Ważne przy zakupie CNC

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
apadzak
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 01 lis 2016, 20:45
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Ważne przy zakupie CNC

#1

Post napisał: apadzak » 02 lis 2016, 01:41

Witam serdecznie Wszystkich.

Mam pytanie dotyczące zakupu maszyny CNC. Otóż interesują mnie kluczowe parametry, które są ważne przy zakupie urządzenia.

Załóżmy, że mam 100k PLN do wydania i chciałbym być w miarę uniwersalny jeśli chodzi o zakres oferowanych usług, czyli drobnica np: inserty, nietypowe elementy złączne itp. oraz jakieś elementy większe gabarytowo np: formy wtryskowe. Róże materiały, od tworzyw sztucznych, przez drewno po stal. Oczywiście bardzo ważna jest niezawodność i precyzja.

Ważne, żeby urządzenie potrafiło czytać dane wejściowe z ZW3D, mam licencję na obsługę max 3 osi, jednak jeśli będzie potrzeba to dokupię moduł na x5, albo zakupię zupełnie co innego pod CAM, jeśli będą powody.

Urządzeń może być kilka (frezarka+tokarka) i jeśli w/w budżet pozwoli to dlaczego nie jakąś wypalarkę laserową a może lepiej droższą frezarkę wieloosiową, która może zastąpić tokarkę, może?

Jestem na etapie rozpoznawania branży, więc przyjmę wszystkie informacje chętnie, przefiltruje i zbyt kombinujących sprzedawców odsieje, więc bez przesadne propagandy proszę.

Oczywiście, jeśli łączenie obróbki drewna z metalami na jednej maszynie to jakieś nieporozumienie, lub też inne połączenia to proszę się nie krępować z opinią :)

Pozdrawiam,

AP



Tagi:


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#2

Post napisał: Majster70 » 02 lis 2016, 07:35

No z moich doświadczeń wynika, że aż tak uniwersalnych frezarek to po prostu nie ma. Musisz się na coś zdecydować. Frezarki do drewna np będą miały odciągi do pyłu itp (nie znam się za bardzo na frezowaniu drewna).
Frezarki do tworzyw będą miały lekką konstrukcję, a do metalu, w szczególności do stali, powinny być jak najbardziej masywne.
Następna rzecz to pole robocze - im większa tym droższa. Jeśli robisz drobne elementy po co przepłacać za wielką kolubrynę.
Tak samo ma się sprawa z ilością osi. Przy obrabiarkach do stali, dodatkowe 2 osie kosztują mniej więcej x2 drożej, jeżeli myślisz o pracy w całym zakresie roboczym obrabiarki. Jeśli zadowala cię malutki, dodatkowy stolik z dodatkowymi 2 osiami do pierdułek to to jest dużo tańsze rozwiązanie.
Co do oprogramowania Cad/Cam - niektóre obrabiarki, mają możliwość importu plików Cad, najczęściej dwg/dxf. Ale przy frezarkach nie jest to w moim odczuciu szczególnie przydatne.
Do bardziej skomplikowanych kształtów używa się oprogramowania Cam, w którym postprocesor "wypluwa" programy NC dostosowane do konkretnie twojej frezarki. Camy z pełnymi 5 osiami również są mniej więcej 2x droższe od tych 3 osiowych. Interesuje cie więc bądź moduł cam-owski do twojego zwcada z dostosowanym postprocesorem lub całkiem inny Cam z postprocesorem.
Ale do prostych ale dokładnych detali typu części maszyn powinieneś być w stanie zaprogramować obróbkę z pulpitu obrabiarki i Cam może być ci zupełnie zbędny :mrgreen:
apadzak pisze:Jestem na etapie rozpoznawania branży, więc przyjmę wszystkie informacje chętnie, przefiltruje i zbyt kombinujących sprzedawców odsieje, więc bez przesadne propagandy proszę.

