Frezarko wiertarka do PCB

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#21

Post napisał: kubus838 » 26 cze 2016, 19:02

Niestety czasy się zmieniają i technologie też. Ja wiem zaraz mi powiecie jakie to folie są używane i cała chemia. A ja pamietam jak płytki malowało się zwykłym lakierem do paznokci i tez było dobrze.

kolego upanie

Na tej stronie jest napisane wszystko o samym urządzenu. Tylko znajdź tam moc lasera. Chcesz wypalać dziurki laserem jeszcze we włóknie szklanym. Życze powodzenia. Pokazałeś jakiś bełkot handlowy ok. Ja wiem, że odpowiednim laserem można grawerować na płytce i "robić" otwory ale sam system chłodzenia lasera będzie większy od tego urządzenia które reklamujesz.

Dzisiaj firmy które zajmują się produkcją płytek drukowanych pod zamówienie robią to frezarką albo odpowiednim laserem kilka kilkaset sztuk. A powien wiecej, że nawet jedną będzie taniej i szybciej wyciąć laserem niż moczyć w wytrawiaczu. Oni nie używają już metod chcemicznych czyli wytrawiania. Dlatego że są tzw. gwarancje, rekojmie itd. a przede wszystkim życzenia klienta. Kto nie zgadza się z klientem to niestety nic nie robi.

Jak już to ja pisze o laserach które wycinają miedź a nie specjalne folie.

Zadajesz pytanie czy można zrobić płytke drukowaną na frezarce? Dokładnie tak i to podczas jednego cyklu obrobki. Bo taki przygotowujesz plik gdzie jest frezowanie, wiercenie i wycinanie. Kolego frezarki cnc nie tylko słuzą do wycinia i wiercenia one mogą służyć też do frezowania 3d jak i grawerowania. Już Ci pisałem najpierw poczytaj a potem pisz z sensem.

Gilotyna to Ty sobie możesz.... A jak płytka musi mieć kształt okrągły to co będziesz szukał gilotyny z okrągłym ostrzem.

Metalizacja otworów - hucznie to nazwałeś. A może mówisz o wciśnieciu metalowych tulejek aby połaczyć druk dwustronny. Ale jeszcze takiej nazwy nie słyszałem. A to się robiło jeszcze w latach 80 - patrz produkty firmy Radmor.

Panowie fotochemicy

Żeby ktoś zmienił zdanie trzeba wskazać konkretne przykłady - wszelkie szyderstwa i kpiny odpowiednim slangiem raczej przynoszą odwrotne skutki. Wskazanie stron i opisów na tych stronach ma się nijak do rzeczywistości. Niestety wy obydwaj czyli ALZ i upanie postępu nie zatrzymacie. W obecnych czasach jest szybciej i prościej a co za tym idzie taniej wykonać płytki pcb na frezarce cnc. Ponieważ frezarka ma takie moźliwości i można powiedzieć, że została do frezowania 3d np płytek pcb stworzona. Więc wciskanie kumuś kitu o nowych metodach fotochemicznych na forum o obrabiarkach cnc uważam nie na miejscu.

Autor tamatu pytał o sens zastosowanie frezarek cnc przy produkcji płytek drukowanych. Ja wskazałem konkretne argumenty które moge potwierdzić na każdego rodzaju frezarce 3d którą autor sobie kupi czy zbuduje. Wskzane argumenty przez was nie nadaja do werifikacji ponieważ są to materiały reklamowe firm które coś tam..... Dlatego autora tematu przekonuje, ze użycie takich obrabiarek do produkcji pcb ma sens a obie metody przerabiałem w praktyce. A przynajmniej autor nie powdycha sobie oparów wytrawiacza i nie poucina sobie palców gilotyną. A niby taka głupia frezarka cnc jeszcze może posłużyć do czego innego np do wyfrezowania obudowy do tej płytki pcb.

robert



Tagi:

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#22

Post napisał: ALZ » 26 cze 2016, 19:34

kubus838 pisze:Metalizacja otworów - hucznie to nazwałeś
A znasz jakieś inne określenie na metalizcję otworów?


