Frezarko wiertarka do PCB

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
Karol_PCB
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 10 cze 2016, 04:37
Lokalizacja: Poznań

Frezarko wiertarka do PCB

#1

Post napisał: Karol_PCB » 18 cze 2016, 08:53

Witam

Czy któryś z polskich (podkreślam polskich) producentów (firm składających) frezarki CNC,
posiada w swojej ofercie CNC wstępnie skonfigurowaną (dedykowaną) pod kontem frezowania i wiercenia płytek PCB ?

Będę wdzięczny za info lub konkretne wskazania do oferty na WWW lub konkretne oferty producentów na priv.

Pozdrawiam
Karol



Tagi:

Awatar użytkownika

triera
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1454
Rejestracja: 16 paź 2005, 01:26
Lokalizacja: Świecie

#2

Post napisał: triera » 18 cze 2016, 12:31

np. pyffel cnc


Autor tematu
Karol_PCB
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 10 cze 2016, 04:37
Lokalizacja: Poznań

#3

Post napisał: Karol_PCB » 20 cze 2016, 07:32

triera pisze:np. pyffel cnc
Dzięki - ja jednak poszukuje bardziej rozbudowanego i "profesjonalnego" CNC do PCB. Najogólniej mówiąc wydam na nie tyle, co na nowe auto - pytanie jakie to będzie auto ?

Prawdopodobnie skończy się na zamówieniu stosownej konfiguracji w którejś z firm, miło by jednak było, by ta firma posiadała już doświadczenie w temacie.

Na rynku (zagranicznym + CH) istnieje luka ofertowa - sporo ofert maszyn skonfigurowanych do prototypowania PCB (takich na "biurko") i potem od razu maszyny do produkcji (mało) seryjnej-wielogłowicowe.

Mam przygotowane zapytanie ofertowe, które może zrealizować (złożyć) każdy profesjonalny producent CNC, jednak wolałbym by to nie była jego pierwsza maszyna ściśle pod PCB gdzie jest kilka specyficznych wymagań i dlatego najpierw próbuje przez forum, bo w ofertach na WWW nie znalazłem polskiej firmy, która by się pochwaliła ofertą gotowej konfiguracji CNC dla frezowania i wiercenia PCB.

Pozdrawiam
Karol

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#4

Post napisał: ALZ » 20 cze 2016, 09:15

Ta luka w ofercie wynika z jednej prostej konsekwencji frezowania pcb - frezowane pcb są do .... wiesz do czego :smile: . Przy dzisiejszym poziomie i dostępności fotochemii do pcb mordowanie płytek frezem nie ma sensu. Poza tym mozna frezować proste płytki bo bardziej "upakowane" też będą słabej jakości. Pozostaje tylko wiercenie i frezowanie kształtowe płytek, cała reszta to chemia.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#5

Post napisał: kubus838 » 20 cze 2016, 11:18

Witam

W obecnym czasie kiedy wszelkie płytki są trawione chemicznie podejrzewam, że nie przygotowuje się seryjnie frezarek cnc do takiej obróbki. Ale podkreślam ze względu, że metoda fotochemiczna jest szybsza, czy lepsza tego nikt stwierdzić nie może. Chociażby biorąc pod uwage rodzaj laminatu i jak się zachowuje miedź pod działeniem chlorku(tego płynu w którym zatapia się płytke) późniejsze problemy z "odskakiwaniem" miedzi podczas lutowania czy cynowania.

Frezarka cnc to jest takie urządzenie które nie wie czy będzie frezowało stal, drewno czy tworzywo. Frezarce robote "karze" wykonać programista czyli najpierw ma wyfrezować a później wywiercić. Oczywiście pewną barierą jest wytrzymałość na obciążenia samej frezarki ale i z tym programista jest w stanie sobie poradzić w 80%. Ale są też takie maszyny (właśnie w tych 20%) które mogą tylko frezować np. wosk bo są tak zaprojektowane i wykonane z takich materialów - i to musisz wiedzieć i o tym myślec przy zakupie takiego urządzenia.

Czyli możesz sobie zakupić każdą frezarke cnc i na niej frezować, wiercić płytki do układów elektronicznych. Z tym nie ma żadnych problemów. Jedyny warunkiem jest orpogramowanie w którym tworzysz płytke i cały proces frezowania, dokładne narzędzia pomiarowe, odpowiednie frezy i Twoje drobre chęci.

