Wybór sklejki i rodzaju jej obróbki - budowa małej frezarki

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
Bochnio
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 29
Rejestracja: 02 kwie 2016, 16:04
Lokalizacja: Warszawa

Wybór sklejki i rodzaju jej obróbki - budowa małej frezarki

#1

Post napisał: Bochnio » 05 paź 2016, 00:55

Cześć,

poszukuję odpowiedzi na 2 podstawowe pytania dotyczący budowy frezarki cnc ze sklejki, niestety przeszukiwanie forum po omacku nie przyniosło rezultatów :roll:

1. Jaki rodzaj, gatunek, typ sklejki będzie najlepszy do wykonania maszyny CNC średnich rozmiarów (pole robocze np: 300x300). Według tego co udało mi się znaleźć najlepsza będzie sklejka szalunkowa np: 21mm, klasa 1/1, brzozowa (największa gęstość).

2. Jak najlepiej obrobić sklejkę by uzyskać jak najbardziej równe i proste elementy konstrukcyjne frezarki (po złożeniu powinny trzymać kąty proste). Wyciąć laserem (ciężko dostać grubą sklejkę) czy frezować standardowo? Może jeszcze inaczej?

Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi!



Tagi:


opawelq
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 36
Rejestracja: 02 cze 2011, 14:53
Lokalizacja: Mars

#2

Post napisał: opawelq » 05 paź 2016, 06:49

Niestety już nie pomagają tu na forum przy budowaniu maszyn.
Popatrz ogólnie na posty to zobaczysz jak to wygląda. Najwięcej jest tematów bez odpowiedzi.
Dlatego śmieszny i całkowicie bezsensu jest ten pierwszy tekst na forum Portal ten został utworzony z myślą o tych co chcą zrobić własnymi siłami ploter, frezarkę, wiertarkę i temu podobne urządzenia sterowane za pomocą komputera. Przeglądając inne fora o tematyce elektronicznej wiem że takich ludzi jest niemało. Na tej stronie postaram sie razem z wami zgromadzić materiały dotyczące tylko jednego tematu - CNC. Zapraszam wszystkich do pomocy w redagowaniu tego portalu. oraz to że jest tu pełno reklam, części do budowy maszyn.
Przypuszczam że forum kupił ten co sprzedaje czesci, a ze nie ma czasu na pierdoły pozostawił to ludziom którzy jednak wolą robić usługi cnc zamiast pomagać by inni sami zrobili sobie cnc. Być może powód jest inny ale to już ich sprawa, najważniejsze jest że nie pomagają i że szanse ma teraz forum takie na którym pomagają, szukam takiego forum ale ciężko.


Kazik_Wichura
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 284
Rejestracja: 31 lip 2007, 20:58
Lokalizacja: dolnośląskie

#3

Post napisał: Kazik_Wichura » 05 paź 2016, 08:01

Niestety już nie pomagają tu na forum przy budowaniu maszyn.
Ty kolego wymagasz żeby odpowiedzi na zadane przez kogoś pytanie były udzielane w 5 min po pojawieniu się postu ? Większość śpi w nocy, w ciągu dnia pracuje a na forum udziela się jak może.
opawelq pisze:Przypuszczam że forum kupił ten co sprzedaje czesci, a ze nie ma czasu na pierdoły pozostawił to ludziom którzy jednak wolą robić usługi cnc zamiast pomagać by inni sami zrobili sobie cnc. Być może powód jest inny ale to już ich sprawa, najważniejsze jest że nie pomagają i że szanse ma teraz forum takie na którym pomagają, szukam takiego forum ale ciężko.
Bardziej bym się skłaniał żę po prostu ludziom nie chcę się powtarzać w kółko te same odpowiedzi, bo pytania się ciągle powtarzają. Nowi użytkownicy zamiast czytać ze zrozumieniem tematy już napisane i zaprezentować jakąkolwiek koncepcję to zadają banalne pytania i nikomu nie chce się pisać.
Idź wylewać swoje żale gdzie indziej.


Bochnio Słabo szukałeś, przejrzyj tematy które się zakończyły zbudowanymi maszynami tam przeważnie są użyteczne informacje. Sklejka to sklejka - weź po prostu grubą, tutaj ważniejsza jest konstrukcja, skrzynkowa z zastrzałami - przez to uzyskasz jakąś tam sztywność. Co do obróbki to zrób to tak żeby Cię nie kosztowało majątku. I tak to pewnie zlecisz.
I na koniec: mam nadzieje że doprowadzisz swój pomysł chociaż do fazy projektu, historia pokazuje że takie tematy jak Twój, rozpoczynające się takimi pytaniami kończą się najczęściej na fazie projektowania ...

pozdrawiam
Kazik

Awatar użytkownika

EG-SPOON
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 41
Rejestracja: 04 gru 2013, 18:26
Lokalizacja: podkarpackie

