Frezarka cnc- podwyższenie stołu

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
ArturMAZAK
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 333
Rejestracja: 23 lis 2009, 16:28
Lokalizacja: Dzierżoniów

Frezarka cnc- podwyższenie stołu

#1

Post napisał: ArturMAZAK » 30 paź 2016, 21:07

Witam,
Panowie, posiadam frezarkę maho mat 600 i jest tam dosć istotna dla mnie wada tzn. najniższa pozycja wrzeciona do stołu to około 150mm, jest to kłopot, ponieważ często mam do roboty np. płyty które muszę ułożyć bezpośrednio na stole...
Czy macie może jakieś pomysły w jaki sposob poradzić sobie w tym przypadku?
Myślałem o dłuższych oprawkach, ale to nie wchodzi w grę, musiałbym wszystko wydłużane do gwintowania, wiercenia itp...
Myślełem też nad dołożeniem jakiegoś stołu teowego, ale taki stół o wym. zbliżonych do stołu kosztuje kilka tyś...


kto pyta-ten nie błądzi.

Tagi:


atlc
Posty w temacie: 1

#2

Post napisał: atlc » 30 paź 2016, 21:26

Kupić kilka takich kostek, ofrezować i użyć jako podwyższenie na stole?
Jak za ciężkie, to wyfrezować kieszenie od spodu.
https://www.olx.pl/oferta/kostki-stalow ... 5315b4e541

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7984
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#3

Post napisał: WZÓR » 30 paź 2016, 21:40

Wykonaj sobie podkłady o tej wysokości.
Podobny problem mam u siebie na Haas.
Wydłużone oprawki odpadają ..... , drży jak ch***.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


NFZ
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 398
Rejestracja: 07 paź 2012, 21:49
Lokalizacja: inąd

Re: Frezarka cnc- podwyższenie stołu

#4

Post napisał: NFZ » 30 paź 2016, 22:37

ArturMAZAK pisze:Witam,
Panowie, posiadam frezarkę maho mat 600 i jest tam dosć istotna dla mnie wada tzn. najniższa pozycja wrzeciona do stołu to około 150mm, jest to kłopot, ponieważ często mam do roboty np. płyty które muszę ułożyć bezpośrednio na stole...
Około 150 od czoła wrzeciona do stołu to jest raczej norma niż wada ;)

My używamy "płyt narzędziowych" - takich grubych na 40-50 blaszek co to mają co 50 otwór M10.
Jak ma się za dużo czasu to można dodatkowo frezem kulistym Φ8-Φ10 zrobić kratkę o takim samym rastrze, wtedy bez pryzm idzie wałki/rurki mocować, a dodatkowo zamiast podkładek pod małe łapki kołki dawać.

Z upierdliwości takiego rozwiązania trzeba wymienić rudą(wystarczy na kilka dni zostawić, a na stole mamy wżery o znajomym rastrze...), demontowanie kamieni w imadłach itp.(wiadomo - ciut więcej zabawy z ustawianiem), no i konieczność pilnowania żeby we wszystkich nieużywanych otworach znajdowały się zaślepki(najzwyklejsze imbusowe robaczki) - inaczej czeka nas mało przyjemne "czyszczenie" powietrzem, prętem, a w najgorszym razie i gwintownikiem ;)

Ale czy się coś mocuje na stół, czy do płyty, to i tak daje się pod detal szlifowane podkładki(podobne do tych jak przy imadle, tylko najczęściej większe).
Plus jest taki że jeżeli już po lekkim dokręceniu żadna z podkładek nie "jeździ", to znaczy że detal równo(przynajmniej od dołu...) "stoi", a dodatkowo wiadomo że po finalnym dokręceniu go raczej nie przesunie.


ps. widzialem fajny patent(niestety nie wiem jak się sprawdza w praktyce), gdzie płyta mia część otworów(np. co drugi) pozostawionych bez gwintu(tak żeby dało się tam wstawić np. kołki oporowe).

Awatar użytkownika

Autor tematu
ArturMAZAK
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 333
Rejestracja: 23 lis 2009, 16:28
Lokalizacja: Dzierżoniów

#5

Post napisał: ArturMAZAK » 31 paź 2016, 19:57

Panowie a tak z innej beczki,
dziś zrobiłem oswiele przestrzeni roboczej we frezarce, zamontowalem nad wrzecionem naswietlacz led, przewód umieściłem w peszli i tak sobie siedzę teraz i myślę czy prowadzic przewody pod napięciem 230v to mądre rozwiązanie?
kto pyta-ten nie błądzi.

Awatar użytkownika

gelo
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1028
Rejestracja: 01 kwie 2006, 22:08
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

#6

Post napisał: gelo » 01 lis 2016, 11:06

ArturMAZAK pisze:Panowie a tak z innej beczki,
dziś zrobiłem oswiele przestrzeni roboczej we frezarce, zamontowalem nad wrzecionem naswietlacz led, przewód umieściłem w peszli i tak sobie siedzę teraz i myślę czy prowadzic przewody pod napięciem 230v to mądre rozwiązanie?
Do oświetlenia przestrzeni roboczej użyj wyłącznie zasilania 24V. Są do tego specjalne lampy z odpowiednim IP
>>>>>>>>>> GELO <<<<<<<<<<


mineque
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 592
Rejestracja: 12 wrz 2010, 01:59
Lokalizacja: Południe

#7

Post napisał: mineque » 01 lis 2016, 11:54

gelo pisze:
ArturMAZAK pisze:Panowie a tak z innej beczki,
dziś zrobiłem oswiele przestrzeni roboczej we frezarce, zamontowalem nad wrzecionem naswietlacz led, przewód umieściłem w peszli i tak sobie siedzę teraz i myślę czy prowadzic przewody pod napięciem 230v to mądre rozwiązanie?
Do oświetlenia przestrzeni roboczej użyj wyłącznie zasilania 24V. Są do tego specjalne lampy z odpowiednim IP
24 lub 12V.

Najtaniej to taśma ledowa ip65 dodatkowo zamontowana w profilu do ledów. możesz wtedy wybrać czy chcesz szybke przezroczystą czy mleczną dla rozproszenia światła. Moc ustalasz dobierając odpowiedni pasek Led W/m

Awatar użytkownika

Autor tematu
ArturMAZAK
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 333
Rejestracja: 23 lis 2009, 16:28
Lokalizacja: Dzierżoniów

#8

Post napisał: ArturMAZAK » 01 lis 2016, 12:57

coś takiego?
http://allegro.pl/panel-led-lampa-roboc ... ml#thumb/1

Czy mogę gdzieś w szafie znaleźć napięcie 24v i sie do niego podłączyć, czy należałoby zamocować nowy zailacz
kto pyta-ten nie błądzi.


NFZ
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 398
Rejestracja: 07 paź 2012, 21:49
Lokalizacja: inąd

#9

Post napisał: NFZ » 01 lis 2016, 13:50

Był moment że avia w swoich centrach mocowała świetlówki na 110V(z różnych powodów taki sobie pomysł), teraz dają właśnie hermetyczne(nie sprawdzałem jaka klasa) "panele" diodowe.
Lepiej się to sprawdza od świetlówek(choć dokładnie w tych samych miejscach montują).
Wadą jest mało przystępna(delikatnie mówiąc...) cena.

ps. rzecz jasna mowa o oświetleniu stałym.


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#10

Post napisał: dance1 » 01 lis 2016, 18:28

w celu zwiększenia bezpieczeństwa wiele firm robiło oświetlenia maszyn zasilane 110V z transformatora, tak samo jak i teraz elektronarzędzia na budowach.
I don't like principles, I prefer prejudices

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”