Manualne sterowanie

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
mcincin
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 11
Rejestracja: 25 lut 2016, 20:14
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Manualne sterowanie

#1

Post napisał: mcincin » 29 lip 2016, 21:00

Witam,

Co szanowne grono myśli o tym pomyśle?

ponieważ ostatnimi czasy zastanawiam się nad manualnym sterowaniem cnc (bez włączania kompa), wpadłem na chyba lekko nietypowy pomysł.
Zamiast kupować MPG (cena w granicach 300zł za chińczyka) żeby sobie coś wyfrezować bez włączania komputera można by zamontować oddzielne sterowniki krokowe coś na wzór AVT1725. Oczywiście od razu nasuwa się pytanie a co jeśli podczas pracy przez kompa przestawimy (niechcący) manualnie kroki. A więc pomyślałem, że można wprowadzić przekaźniki, tak żeby pracowało jedno systemowo albo drugie manualnie będzie pracować.

Dobry pomysł czy strata kasy? Macie jakieś inne pomysły. Dzięki za sugestie i wyrozumiałość. :grin:

A byłbym zapomniałem: dałoby się przerobić te sterowniki AVT1725 tak aby pracowały 3A na fazę?



Tagi:

Awatar użytkownika

ONATOS
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 607
Rejestracja: 07 kwie 2008, 21:41
Lokalizacja: Bedzin

#2

Post napisał: ONATOS » 29 lip 2016, 22:14

Witam,
mcincin pisze:zastanawiam się nad manualnym sterowaniem

bardzo dobry pomysł, sam zrobiłem taka frezarkę z tym że zamiast silników krokowych zastosowałem serwa + sterowniki. Z liniałami i czytnikiem mam super dokładną frezarkę narzędziową.


Autor tematu
mcincin
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 11
Rejestracja: 25 lut 2016, 20:14
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

#3

Post napisał: mcincin » 30 lip 2016, 22:16

Witam,

a ma ktoś pomysł jak rozwiązać problem poboru prądu moich silników krokowych, które potrzebują 5V i 3A na fazę. Chciałbym zastosować najtańszą wersję sterowników tj. AVT1725 ale niestety prąd max w tym sterowników tj. 2A. (http://serwis.avt.pl/manuals/AVT1725.pdf)

Co zmienić, przerobić- help

Awatar użytkownika

ONATOS
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 607
Rejestracja: 07 kwie 2008, 21:41
Lokalizacja: Bedzin

#4

Post napisał: ONATOS » 31 lip 2016, 00:19

Niestety, trzeba dopasować moc sterowników i zasilacza do napędów żeby później nie mieć problemów.


paros
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 38
Rejestracja: 20 paź 2006, 12:05
Lokalizacja: małopolskie

#5

Post napisał: paros » 06 sie 2016, 07:17

".. MPG (cena w granicach 300zł za chińczyka) żeby sobie coś wyfrezować bez włączania komputera..."

czy te wędki faktycznie nie potrzebują włączania komputera, żeby sterować frezarką?


Autor tematu
mcincin
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 11
Rejestracja: 25 lut 2016, 20:14
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

#6

Post napisał: mcincin » 09 sie 2016, 21:23

Oczywiście, że potrzebują aby komp był włączony- niestety.


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#7

Post napisał: Avalyah » 09 sie 2016, 22:15

Nie wiem, jak to jest w większych maszynach, ale ja sobie zrobiłem manualne sterowanie za pomocą mikrokontrolera, wykorzystałem dla prostoty Arduino Mega, do tego mam podpięte sterowniki, a jeżeli Koledze potrzeba 3A, to może pomyśleć nad takimi:

Sterownik 3A

Z małym radiatorkiem i jakimś wentylatorkiem spokojnie da radę te 3A (chociaż to granica możliwości), testowałem na silnikach 2.8A i śmigało. Sterownikiem steruje się prostymi sygnałami nxt (wykonaj krok) i dir (w jakim kierunku), a prąd ustawia się podłączając przez interfejs SPI do mikrokontrolera. Jak Kolega nie czuje się w tym silny, to do sterownika jest gotowa biblioteka, którą można odpalić bez w zasadzie żadnej wiedzy programistycznej. Kilka potencjometrów do ustawiania prędkości i można lecieć.

Ja się jeszcze bawiłem w ekran dotykowy i inne szmery-bajery, ale w zasadzie wystarczą same przyciski i wtedy można podpiąć się do Arduino Uno spokojnie. Koszt zestawu Arduino Uno + 3x sterownik + kabelki i drobne oprzyrządowanie wyjdą kolegę około 400zł, główny ciężar na sterownikach, ale dla 3A nie udało mi się znaleźć nic tańszego - a szukałem :razz:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”