Strona 1 z 2

Jak to obliczyć

: 16 lut 2008, 13:39
autor: wificnc
Witam szanowne grono sympatyków CNC
Postanowiłem zrobić małą amatorską maszynkę do wiercenia - frazowanie pcb
Podstawy to przesuw na wałkach 12mm i łozyska liniowe
Zamiast śrub mają być paski zębate od drukarek i silniczki krokowe 200kroków/obr
Sterowanie L297/298 lub TA8435 oprogramowanie Step2CNC lub Mach2/3 lub ???
I tu dochodzimy do sedna sprawy jak przeliczyć obroty silnika a przesuw liniowy
Jak wiemy rozstaw nóżek np układu scalonego to 2,54 = 100mil a 200krok/obr
Czy stosowane są jakieś przekładnie wstępne jak jest to przeliczane
Proszę o wszelkie informacje jak jest to rozwiązane czysto amatorsko/praktycznie

: 16 lut 2008, 13:49
autor: pukury
witam !! od " pewnego " czasu myślę o tym samym - maszynka tylko do PCB - i doszedłem do wniosku że najlepszy ( dla mnie ) będzie napęd na linkach stalowych . dlaczego ? - ano dlatego że dość prosto można sobie dobrać odpowiednie przełożenie - zmieniając stosunki koło napędzane / napędzające a co za tym idzie tak sobie dobrać przełożenie 200kr/obr na 100 mils .
pozdrawiam !!

: 16 lut 2008, 13:58
autor: wificnc
Oczywiście napęd na linkach stalowych byłby chyba mocniejszy chodzi mi o trzymanie
Widzę że kolega myślał o przełożeniu silnik/średnica koła ale jak to się oblicza

: 16 lut 2008, 14:51
autor: pukury
witam !! co prawda programy sobie przeliczają - ale jako człowiek nie specjalnie ufny w działanie ( prawidłowe )czegokolwiek :lol: wole mieć sprawę przemyślaną " na chłopski rozum " . Tak więc - robię przełożenie między silnikiem a kołem " linkowym " 1 /2 - co daje nam 400 kr/obr. I tak jeżeli koło linkowe będzie miało 32.4 mm średnicy to jego obwód - 101.736 , z kolei jeżeli to podzielę przez 400 kr. to wyjdzie 0.2544 mm ( około 10 mils ) . Oczywiście muszę wziąć pod uwagę średnicę linki itp - ale chodzi o koncepcję . jeżeli podejść by do sprawy " oszczędnościowo " to przełożenie 1/2 mogę uzyskać z kół i paska od maszyny do szycia . Myślę że to powinno " styknąć " . pozdrawiam !!

: 16 lut 2008, 15:07
autor: wificnc
Oczywiście kolego " na początek styknie" DZIĘKUJĘ
Też właśnie zakładam pierwsze przełożenie silnik/oś 1-2
A co do programu czy wystarczy na początek Step2CnC czy lepszy Mach2/3
Plik do wiercenia chciałbym pobrać z protela99SE bo w nim właśnie robię płytki
Czy kolega też właśnie tak jakoś "kombinował"

: 16 lut 2008, 15:12
autor: pukury
witam !! osobiści skłaniam się turbocnc - dosowy jest darmowy a do sterowania wystarczy jakikolwiek pc/lapek . wolę mieć osobny sprzęt do maszynki - nie jestem przywiązany do miejsca gdzie mam pc " głównego " kupiłem sobie do tego celu za 25pln jakiegoś dela na allegro . a jako programu do pcb używam traxa . pozdrawiam !!

: 16 lut 2008, 15:52
autor: wificnc
Chodzi chyba o autotraxa bo to jest młodszy brat protela (chyba się nie mylę)
A pliki z tego programu potrzebne właśnie do wiercenia ewentualnie frezowania jakoś
powinny być jeszcze obrabiane (bo to chyba pliki *.plt)
Ten program turbocnc faktycznie nie wymaga zbyt wiele co do sprzętu ale jakoś trochę
ciężko mi go opanować
Mam ściągnięte wszelkie dostępne opisy pl ale jakoś nie przypadł mi do gustu (na razie)
A co kolega sądzi o step2cnc
Dziękuję za ciekawą wymianę wiadomości OTRZYMUJE KOLEGA PUNKT
właśnie to jest budujące w dalszej pracy

: 16 lut 2008, 15:55
autor: Leoo
Rozdzielczość calowa jest dobra dla układów scalonych itp. Jest całkiem sporo elementów w rastrze milimetrowym, choćby złącza ARK. Jeśli uda się osiągnąć rozdzielczość 0,001mm, nawet w mikrokroku, to będzie można ciąć w obu rastrach. Paski z odzysku mają wiele zalet i jedną wadę, po uszkodzeniu nabycie nowego jest dość trudne.

: 16 lut 2008, 16:29
autor: pukury
witam !! rozdzielczość na poziomie mikronów to trochę żart - w tym przypadku . co innego profesjonalne wiertarki/frezarki do pcb - jak sobie zrobię urządzenie ze sklejki to raczej nie powinienem się łudzić co do dokładności :lol: co do rastru to chyba lepiej przyjąć jako domyślny calowy - tak sobie myślę . w sprawie pasków - dlatego linki że metr kosztuje 4 pln a kółka do tejże sam sobie wytoczę , można również bardzo dobre " wyłupić " ze skanerów / kopiarek . program który używam to TraxMaker ( też coś z protela ) ONI się tam kupują nawzajem i nie wiadomo co jest co ( co jest jakieś firmy ) :lol: . mnie z kolei nie podchodzi protel99 itp - za duża kobyła , jak zajmę się projektowaniem płyt do pc to może może :lol: - na razie wystarcza trax . być może dlatego że stosowałem i na nim uczyłem się cokolwiek robić easy traxa pod dosa i tak mi zostało . jest jeszcze problem pola pracy - jakie przewidujesz ? mnie wystarczy mniej niż a4 . pozdrawiam !!

: 16 lut 2008, 18:11
autor: Leoo
W maszynie rozdzielczość to zupełnie co innego niż dokładność. Sama rozdzielczość obarczona jest 5% błędem ustawienia silnika. Rozdzielczość 10mils-ów to często grubość ścieżki i bardzo często odległość między ścieżką przechodzącą między polami układu scalonego. Jeśli ma to być wiertarka to ok. Jeśli frezarka - będzie lipa. Bez mikrokroku nie obejdzie się. Przy 1/8 otrzymujemy 1600 kroków na obrót lub 3200 po zastosowaniu przekładni. Jeśli główne koło będzie miało obwód 32mm to otrzymamy rozdzielczość 0,02 lub 0,01mm - tym można frezować. Oczywiście nie z rozdzielczością 1mil ale przy 10mil jest 100% zgodność z rastrem milimetrowym.