Jest tu na forum kilka osób(polskich firm i osób prywatnych) które takie urządzenia budowały bezpośrednio pod zamówienia klientów czyli nie seryjne i nie standardowe. Niestey musisz ich poszukać sam bo zaraz będzie, że coś reklamuje i "zbieram" klientów. Ale jak pisałem wyżej do Twojej roboty jest potrzebna zwykła frezarka cnc bez specjalnej konfiguracji. Sam proces obróbki będziesz konfigurował Ty jako programista. Ale musisz też mieć oprogramowanie CAD/CAM i oczywiście wiedze jak takie frezowanie ustawić ale też wiedze z obróbki skrawaniem - jak dany materiał frezować.

Reszta przyjdzie w trakcie używania takiej obrabiarki przy frezowaniu płytek.
Większego problemu z frezowaniem płytek raczej nie będziesz miał.


robert

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#6

Post napisał: ALZ » 20 cze 2016, 11:50

kubus838 pisze: czy lepsza tego nikt stwierdzić nie może
Ale to juz dawno "stwierdzone"
Frez ze wgledu na plastyczność miedzi źle sobie radzi podczas frezowania. Powstają poczarpane krawedzie które trzeba szczotkować, o wpływie temperaturay na ścieżki ponizej 0, 5 mm nie wspomnę. Nie ma to znaczenia przy prostych pcb, ale te czasy bezpowrotnie minęły. Krawędzie sa "poząbkowane" (min . dlatego także w zapomnienie poszły sita) i dla scieżek wąskich jest problem podtrawiania i zawężanie ścieżek. Poza tym, komplikuje się sprawa obwodów dwustronnych ( wielowarstwowych ) z metalizacją. Dlatego właśnie szkoda zachodu.

Awatar użytkownika

triera
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1454
Rejestracja: 16 paź 2005, 01:26
Lokalizacja: Świecie

#7

Post napisał: triera » 20 cze 2016, 12:24

z wyższej półki:

http://www.lpkf.com




- frezując PCB otrzymuję płytkę po kilkunastu minutach
- słaba jakość krawędzi wynika m.in. ze zbyt małej prędkości obrotowej wrzeciona
(powinno osiągać 60000 1/min a nawet 100 000 1/min) czy kiepskich frezów
- są to urządzenia do prototypowania pcb lub wykonywania pojedynczych sztuk
a nie do produkcji seryjnej


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#8

Post napisał: kubus838 » 20 cze 2016, 15:42

To, że krawędzie ścieżki na płytce są poszarpane to jest kwestia źle dobranych parametrów samej obróbki. Tak jeden z kolegów napisał zły frez, źle dobrana prędkosc posuwu, czy źle dobrane obroty wrzeciona. Ale w tej chwili należy jeszcze wspomnieć o prędkościach wejścia w materiał jak kącie wejścia w materiał. Chłodzenie też można zastosować i to nie tylko polewając płytke jakimś płynem - są jeszcze chłodzenia powietrzne tak jak rurka wirowa vortex. Przy użyciu frezarki uzyskojemu całą płytkę łącznie z jej kształtem - nie zawsze płytka musi być kwadratowa czy prostokątna. Również zostaną "zrobione" otwory montażowe bardzo często wystepujace między ścieżkami. Taką płytke otrzymujemy za jednym cyklem obróbkowym. Jedynym elementem spowalnijacym produkcje jest wymiana narzędzia czyli np. frez zmieniamy na wiertło. Ale myśle, że osoba obsługująca/programujaca frezarke poradzi sobie z tym w pare sekund bez użycia magazynu narzędzi i modułu wymieniającego narzędzie.

Miedź oczywiście jest bardzo plastyczna i miękka. Ale są narzędzia które nawet w miedzi sobie radzą. Ale powiem więcej są narzędzia które bardzo dobrze frezują zwykłą gume. To jest tylko kwestia ustawienia parametrów samej obróbki oraz narzędzia użytego do obróbki właśnie to materiału.

W przypadku wytrawiania płytek to nie jest takie oczywiste. Bardzo czesto na laminatach tzw. szklanych ścieżki o szerokości 0,5mm ulegaja "pdciekaniu" i odchodzą od laminatu. Po okresie wytrawiania pozostaje tylko substancja nałożona na miedź i wtedy trzeba się ratować srebrzanką lutując ja do "wyżartych" cześci ścieżli. Niestety czas trawienia płytek w "akwarium" juz dawno przeszdł do lamusa. A płytki "prasowanie" robi się w domu jeżeli trzeba wykonać pojedyńcze egzemplarze - seryjnie to odpada.