#4

Post napisał: EG-SPOON » 05 paź 2016, 09:56

Zwykła sklejka powiedzmy 18mm wystarczy. im grubsza tym lepsza ale gorsza w obróbce. Zawsze możesz dać podwójna formatkę. Jak masz kupiona sklejkę to wystarczy udać się do stolarza z dobrą piła formatową, podajesz mu wymiary formatek i on Ci wszystko potnie, tylko musisz przypilnować co by dokładnie to zrobił. Najlepiej zamówić gotowe formatki w jakimś sklepie internetowym np. meble..pl i Ci wszystko wyślą kurierem. Nie oczekuj cudów ze ktoś Ci wszystko idealnie potnie bo to mało możliwe. Ja zanim zabrałem się za swoja maszynę to przesiedziałem na forum grubo ponad rok. Naprawdę dużo można się tu dowiedzieć bez zadawania pytań, tylko trzeba dobrze poszukać.
Jest tu dużo ciekawych konstrukcji do podpatrzenia, nie warto kombinować z jakimś nowym wynalazkiem.


GumiRobot
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 685
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:51
Lokalizacja: Trójmiasto

#5

Post napisał: GumiRobot » 05 paź 2016, 10:03

Kol. Bochnio - na górze strony jest taki link - SZUKAJ
Po jego wyborze otwiera się strona na której możesz wpisać swoje kryteria przeszukiwania forum.


opawelq
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 36
Rejestracja: 02 cze 2011, 14:53
Lokalizacja: Mars

#6

Post napisał: opawelq » 05 paź 2016, 17:54

Kazik_Wichura pisze:Ty kolego wymagasz żeby odpowiedzi na zadane przez kogoś pytanie były udzielane w 5 min po pojawieniu się postu ?
nie wymyslaj nieprawdziwych historyjek bo nic takiego nie miało miejsca.
Kazik_Wichura pisze: Większość śpi w nocy, w ciągu dnia pracuje a na forum udziela się jak może.
Nie kłam bo widzę jak jest.
Bardziej bym się skłaniał żę po prostu ludziom nie chcę się powtarzać w kółko te same odpowiedzi, bo pytania się ciągle powtarzają.
to po co znów odpisałeś jakie drewno na frezarke, skoro było tego miliony pytań ?
Kazik_Wichura pisze: Nowi użytkownicy zamiast czytać ze zrozumieniem tematy już napisane i zaprezentować jakąkolwiek koncepcję to zadają banalne pytania i nikomu nie chce się pisać.
A starzy zapomnieli jak sami kiedyś byli nowi i nic nie wiedzieli zadając głupie pytania z nadzieją że ktoś im pomoże. I co najważniejsze każdy głupi nie zrozumie że banalne zagadnienia dla niektórych są całkiem nie znane i trudne.

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#7

Post napisał: clipper7 » 05 paź 2016, 18:56

opawelq pisze:nie wymyslaj nieprawdziwych historyjek
opawelq pisze:Nie kłam bo widzę jak jest.
opawelq pisze:każdy głupi nie zrozumie że banalne zagadnienia dla niektórych są całkiem nie znane
Od 2011 roku napisałeś na tym Forum 36 postów. Już widzę, jak po takim potraktowaniu innych forumowiczów i przy takiej aktywności grono Twoich forumowych przyjaciół i chętnych do pomocy rośnie jak na drożdżach. Pomyśl trochę, zanim oplujesz kogoś. Nie wzoruj się na miłościwie nam panujących.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


opawelq
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 36
Rejestracja: 02 cze 2011, 14:53
Lokalizacja: Mars

#8

Post napisał: opawelq » 05 paź 2016, 20:20

Kiedys forumowicze mi odpisywali. Teraz napisalem kilka postow i zero odzewu, nawet PW pisalem do zelrp i do pikocnc i kompletnie nic. Dlatego nie zalezy mi na forum, bo w sumie to tak jak by forum nie istniało skoro nie można coś zapytac, i to grono przyjaciół chetnych do pomocy pierwsze pokazalo jakie jest. Jak pytalem o wazne rzeczy cnc to leją na to a jak pisze o glupich sprawach to wtedy chetni sa do pisania.
Szkoda gadac.


Kazik_Wichura
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 284
Rejestracja: 31 lip 2007, 20:58
Lokalizacja: dolnośląskie

#9

Post napisał: Kazik_Wichura » 06 paź 2016, 06:45

Przejawiasz myślenie na poziomie ameby i masz roszczeniowe podejście użytkowników tego forum. Dodatkowo zarzucasz mi kłamstwo. Nie lubię takich ludzi. I wszystko w temacie.

Bochnio i jak tam, rozjaśniło się coś z dalszymi planami ?

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#10

Post napisał: Yarec » 06 paź 2016, 23:38

opawelq : "Kiedys forumowicze mi odpisywali. Teraz napisalem kilka postow" to weź i prześlij mi wszystkie pytania bez odpowiedzi na PW.
A staż na TYM cnc.forum nie gwarantuje wiedzy, kreatywności, zdolności a nawet kultury wypowiedzi.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”