Oczywiście, jeśli łączenie obróbki drewna z metalami na jednej maszynie to jakieś nieporozumienie, lub też inne połączenia to proszę się nie krępować z opinią
W twoim przypadku po pytaniu o frezarkę pytania o inne obrabiarki,(wypalarkę laserową itp) cie kompromitują.
W tej branży trzeba się na niej dobrze znać i mniej więcej wiedzieć co się będzie robiło.
Moja opinia jest taka: Weź się lepiej za coś innego, bo tylko utopisz te swoje 100k zł.


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#3

Post napisał: dance1 » 02 lis 2016, 09:08

100k to bardzo niewiele na rozpoczęcie biznesu o którym piszesz, chyba że na starych "złomkach", obróbki stali i drewna/tworzyw sztucznych nie pogodzisz, różne prędkości, różne obroty wrzeciona (oczywiście pobawić się można ale chyba o produkcji mowa), obróbki drewna na frezarce do stali także nie polecam gdyż wióry cały olej z prowadnic wypiją. Same maszyny to nie wszystko, kompresor, narzędzia, oprogramowanie cam często to już duże pieniądze. Gdzie tu jeszcze tokarka, plazma, jak pieniędzy na jedną porządną frezarkę do stali nie wystarczy?. Orientował się ile frezarka cnc lub centrum kosztuje?
I don't like principles, I prefer prejudices


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#4

Post napisał: kubus838 » 02 lis 2016, 10:43

Witam kolego apadzak

A więc dla Ciebie potrzebna maszyna spcjalnie wykonana. Maszyna musi być dość sztywna i stabilna. Oczywiście z odpowiednim co do wielkości polem pracy. Maszyną taką będziesz mógł obrabiać metale miękkie, drewno, tworzywa sztuczne oraz stal. Oczywiście musisz do takiej maszyny mieć odpowiednie "peryferia" do chłodzenia i usuwania urobku. Na rynku możesz znaleźć oferty na zakup obrabiarek do drewna lub stali. W takim przypadku musisz zakupić dwie maszyny co nie ma żadnego sensu, bo od początku powstania takich maszyn można na nich obrabiać i drewno i stal. Zgrubsza to wszystko zależy tylko od narzędzia które zamontujesz w imaku lub wrzecionie no i oczywiście od urządzeń peryferyjnych. A co nie można kołka drewnianego włożyć w uchwyt tokarki do stali i obtoczyć go nożem do stali, można - to taki przyklad.

Dla Ciebie bardzo ważne jest oprogramowanie CAD/CAM, bo tak naprawde w nim ustawiasz całą strategie obróbki, inną dla stali i inną dla drewna a sama obrabiarka jest elementem wykonawczym.

Jeden z kolegów napisał, że do produkcji, prostych i dokładnych elementów należy umieć programować z pilpitu maszyny. Nic bardziej mylnego, właśnie do prostych i dokładnych elementów maszyn i urządzeń należy zastować oprogramowanie CAD/CAM. Jeden mały przykład: kiedyś frezowałem podstawe do pompy wtryskowej umieszczonej na kolektorze ssącym i była to obróbka 3d, nie tylko wycinanie. Do takiej produkcji program stworzył plik który miał ponad 150 tysięcy linni - dlatego gratuluje wytrwałości komuś kto chce taką obróbke wpisać z pulpitu maszyny.

Dlatego proponuje się rozejrzeć za maszyną bardzo sztywną z odpowiednim polem pracy. Bo jeżeli maszyna ma pole pracy np. 2000mm na 2000mm to napewno można na niej obrabiać elementy 20mm na 20mm. A rodzaj obrabianego materiału zależny jest od peryferii. Tu na forum jest/był przykład, człowieka który zbudował frezarke typu drewniak i pytał czy można na niej frezować stal. Wszyscy go wyśmiali. A on za pare dni wstawił film na youtube jak jego drewniak frezuje w stali - smiechy i drwiące dyskusje się skończyły. Czyli można.

