Mini frezarka cnc

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
ksbraxis
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 12 paź 2016, 21:02
Lokalizacja: Białystok

Mini frezarka cnc

#1

Post napisał: ksbraxis » 12 paź 2016, 21:23

Witam Wszystkich ;)

Mam do was pytanie o cenę małej frezarki cnc. Podaje najważniejsze cechy które bym chciał osiągnąć.

Materiał obrabialny: aluminium, MDF, drzewo, możliwe laminaty węglowo-szklane ale tu bardziej wiercenie niż frezowanie
Pole robocze: 200x200 [mm], większość rzeczy będę wykonywał na powierzchni 50x50 [mm]
Dokładność: Wystarczy 0.1 mm, wątpię że większa mi jest potrzebna

Elementy które planuje wykonywać będą małe, jak podawałem 50x50, wysokość ich będzie pewnie max 30mm, ale tutaj może i powinien być zapas, i tak bardziej to zależy od freza.

Kim jestem i jakie mam możliwości?
Jestem studentem Automatyki i Robotyki. Mam dostęp do frezarek na uczelni, ale tutaj bardziej aluminium i małe elementy np łączniki itp. Jeśli chodzi o narzędzia więc nie będzie problemu. Jeśli chodzi o wiedzę merytoryczną a pro po samej konstrukcji to znam kilku doktorów którzy z chęcią udzielą mi porad. Nie mam doświadczenia z frezarkami więc ta frezarka by miała mnie też nauczyć wielu umiejętności.

Najważniejsze kwestie, czy warto budować własną frezarkę przez studenta w celach nauki i jakie były by koszty z tym związane?

Pozdrawiam,
Kacper



Tagi:

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#2

Post napisał: Yarec » 13 paź 2016, 01:32

ksbraxis a masz jakiekolwiek umiejętności wykonawcze ? I poczytaj sobie o dylematach związanych z DIY obrabiarek (nawet mini) sterowanych numerycznie. Według mnie warto budować bo człowiek uczy się całe życie na swoich błędach (niestety) ale aby temu samemu sprostać konieczna jest wiedza, inaczej "trza se kupić gotowca"


cayenne
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 50
Rejestracja: 19 gru 2014, 11:54
Lokalizacja: Kielce

mini cnc

#3

Post napisał: cayenne » 13 paź 2016, 01:33

Zapytałeś czy warto budować frezarkę przez studenta, to zależy od wielu czynników. Dla przykładu ja zrobiłem frezarkę a też jestem studentem, z racji tego że nie mogę mieć tej frezarki w wynajmowanym mieszkaniu używam jej raz na miesiąc kiedy podjadę do brata do garażu. Zadaj sobie pytanie czy jako student będziesz miał czas w ogóle jej używać.
Co do ceny to raczej trudno ocenić, można taką frezarkę jak napisałeś zrobić za 1000zł a można za 10000zł. Jeżeli ma to być zabawka edukacyjna to myślę, że lepiej będzie zrobić ją po taniości czyli ze sklejki do tego jakieś wałeczki podparte, trapezy. Jeżeli w przyszłości chciałbyś zrobić większa to możesz zainwestować w lepsze silniki i sterowniki które później użyjesz przy innej maszynce. Jeżeli umiesz rysować w jakimś CAdzie a jako student AIR to powinieneś umieć, to popatrz konstrukcje na forum i narysuj własną w CADzie i pokaż na forum.

a tak btw to raczej będziesz obrabiał DREWNO a nie DRZEWO

Awatar użytkownika

APJSikora
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 14
Rejestracja: 12 lis 2015, 12:37
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Mini frezarka cnc

#4

Post napisał: APJSikora » 13 paź 2016, 08:11

Sam odpowiedziałeś sobie na pytanie.
ksbraxis pisze:Jestem studentem Automatyki i Robotyki ... Nie mam doświadczenia z frezarkami więc ta frezarka by miała mnie też nauczyć wielu umiejętności.
Oczywiście, że warto! Na pewno zdobędziesz dzięki temu wiedzę, doświadczenie i umiejętności jakich na wykładach nikt Ci nie przekaże.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#5

