Potrzebuję pomocy

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
Mathiass
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 09 lip 2016, 19:51
Lokalizacja: Olkusz

Potrzebuję pomocy

#1

Post napisał: Mathiass » 16 lip 2016, 18:30

Czy powie mi ktoś jak mogę nadać wgłębienie na frezarce do pliku plt utworzona za pomocą programu Corel?



Tagi:


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#2

Post napisał: kubus838 » 16 lip 2016, 20:39

Witam

Może zacznij od początku. Pokaż jaką bryłe chcesz frezować. Bo tak z Twojego opisu to trudno coś pomóc.

robert

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#3

Post napisał: adam Fx » 16 lip 2016, 22:15

Mathiass pisze:wgłębienie
kieszeń? jak prosta to można ręcznie w G-kodzie rozpisać ale łatwiej użyć CAM maszyna czyta od razu plt czy konwertujesz na Gkod?
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
Mathiass
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 09 lip 2016, 19:51
Lokalizacja: Olkusz

#4

Post napisał: Mathiass » 17 lip 2016, 12:37

Frezarka czyta pliki plt. Nie mogę użycz innych programów chodzi np o wycięcie listwy. Trzeba ją nie tylko wyciąć, ale w połowie listwy trzeba zrobić wcięcie by można było ją zgiąć i zamontować jako kantówkę. Dla tego muszę nadać różne wgłębienia. Słyszałem że można to zrobić jakoś za pomocą różnych kolorów, ale jak nadać wartość wgłębienia frezu?

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#5

Post napisał: adam Fx » 17 lip 2016, 13:06

A co na to instrukcja obsługi Twojego oprogramowania. faktycznie też kiedyś słyszałem że niektóre plotery działy tak jak opiszesz
Mathiass pisze:za pomocą różnych kolorów, ale jak nadać wartość wgłębienia frezu
ale zadać wartości zapewne trzeba w twoim sterowaniu.
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#6

Post napisał: kubus838 » 17 lip 2016, 13:27

Mathiass pisze:Frezarka czyta pliki plt. Nie mogę użycz innych programów chodzi np o wycięcie listwy. Trzeba ją nie tylko wyciąć, ale w połowie listwy trzeba zrobić wcięcie by można było ją zgiąć i zamontować jako kantówkę. Dla tego muszę nadać różne wgłębienia. Słyszałem że można to zrobić jakoś za pomocą różnych kolorów, ale jak nadać wartość wgłębienia frezu?
Nie frezarka tylko program sterujacy. Spróbuj zrobić tak

narysuj w corelu koło
wyznacz obrys jako linnie jak najcieńszą czarną <włosowy>
ustaw wypełnienie jako skale szarości tak aby w środku koła był kolor biały a na obrzeżach czarny
zapisz jako plik plt
otwórz w sterowniku frezarki i zobacz czy wyszła pólkoła do góry czy na dół.

Napisz co Ci wyszło - nie musisz tego frezować. Ewentualnie napisze Ci jak dalej to robić aby półkula była do góry

Plik plt oznacza wysokość bryły kolorami. Dokładnie nie pamietam ale czarny oznacza doł a biały góre. Ale może też być odwrotnie - jak wspominałem dokładnie nie pamiętam. Jest to metoda "rysowania" płaskorzeźb którą stosują takie programy jak artcam czy vectric. Nie napisałeś jakim masz program sterujacy frezarką.

Jeżeli Twój program nie odczyta tego pliku to napisz bo na to też jest lekarstwo.

robert


Autor tematu
Mathiass
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 09 lip 2016, 19:51
Lokalizacja: Olkusz

#7

Post napisał: Mathiass » 17 lip 2016, 17:32

Bardzo chciałem wszystkim podziękować za pomoc i odzew. Jesteście wielcy! ^^ A wracając do mojego problemu. Na studiach mieliśmy projekty zrobione w Corelu które miały dwa kolory czarny robił grawer króliczka a czerwony zagłębiał się bardziej na oczach. Chciałem osiągnąć ten sam efekt za pomocą programu Corel. Program sterujący frezarką to CncGraf 4, a do dyspozycji mam jeszcze artcama 2015, ale jestem całkowicie zielony z niego i ten program coś nie chce mnie słuchać mimo że pracowałem na edgecamie i trudność programów powinna być porównywalna to coś sobie nie radzę i nie wiem czemu. Dla tego chciał bym rozwiązać ten problem za użyciem Corela by wygrawerować i wyciąć element który potrzebuję. Potrzebuję nadać dwie głębokości na poziomie tego programu.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#8

Post napisał: jasiu... » 17 lip 2016, 20:23

w plt to raczej masz dwa wymiary, bo to format drukarkowy. A czy nie możesz zrobić dwóch plików i najpierw frezować jeden, a później drugi? Najpierw zapisujesz w plt jedną warstwę, później drugą, jeśli musisz akurat Corela wykorzystywać.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#9

Post napisał: kubus838 » 17 lip 2016, 20:32

Nawet nie próbuj togo co Ci wczesniej pisałem. Ja nie napisałem prawdy i pomyliłem dwa rodzaje plików.

robert


ma555rek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1214
Rejestracja: 15 paź 2007, 00:45
Lokalizacja: nie ważne

#10

Post napisał: ma555rek » 18 lip 2016, 19:53

w plt to raczej masz dwa wymiary
oraz zależnie od drukarki nawet do 256 kolorów pióra któremu przyporządkowano grafikę. I dlatego PLT jest 2,5D.

[ Dodano: 2016-07-18, 19:56 ]
Mathiass pisze:Program sterujący frezarką to CncGraf 4
szukaj w ustawieniach programu maszynowego - tam powinien być parametr dla każdego konkretnego koloru którym zadasz jego głębokość ( albo przyrost względny od koloru podstawowego)
Pasjonat

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”