I na końcu dodam, że nie jestem producentem ani dystrybutorem obrabiarek cnc i oprogramowania CAD/CAM czy programów sterujących. Większość tych rzeczy dowiedziałem się nie ze szkoly czy szkoleń tylko od ludzi którzy osobiście pracuja na obrabiarkach manualnych i cnc. I to co mi oni pakazali to śmiem twierdzić, że maszyne można przygotować do każdej obróbki tylko poprostu trzeba myśleć.

robert


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#5

Post napisał: dance1 » 02 lis 2016, 11:18

Robercie co chwilę udowadniasz że nie wiele wiesz o produkcji, a tym bardziej o obróbce stali, maszynach przemysłowych, wypisujesz po prostu bzdury. :lol:
Pisz z doświadczenia a nie z zasłyszanego. Powiedz mi ile frezarka o polu roboczym np: 2000x2000mm do obróbki stali kosztuje :lol:
I don't like principles, I prefer prejudices


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#6

Post napisał: kubus838 » 02 lis 2016, 12:03

dance1 pisze:Robercie co chwilę udowadniasz że nie wiele wiesz o produkcji, a tym bardziej o obróbce stali, maszynach przemysłowych, wypisujesz po prostu bzdury.
A czym się charakteryzuje obróbka stali na maszynach przemysłowych? Dokładnością powtarzalnością a może czymś innym? Oświeć mnie! A czym się różni maszyna przemysłowa od takiej która stoi w garażu osoby prywatnej?
dance1 pisze:
Pisz z doświadczenia a nie z zasłyszanego. Powiedz mi ile frezarka o polu roboczym np: 2000x2000mm do obróbki stali kosztuje :lol:
Pisze to co ludzie robią. Maszyna o takim polu pracy kosztuje pieć razy tę sume którą wymienił autor tematu - ale w potężnych koncernach które tak naprawde bardziej inwestują w reklame. Ale jestem pewien, że tu na forum znajdzie sie firma nawet mała firma która zbuduje taką obrabiarke za cene akceptowalną przez autora i zrobi to z fakturą plus odpowiednia dokumentacje. I żebyś mnie nie oslarżał o kryptoreklame to napisze, że nie znam takiej firmy a czytając to forum można taką firme znależć.

robert


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#7

Post napisał: Majster70 » 02 lis 2016, 13:18

dance1 pisze:Robercie co chwilę udowadniasz że nie wiele wiesz o produkcji, a tym bardziej o obróbce stali, maszynach przemysłowych, wypisujesz po prostu bzdury.
No niestety muszę się z tym zgodzić. Obrabiarki do stali i drewna to 2 różne światy. Frezowanie stali na obrabiarce z drewna to jak ruchanie sęka w desce. :mrgreen: No niby można, ale nie polecam kupowania takiej obrabiarki w takim celu. Nie polecam również kupowania drewnianej frezarki do frezowania drewna w celach zarobkowych, chociaż uczciwie się przyznam, że nie znam się za bardzo na obróbce drewna.
kubus838 pisze: Maszyna o takim polu pracy kosztuje pieć razy tę sume którą wymienił autor tematu - ale w potężnych koncernach które tak naprawde bardziej inwestują w reklame
No dalej udowadniasz, że nie znasz się na obrabiarkach przemysłowych do stali, ich cenach (nowych) itd.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#8

Post napisał: kubus838 » 02 lis 2016, 14:41

Majster70 pisze: No niestety muszę się z tym zgodzić. Obrabiarki do stali i drewna to 2 różne światy. Frezowanie stali na obrabiarce z drewna to jak ruchanie sęka w desce. :mrgreen: No niby można, ale nie polecam kupowania takiej obrabiarki w takim celu. Nie polecam również kupowania drewnianej frezarki do frezowania drewna w celach zarobkowych, chociaż uczciwie się przyznam, że nie znam się za bardzo na obróbce drewna.
Majster70 Jak nie umiesz czytać to do szkołoy wróć. Ja napisałem:
A co nie można kołka drewnianego włożyć w uchwyt tokarki do stali i obtoczyć go nożem do stali, można - to jest przykład

To według Ciebie jakie są różnice między takimi obrabiarkami? To opisz te "dwa światy".