Post napisał: kubus838 » 13 paź 2016, 11:00

Witam

Kolego ksbraxis warto budować własną frezarke ponieważ w trakcie budowy poznajesz wszelkie zagadnienia takiej obrabiarki począwszy do samej budowy porzez sterowniki jak i prace na tego typu maszynach. Tylko przygotuj się na koszty bo za 1000zł to Ty żadnej obrabiarki nie zbudujesz. Co do dokładności to raczej zawsze buduje się tak aby własna obrabiarka była jak najdokładniejsza. Ale jeżeli kupisz urządzenie z chin to raczej w dokładności którą podałeś się nie zmieścisz. Kolejna sprawa to musisz juz pomysleć o oprgramowaniu CAD/CAM. Bo jezeli chcesz wiercić a nie frezować na niej otwory to CAM musi mieć funkcje iwercenia. - otwory można wiercić lub frezować a tu już są różnice w prowadzeniu narzędzia.

robert


waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

#6

Post napisał: waluś » 13 paź 2016, 18:49

Co to za pytanie, pewnie, że warto, tym bardziej, że kształcisz się w tym kierunku. Ja nie mając żadnego technicznego wykształcenia porwałem się z motyką na słońce, dużo czytałem, dopytywałem się tu na forum. A że nie mam 2 lewych rąk w końcu zaprojektowałem i zbudowałem.
Jeśli chodzi o koszty to tu nie ma zmiłuj, jeśli chcesz to zrobić przyzwoicie to spokojnie szykuj na start 5k, a i to może nie starczyć, bo okaże się, że przyda się to i owo (np. stolik teowy, ciche wrzeciono chłodzone cieczą, śrubki kulowe, porządniejsze prowadnice, elektronika z łączem USB lub LAN). No chyba, że chcesz zrobić badziewiaka z byle czego, na prowadnicach szufladowych :wink:


NFZ
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 397
Rejestracja: 07 paź 2012, 21:49
Lokalizacja: inąd

Re: Mini frezarka cnc

#7

Post napisał: NFZ » 16 paź 2016, 12:20

-->waluś, a co jest nie tak z taką https://www.cnc.info.pl/topics58/tania- ... t21220.htm ew. taką maszynką?
Na dodatek 5k na budowę nie potrzeba ;)
A gotowa maszynka może się "po taniości samoudoskonalić" - np. wyfrezować mocowania krańcówek lub lepsze sprzęgła, albo dajmy na to takie wózeczki

-->ksbraxis, zdecydowanie warto, a kłopotów(wyzwań - to jeżeli masz odpowiednie nastawienie) mnóstwo ;)
A jak odpowiednio podpuścisz/nakierujesz swojego promotora, to będzie "przyjemne z pożytecznym" ;)

ps. znam od was(ale z zaocznych) człowieka który składał(pewnie już dawno temu skonczył) frezareczkę ze stałą bramą.


waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

Re: Mini frezarka cnc

#8

Post napisał: waluś » 16 paź 2016, 14:51

NFZ pisze:-->waluś, a co jest nie tak z taką https://www.cnc.info.pl/topics58/tania- ... t21220.htm ew. taką maszynką?
Na dodatek 5k na budowę nie potrzeba ;)
A gotowa maszynka może się "po taniości samoudoskonalić" - np. wyfrezować mocowania krańcówek lub lepsze sprzęgła, albo dajmy na to takie wózeczki
A nic nie mam osobiście do takich maszynek, każdy buduje na skalę swoich potrzeb i możliwości. :wink:
Sam miałem prototyp ze sklejki 10mm (co prawda nie na prowadnicach szufladowych) i byłem zaskoczony precyzją pracy (w mojej galerii jest foto grawerunku na niej robionego na nie splanowanym stole nawet).

