.



Tagi:

Awatar użytkownika

artmachining
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 331
Rejestracja: 20 sty 2007, 12:27
Lokalizacja: Leszno
Kontakt:

#2

Post napisał: artmachining » 13 sty 2017, 22:47

To zależy od sterowania, jeśli sterowanie ma tzw. RTCP to wtedy faktycznie jest tak jak mówisz, kod generuje się na końcówkę narzędzia, jeśli nie ma to generujemy na tzw. pivot point czyli środek obrotu osi. Jakiego masz CAMa? Jakie sterowanie?


Autor tematu
viertarex
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 11 sty 2017, 18:17
Lokalizacja: 3city

#3

Post napisał: viertarex » 14 sty 2017, 15:24

CAM na maszynie to Infocam 5.

Jakie sterowanie to nie wiem (chodzi o konkretną nazwę?), na 99% nie ma ono właśnie tego RTCP, w każdym razie ma ono współpracować z oprogramowaniem CAD/CAM którego postprocesor został dostosowany pod to - jak dla mnie - upośledzone sterowanie.

A dlaczego tak jest producent maszyny nie wyjaśnił.

To sterowanie z RTCP jest drogie?

Awatar użytkownika

artmachining
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 331
Rejestracja: 20 sty 2007, 12:27
Lokalizacja: Leszno
Kontakt:

#4

Post napisał: artmachining » 17 sty 2017, 15:57

InfoCAM to właśnie sterowanie i nie ma ono RTCP. Sterowania z RTCP trochę kosztują ale dokładnie ile to Ci nie powiem, bo nie wiem... Zazwyczaj takie obróbki robi się w CAMie, z resztą mam maszynę z tym samym sterowaniem i wygląda to właśnie tak, ja po prosu zestandaryzowałem sobie długości narzędzi tak aby zawsze wkładać narzędzie z takim samym wysunięciem. Jak się nie ma co się lubi to się robi na tym, co się ma ;)


Autor tematu
viertarex
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 11 sty 2017, 18:17
Lokalizacja: 3city

#5

Post napisał: viertarex » 17 sty 2017, 23:02

Ok. Mam nadzieję że coś z tym sterowaniem da radę zrobić. Dzięki za pomoc.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”