Nie polecasz kupowania drewnianej frezarki to napisz kto poleca - to jest wskazanie co ludzie, forumowicze budują. Ale jakbyś poczytał to forum to byś wiedział co ludzie robią obrabiarkami drewniakami. A przede wszystkim co na nich robią.

kubus838 pisze: No dalej udowadniasz, że nie znasz się na obrabiarkach przemysłowych do stali, ich cenach (nowych) itd.
A Ty dalej udowadniasz, że jesteś jeszcze w średniowieczu, podpierając się canani znalezionyni w internecie. To teraz napisz czym się charakteryzuje obrabiarka przemysłowa. Bo narazie to wiesz ale nie powiesz. Polityczne podejscie to schowaj do kieszeni. Albo wiesz i mówisz albo nie zaśmiecaj tematu.


robert


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#9

Post napisał: Majster70 » 02 lis 2016, 18:16

kubus838 pisze:To teraz napisz czym się charakteryzuje obrabiarka przemysłowa
Między innymi niezawodnym sterowaniem, pozwalającym zaprogramować obróbkę z pulpitu obrabiarki prosty ale dokładnych detali typu części maszyn, kontrolującą kinematykę obrabiarki itd. Myślę o sterowaniach typu Haindehain, Siemens, Fanuc, itd. Prawdopodobnie hasło "pulpit obrabiarki", czy programowanie "z palca" znaczy zupełnie co innego dla ciebie i dla mnie.
Ceny nowych frezarek CNC (3 osie VMC) do stali o polu roboczym ok. 550x1000 z niższej półki zaczynają się od ok. 50-60 tys E. Takie o polu roboczym 2 000x2 000 kosztują wiele razy drożej. W tej cenę powinieneś teoretycznie :wink: dostać obrabiarkę solidną i bezawaryjną na długie lata. Wbrew pozorom marketing i dystrybucja to tylko ułamek kosztów takich obrabiarek.
Wracając do pytania apadzaka, jeśli będziesz znał swój target, to może się okazać, że kupno używanych obrabiarek tego typu w ogóle nie będzie ci potrzebne. No ale trzeba znać swoje potrzeby. Inaczej podzielisz los wielu firm zaczynających od dotacji unijnych które zwijają się jeszcze szybciej niż wystartowały.


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#10

Post napisał: dance1 » 02 lis 2016, 18:59

Robercie oczywiste jest że na każdej (no prawie) maszynie z powodzeniem obrobisz stal, drewno, tworzywa tylko nijak to ma się do produkcji, pokaż mi np solidnego grzmota do stali który osiąga przejazdy kilka, kilkanaście metrów na minutę, a takie właśnie prędkości obróbki osiągają maszyny do drewna, tworzyw, po 2 wrzeciono niskoobrotowe słabo nadaje się do drewna, tworzyw, nawet i aluminium jest kłopotem, no i na koniec orientujesz się ile kolos do stali prądu pożera? zabawy w drewnie i plastiku będą po prostu nie opłacalne, nie tak dawno przez to przechodziłem, nie posiadając małej tokarki taniej mi wyszło zamówienie z zewnątrz niż własna produkcja. Teraz z 2 strony posiadając maszynę z wrzecionem szybkoobrotowym do drewna załóż głowicę np fi80 splanuj kostkę stali, później wyfrezuj kieszenie, powierć, nagwintuj itd, daj kolego spokój.
Zapytaj np Kimlę jakich maszyn (tych najważniejszych) używa do budowy swoich maszyn, może tak szybciej zrozumiesz o co hallo.
Pozdro.
I don't like principles, I prefer prejudices

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”