Kolega pisze, że chce obrabiać aluminium i osiągnąć dokładność rzędu 0,1mm. Nie sądzę by prowadnice szufladowe nie miały luzu i nie złapały większego w przyszłości. Nawet jeśli znajdzie bezluzowe to samo drewno na konstrukcję nie jest zbyt stabilnym materiałem na dłuższą metę (zmiany wilgotności, temperatury itd).

Ale jestem zawsze za tym, aby przy takich frezareczkach zrobić sobie najpierw prototyp ze sklejki. A nóż widelec, spełni oczekiwania konstruktora, że o drenażu kieszeni nie wspomnę :smile:


bartx
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 85
Rejestracja: 01 lut 2009, 19:40
Lokalizacja: Pszczyna

Re: Mini frezarka cnc

#9

Post napisał: bartx » 19 paź 2016, 18:55

ksbraxis pisze:Witam Wszystkich ;)

Mam do was pytanie o cenę małej frezarki cnc. Podaje najważniejsze cechy które bym chciał osiągnąć.

Materiał obrabialny: aluminium, MDF, drzewo, możliwe laminaty węglowo-szklane ale tu bardziej wiercenie niż frezowanie
Pole robocze: 200x200 [mm], większość rzeczy będę wykonywał na powierzchni 50x50 [mm]
Dokładność: Wystarczy 0.1 mm, wątpię że większa mi jest potrzebna

Elementy które planuje wykonywać będą małe, jak podawałem 50x50, wysokość ich będzie pewnie max 30mm, ale tutaj może i powinien być zapas, i tak bardziej to zależy od freza.

Kim jestem i jakie mam możliwości?
Jestem studentem Automatyki i Robotyki. Mam dostęp do frezarek na uczelni, ale tutaj bardziej aluminium i małe elementy np łączniki itp. Jeśli chodzi o narzędzia więc nie będzie problemu. Jeśli chodzi o wiedzę merytoryczną a pro po samej konstrukcji to znam kilku doktorów którzy z chęcią udzielą mi porad. Nie mam doświadczenia z frezarkami więc ta frezarka by miała mnie też nauczyć wielu umiejętności.

Najważniejsze kwestie, czy warto budować własną frezarkę przez studenta w celach nauki i jakie były by koszty z tym związane?

Pozdrawiam,
Kacper
A ja bym nie budował tylko kupił. To o czym piszesz kupisz za kilka tysięcy zł. Poskładane i gotowe do pracy. Sam skończyłem mechatronikę, mieliśmy nawet 2 projekty takiej maszyny, ale co innego zrobić śmieszny projekt na studia, a co innego zaprojektować i zbudować maszynę, nawet niewielką.

1 - chcesz wykonywać na tym detale czy budować maszynę dla własnej satysfakcji?

2 - budowa będzie wymagać zakupu pewnych przyrządów i narzędzi, które wykorzystasz tylko jeden jedyny raz do budowy tej maszyny, część komponentów może się okazać w trakcie źle zaprojektowana/wykonana - dodatkowe koszty

3 - końcowy efekt może być taki, że finansowo wyjdzie podobnie, czasowo znacznie dłużej, a osiągane rezultaty nie będą zadowalające

Ja potrzebowałem maszynę pod obróbkę konkretnych elementów, nazbierałem kasę i kupiłem. I tak ją teraz przerabiam, bo wymieniałem już śruby, na dniach wrzeciono, dokładam również chłodzenie itd. Też się nauczysz, ale na spokojnie, coś się popsuje - wymienisz, usprawnisz itd.

Stwierdziłem, że nie ma sensu wchodzić w zagadnienia związane z budową, skoro interesuje mnie tylko i wyłącznie wykonywanie zaprojektowanych przeze mnie rzeczy.

Jeśli to ma być hobby + nauka - buduj. Jeśli planujesz na tym zarabiać/dorabiać - w tej sytuacji bym kupił gotowca. Jest parę osób, które oferuje maszyny za kilka tysięcy zł i nie jest to chińszczyzna.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”