Jeden z kolegów wspomniał o prędkości 60 000 obr/min wrzeciona. Jeżeli wrzeciona tyle wyciągnie to wszystko jest ok. Ale jeżeli nie dysponujemy takim wrzecionem to wystarczy zminiejszyć prędkosc posuwu aby frez nie wyrywał krawędzi ścieżki i się nie przegrzewał.

Jeżeli miałbym robić płytki drukowane seryjnie to napewno bym je zrobił albo frezem albo laserem. Proces samej produkcji jest szybszy i prostszy a co za tym idzie otrzymujemy płytke drukowaną o odpowiednim kształcie. Ale mówiąc dalej dostajemy większą ilośc takich samych płytek na tafli laminatu. A układając odpowiednio płytki na laminacie możemy tak je rozłożyć aby jak najwięcej zmieściło się ich na tafli - i to jest główny powód aby płytki do seryjnej produkcji robić frezem lub laserem

Kiedyś musiałem zmienić płytke do zasilania urządzenia. I mówiąc szczerze chciałem skorzystać z przysłowowego akwarium. Ale ani substancji światłoczułych ani wytrawiacza nie miałem. Miałem tylko schemat w postaci elektronicznej. Schemat otworzyłem w CAD-zie i zrobiłem sobie dokładnie taką sama płytke łącznie w otworami pod elementy, obszarami pod elementy smd i otworami montażowami. Powiem tak frezowanie płytki trwało około 20 minut. Nieufny takiej techonlogii obejrzałem to pod lupą. Płytka nie miała postrzępionych ścieżek ani punktów lutowniczych. Polutowałem elementy, gniazda i całą kabelkologie. Dzisiaj wiem, że frezowanie płytki to o wiele, wiele mniej problemów niż zabawa z wytrawiarkami i wytrawiaczami.

Tak na marginesie
Kolego ALZ "o wpływie temperaturay na ścieżki ponizej 0,5 mm nie wspomnę" to już nic lepiej nie pisz. A wiesz, że można lutownicą 15W przegrzać ścieżke o szerokości 1 centymetra. ścieżki z reguły odchodzą od laminatu jak "dostaną" dużą temperature. A to nie jest już kwestia frezowania tylko samego lutowania, czyli wina lezy po stronie osoby lutujacej.

Na koniec

Moja rada jest taka, kolego Karol_PCB kup sobie najprostszą 3-osiową frezarke cnc. Ona nie musi być specjalnie konfigurowana pod pcb. Zwróć uwage na jej sztywność i łatwość obsługi i samej maszyny i programu sterującego. Poszukaj tu na forum i ściagnij sobie darmowy program CAD i darmowy program CAM. Do rysowania kresek łuków darmowce Ci wystarczą. Z tego co wiem to chyba Bocat jest darmowy czy freemill. Jeszcze jeden przykład to sketchup pro.

Dlatego koniec jałowej dyskusji na temet wyższości świąt wielkanocnych nad bożym narodzeniem. Autor tematu szuka frezarki cnc do płytek a nie sposobu na ich produkcje. I napewno nie będzie zlecał komuś wiercenie otworów w swoich płytkach. Autor chce produkować płytki od projektu do gotowego egzemplarza, tak jak robi to pare tysięc osób w tym kraju.

robert
Ostatnio zmieniony 20 cze 2016, 15:49 przez kubus838, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#9

Post napisał: ALZ » 20 cze 2016, 15:45

kubus838 pisze:Tak na marginesie
Kolego ALZ "o wpływie temperaturay na ścieżki ponizej 0,5 mm nie wspomnę" to już nic lepiej nie pisz.
Być może. 27 lat produkowałem pcb, miesięcznie przerabiałem kikadziesiąt m2 laminatu, i wydawało mi się że sporo o tym wiem, ale jak widać jesteś lepszy ode mnie. Pozdrawiam.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#10

Post napisał: kubus838 » 20 cze 2016, 15:55

ALZ pisze:
kubus838 pisze:Tak na marginesie
Kolego ALZ "o wpływie temperaturay na ścieżki ponizej 0,5 mm nie wspomnę" to już nic lepiej nie pisz.
Być może. 27 lat produkowałem pcb, miesięcznie przerabiałem kikadziesią m2 laminatu, i wydawało mi się że sporo o tym wiem, ale jak widać jesteś lepszy ode mnie. Pozdrawiam.
Pewnie tak ponieważ płytki zacząłem robić metodą chemiczna i fotochemiczną jak miałem 12 lat - jeszcze w szkole. Miałem to również na egzaminie. Ale doszedłem do wniosku, że techonlogia się zmienia i dlatego do takich celów uzywam teraz frezarki pomimo tego, że robie to już bardziej amatorsko.

robert

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”