Strona 1 z 1

Wypalarka plazmowa

: 17 lis 2016, 00:05
autor: staszekwania
Przed rozpoczęciem budowy mam kilka pytań na które nie znalazłem odpowiedzi albo żle szukałem co jest pewniejszą opcją.

1. Zastanawiam się jak dobrać odległość między łożyskami które będą utrzymywać bramę wypalarki jeżdżąc po walkach podpartych fi 25mm

2. Czy stół wodny jest nałożony na ramę która ma podpory a do wanny jest włożony ruszt ??? Nie mogę tego wyczaić na zdjęciach. Jaka jest najbardziej optymalna głębokość wanny ?? oraz jakie wysokie mają być ruszta . Gdy ruszt jest z pasków blachy to uchwyty je utrzymujące są wspawane w scianki wanny ???

3. Dla arkusza blachy 2500x 1250 czy wystarczy stół 2800x1500

: 17 lis 2016, 14:48
autor: bubels
rozstaw zależy od wielu kwestiach. Ale w telegraficznym skrócie dążył bym do uzyskania trójkąta równobocznego że środkiem wysokości bramy. Pewnie wyjdzie Ci typowo między 20cm a 40cm. To uproszczenie bo i plazma wiele nie wymaga.

: 20 lis 2016, 23:28
autor: staszekwania
bubels- dziekuję za odpowiedz. troszkę zmodyfikowałem posta :)

: 22 lis 2016, 18:07
autor: Zenek339
2. Pod wanną zrób podpory czyli najlepiej poprzecznie z profili. Tak, uchwyty do rusztu wspawane w ścianki wanny, od góry maskownice zakrywające rant wanny i ramę. Co do głębokości widziałem nawet i 8 cm ale to za mało, pomyśl nad 30-40 cm, do tego przemyśl czy będzie kiedyś palnik gazowy. Pomyśl także o modrym podniesieniu lustra wody podniesieniu na wysokość (różnej grubości) powierzchni blachy.

: 22 lis 2016, 19:45
autor: staszekwania
Przemyślę głębokość wanny choć o palniku nie myślałem ponieważ wydaje mi się to zbyt kłopotliwe. Miałem pomysł żeby nogi miały kółka i wyjeżdżać stołem z warsztatu na czas palenia ale przy stole wodnym to raczej odpada ze względu na poziomowanie lustra wody.

Do czego służy na osi Z dodatkowa prowadnica do której zamontowany jest palik. Zauważyłem że jak dotknie metalu to później uruchamia jakąś krańcówkę która za coś odpowiada :(


Czy jak zbuduje ploter i wszystko ustawię i zacznie działać to wystarczy :

Narysować obiekt który potrzebuję o określonych wymiarach, następnie uruchomić lazycam i ustawić wysokości przelotowe oraz prędkość palenia uzależnioną od grubości blachy a na koniec wysłać do macha z profilem plasma gcod i wykonać ??? Czy bardziej jest to skomplikowane. Na razie będzie bez THC :( bo budżet nie wytrzyma :( Cięzkie mamy czasy:(

: 22 lis 2016, 21:49
autor: Zenek339
Przy palniku gazowym trudność jest przy regulatorach wysokości.
Zero wyjeżdżania, wszystko w jednej bryle. To przemyśle może jeszcze raz czy zabudowany stół + odciąg czy stół wodny. Zabudowany stół z odciągiem ma więcej zalet, stół wodny grube cięcie + gazy lepiej się sprawuje.

Bez THC też będzie działać, ale należy bardziej szczegółowo kontrolować co się tnie (krzywizne blachy) , najzwyczajniej stać i patrzeć co się robi.

dodatkowa prowadnica piszesz... jest to układ do wykrywania wysokości blachy zardzewiałej (także zabezpieczający)
Jak zbudujesz stół + układ sterowania nie będzie jeszcze pyk i działa, konfiguracja, ustawienia przełożenia zębatek w programie, może sheetcam+ postprocesor.

: 23 lis 2016, 19:42
autor: staszekwania
Czytając inne tematy odniosłem wrażenie że wypalanie w tafli wody daje mniej nagaru na krawedzi do szlifowania dlatego myślałem o stole wodnym. Palnikiem propan butan tlen pale blachy ręcznie, najczęściej są to elementy które nie obsłuży żaden stół cnc. Warto uwzględnić ta dodatkowa prowadnice i wykonać ją od razu? Wielkim problemem jest skonfigurować wszystkie ustawienia po zbudowaniu stołu cnc (mechanika plus elektryka )?