Mała frezarka do miękkich materiałów (robocza 400x400x100)

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#11

Post napisał: Avalyah » 14 gru 2016, 18:34

Zobacz sobie może konstrukcję, o której ja myślałem. Jest aluminiowa, powinna być dość sztywna i koszt materiału na samą ramę jest nieduży, mimo zastosowania precyzyjnych płyt (przyfrezować trzeba tylko w kilku miejscach). Mówię tutaj o wersji pierwszej tej konstrukcji, na wałkach podpartych, bo jest zbliżona do Twojego zamysłu (odrobinę mniejsza ze względu na dobrane gotowe długości prowadnic u chińczyków, ale spokojnie można zwiększyć do pola roboczego, jakie sobie zaplanowaleś). Dalsze wersje, po zmianach sugerowanych przez Kolegów wymagają już trochę więcej zabawy (i większym kosztem), ale wcale nie tak dużo. Dodam tylko, że projekt na razie jest teoretyczny, realizację musiałem przełożyć na później.

Link do tematu:
Frezarka aluminiowa

W temacie dowiedziałem się też między innymi, że dla osi z wystarczy śrubę podeprzeć z jednej strony, na dole może wisieć.



Tagi:

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#12

Post napisał: Yarec » 14 gru 2016, 23:45

Avalyah - ostatnie zdanie o śrubie jest extra, poprawiło mi "wisielczy" humor .
(w jakim kabarecie występujesz, chętnie przyjdę lubię takie skecze)


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#13

Post napisał: Avalyah » 15 gru 2016, 11:26

Yarec pisze:Avalyah - ostatnie zdanie o śrubie jest extra, poprawiło mi "wisielczy" humor .
(w jakim kabarecie występujesz, chętnie przyjdę lubię takie skecze)
Możesz wyjaśnić? Tak napisał mi jeden z Kolegów w ostatnim poście na pierwszej stronie. W moim Proxxonie mam tak samo, w moim hk25 vario jest tak samo...

Bądź na tyle uprzejmy, żeby powiedzieć, czemu to jest błędem, naprawdę chętnie się dowiem (to nie jest sarkazm), bo wybacz, ale wyśmianie tego nie jest specjalnie merytoryczne. Także słucham.


logopeda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 450
Rejestracja: 04 gru 2013, 08:31
Lokalizacja: Ostrzeszów

#14

Post napisał: logopeda » 15 gru 2016, 18:40

Heh :) zostałem poniekąd wywołany do tablicy - to ja jestem autorem tej "extra zabawnej porady"

Trochę rozumiem reakcję Kol. Yarec bo cytat został wyjęty z kontekstu i mógł zabrzmieć jak recepta uniwersalna na każdą oś.

A porada moja (którą oczywiście podtrzymuje) dotyczyła bardzo krótkiego odcinka śruby kulowej w dodatku chińskiej z niewiadomym biciem na końcu. W tym i tylko w tym przypadku sama nakrętka może śmiało pełnić rolę "podtrzymującą" przecież konstrukcyjnie jest również "łożyskiem tocznym poprzecznym wielorzędowym".
Przy tak krótkim odcinku zgranie ze sobą trzech punktów mocowania (blok napędowy, podtrzymujący i nakrętka w osi a jeszcze fakt że współosiowość zatoczenia chińskiej śruby jest przypadkowa może powodować tylko problem.
Kończąc - przy chińskich podzespołach (sam ich używam bo mnie nie stać na markowe) czasami lepiej wybrać mniejsze zło...

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#15

Post napisał: bartuss1 » 15 gru 2016, 19:15

ale wy macie problemy
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


logopeda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 450
Rejestracja: 04 gru 2013, 08:31
Lokalizacja: Ostrzeszów

#16

Post napisał: logopeda » 15 gru 2016, 20:03

Oj tam.. Bartek - wiem że sobie tu "pitolimy" o drobiazgach. Mam tylko nadzieję że "merytorycznie" - po to chyba forum.
Dobra dość - bo robi się offtop.

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#17

Post napisał: Yarec » 16 gru 2016, 04:27

Avalyah, przy krótkiej śrubie wystarczy, mi chodziło o wydźwięk całego zdania, a bartuss1 nas objechał (dobrze że nie strugarką)
I to by było na tyle.


Autor tematu
Reven
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 08 gru 2016, 07:30
Lokalizacja: Śląskie

PDF 3D

#18

Post napisał: Reven » 16 gru 2016, 14:58

Widzę, że ciekawie się rozwinął temat :D
Odnośnie projektu, wygląda on teraz tak -> załącznik
Widać tam raczej wszystko (pdf 3d ma całkiem sporo funkcji widoków od przekroi po widoki poszczególnych części)
Zmieniłem:
-śruby trapezowe na tr. 20x4
-łożyska dla X,Y to stożkowe 30202, dla Z to kulkowe stożkowe dwurzędowe 3202 ze względu na podparcie z jednej strony aby lepiej przenosiło siły wzdłużne
-mocowanie łożysk 30202 i śrub jest z jednej blachą a druga na nakrętkach a 3202 jest trzymane z jednej blachą a z drugiej ubudową sprzęgła plus nakrętki
-ogólna wielkość konstrukcji i pola roboczego jest większa od zakładanego (już wcale nie będzie taka mała ale stwierdziłem że jak już coś robię to zrobię to porządnie i może zacznę na tym zarabiać :))
-konstrukcja to stal 15mm cięta laserem lub frezowana(zobaczymy do czego będę miał lepsze dojścia)
-silniki pozostają te same
-nakrętka śruby tr 20x4 jest tulejowa z brązu frezowana pod mocowanie, nawiercana i gwintowana dla zamocowania

Prosiłbym teraz o feedback co się nie podoba lub co można usprawnić z uzasadnieniem (nie w stylu "bo brzydko")
Od razu mówię, że używam wymiarów prawdziwych części handlowych i pod nie również robię modele mocowań itp.

P.s- proponuję pobrać plik i odpalić w adobe bo przeglądarki raczej nie ogarną :)

Pzdr.
Obrazek
Załączniki
Frezarka CNC4.pdf
(1.84 MiB) Pobrany 134 razy

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#19

Post napisał: Yarec » 17 gru 2016, 07:18

Tylko czemu to pusta kartka ? (a ma ponoć 1,84 MB)

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#20

Post napisał: zacharius » 17 gru 2016, 09:34

nie taka zaś pusta.
klik prawym "odblokowac". po otwarciu klik prawym na pustej kartce i wlaczyc zawartosc
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”