Jaką tokarkę CNC wybrać?

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
cezarysz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 7
Rejestracja: 14 sty 2009, 23:40
Lokalizacja: Otwock

Jaką tokarkę CNC wybrać?

#1

Post napisał: cezarysz » 17 lip 2016, 21:38

Witam
Mam małe doświadczenie z maszynami tego typu, dlatego proszę Was o radę.
Jaką tokarkę CNC wybrać?
Tokarka do wykorzystania z zakładzie produkcyjnym. Ma to być w zasadzie maszyna na którą zostaną przeniesione niektóre prace wykonywane do tej pory na tokarkach konwencjonalnych.
Jeśli chodzi o wymagania stawiane maszynie to przede wszystkim nowoczesny system sterowania.
Jeśli chodzi o parametry ściśle techniczne to trudno je sprecyzować.
Na pewno na maszynie będą wykonywane gwinty zewnętrzne 6", elementy raczej krótkie.
Silnik myślę, że min. 5kW.
Budżet ok 100 tys. brutto.
W jakim kierunku pójść? Tak, żeby wdrożyć w temat pracowników i w przyszłości rozbudować zakład o kolejną maszynę?
Z góry dziękuję za każdą merytoryczną wypowiedź.
Pozdrawiam



Tagi:


maxadi
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 191
Rejestracja: 19 lis 2012, 16:49
Lokalizacja: racibórz

#2

Post napisał: maxadi » 17 lip 2016, 22:15

polecam z tego co wiem można wynajac na rok i jak sie niesprawdzi to oddać co do cen to nieznam sam pracuje na wiekszej od 5 lat i nienarzekam maszyna sztywna wymiary czyma do 0,05 mm na tokarkce wykonywane są serie po kilka tysięcy sztuk jak i pojedyńcze sztuki http://www.tbitech.pl/pl/3,oferta/31,tc ... mpact.html


Autor tematu
cezarysz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 7
Rejestracja: 14 sty 2009, 23:40
Lokalizacja: Otwock

#3

Post napisał: cezarysz » 18 lip 2016, 11:52

Masz jakiś namiar na firmę która oferuje taki wynajem?

OK Widzę, że właśnie TBI oferuje taki zakres usług. A na jakiej maszynie Ty pracujesz? Też na TBI?


maxadi
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 191
Rejestracja: 19 lis 2012, 16:49
Lokalizacja: racibórz

#4

Post napisał: maxadi » 18 lip 2016, 16:45

ja pracuje na tbi tc200 akurat nie widzę jej w ofercie oto fotka

wejdź na główną stronę tam są namiary


adiggg
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 11
Rejestracja: 23 mar 2015, 21:37
Lokalizacja: Gdynia

#5

Post napisał: adiggg » 20 lip 2016, 15:57

Jeżeli chodzi o raczej proste operacje które mają zostać przejęte z dotychczasowych tokarek konwencjonalnych to ze swojej strony polecam raczej tokarkę z płaskim łożem.

Sporo można tego znaleźć na allegro, z tym że to chińskie wynalazki.

Wartą uwagi będzie hiszpańska Pinacho. W okolicach 100-120 tys pln można już kupić coś nowego.

http://metal-trade.pl/maszyny/obrobka-s ... -se-basic/

Co do tokarek TBI, skośne łoże to chyba lekka przesada - przynajmniej cenowa :)
generalnie Tajwańskie maszyny ze skośnym łożem "startują" od około 200 tys pln netto.


Pneumokok
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 916
Rejestracja: 28 gru 2009, 15:56
Lokalizacja: Miasto nieudaczników

#6

Post napisał: Pneumokok » 20 lip 2016, 17:15

Zupełnie nie rozumiem idei budowy tokarek cnc z prostym łożem w której głowica znajduje się od strony operatora. Takie rozwiązanie (jak z linku w poście powyżej) jest tak GÓWNIANIE, że gorszego kału w tokarkach chyba nie da rady wymyślić. Miałem tę nieprzyjemność pracy na takiej maszynie i największa wadą takiej budowy to fakt, że NIC NIE WIDAĆ jak głowica podjedzie do uchwytu, a nawet jak jest dalej :). Obróbka przy samym uchwycie to samobójstwo, a łapanie bazy w osi Z na wiórka graniczy z cudem. Nawet mierzenie narzędzi na wiórek to porażka, bo głowica WSZYTKO zasłania. Jak zakładałem kolejną sztukę to głowica musiała bardzo daleko odjeżdżać na samym końcu programu, żebym mógł w ogóle się do uchwytu dostać. Poza tym maszyna z tego co widzę ma prowadnice ślizgowe i prędkość jej szybkich przejazdów pewnie też nie powala (pewnie coś ok. 10 m/min). Ktoś mi kiedyś powiedział, że głównym celem przeniesienia głowicy do tyłu maszyny i ułożenie jej pod kątem 45 stopni było spowodowane faktem ,że przy takim ułożeniu wszystko jest widoczne - i na podstawie własnego doświadczenia, jestem w stanie uwierzyć w taki argument. Proponowanie zakupu takiej maszyny powinno być karalne :mrgreen: . Ja wychodzę z założenia, że biednego na tanie nie stać i uzbierałbym na lepsza maszynę - bo później takie oszczędności się mszczą :), no ale handlowiec z firmy merametal wepchnie wszystko zachwalając, że to najlepsze i mówiąc, że "skośne łoże to przesada" :lol:
A jeszcze jedno, prowadnice ślizgowe wymagają sporego smarowania - a żadnych osłon tam nie zauważyłem, więc od razu trzeba kupić do maszyny skimmer, bo za 2miesiące będzie miał Kolega w zbiorniku mieszanine oleju hydraulicznego i chłodziwa z stosunku 50/50 i bandę-mafię beztlenowych bakterii :)
Pozdrawiam
Jeżeli pomogłem kliknij pomógł :)

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#7

Post napisał: WZÓR » 20 lip 2016, 18:11

Założyciel tematu za bardzo się nie rozpisał co na tej maszynie chce robić .
Nie biorąc pod uwagę cenę ja raczej ustawiałbym się pod tego typu maszynę

https://www.haascnc.com/cs_spec1.asp?id ... #gsc.tab=0

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”