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#23

Post napisał: kubus838 » 26 cze 2016, 20:35

ALZ pisze:
kubus838 pisze:Metalizacja otworów - hucznie to nazwałeś
A znasz jakieś inne określenie na metalizcję otworów?
A to są jeszcze jakieś inne? Niedługo będą długopisy do pisania tylko podań.


robert


upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

#24

Post napisał: upanie » 26 cze 2016, 21:20

Nie no jesteś niesamowity. Piszesz, że przedstawiłeś argumenty i ktoś kto się nie zna na temacie może Ci uwierzyć. Rzecz w tym, że nie ma żadnych argumentów a Twoje teksty nazywają się socjotechniką.
Teraz to już 2 miliony słów cisną się na klawiaturę ale zadam tylko jedno pytanie: Czy Ty w ogóle wiesz o czym piszesz?
Może pomyliłeś tematy, może żona ma okres i takie tam... ale jak "metalizacja otworów" jest dla Ciebie "huczną nazwą" to zamilknij w tym temacie na wieki.
Powtarzam, czy Ty wiesz o czym piszesz :?:
czilałt...


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#25

Post napisał: kubus838 » 26 cze 2016, 22:29

upanie pisze:Nie no jesteś niesamowity. Piszesz, że przedstawiłeś argumenty i ktoś kto się nie zna na temacie może Ci uwierzyć. Rzecz w tym, że nie ma żadnych argumentów a Twoje teksty nazywają się socjotechniką.
Teraz to już 2 miliony słów cisną się na klawiaturę ale zadam tylko jedno pytanie: Czy Ty w ogóle wiesz o czym piszesz?
Może pomyliłeś tematy, może żona ma okres i takie tam... ale jak "metalizacja otworów" jest dla Ciebie "huczną nazwą" to zamilknij w tym temacie na wieki.
Powtarzam, czy Ty wiesz o czym piszesz :?:
Ty nawet nie wiesz o czym ja pisze więc zrozumieć nie możesz. Argumenty są i są zrozumiałe ale nie dla Ciebie. Więc jezeli nie masz nic ciekawego popartegp rzeczywistym argumentem do napisania to nie pisz. Nie zaśmiecaj czyjegoś tematu. Zajmij się lepiej socjologią - może Ci to lepiej bedzie wychodziło. Bo Tobie nie można przetłumaczyć a dla przywoitości nawet nie przeczytałeś co to jest wogóle frezarka cnc i jakie ma zastosowanie. Swojej niewiedzy nie wytykaj innym.

Autor tematu zrozumiał ale Ty jeszcze nie. Czy to nie jest dziwne? Całą niedziele mnie męczysz a Twoje argumenty to reklama w sieci i filmy na yt. Dlatego jesteś niewiarygodny i odpuść sobie swoje filozoficzne wywody. Tu na forum się przyjeło, że białe jest białe a czarne jest czarne a nie pobrudzone.

robert

Nie widze sensu dyskusji z Toba na temat jaki opisał autor.

robert

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#26

Post napisał: ALZ » 26 cze 2016, 22:40

Fakt, dyskusja z toba jest bezcelowa bo nie masz pojęcia o pcb. Jedynym twoim argumentem jest mozliwość frezowania płytki i to wszystko. Jeśli byś kiedy kolwiek wyfrezował płytkę pod np mikrokotroler do montażu powierzchniowego wiedział byś jakie są z tym związane problemy.Komuś kto chce wyłożyć kupę kasy na frezarkę do pcb sugerujesz że frezarka jest super i nic nie wspominasz o ograniczeniach wynikających z tego prymitywnego sposobu wykonania pcb.
Uważam że to nieuczciwe stawianie sprawy bo nóż, widelec ktoś w twoje brednie uwierzy.
Ostatnio zmieniony 26 cze 2016, 22:58 przez ALZ, łącznie zmieniany 1 raz.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#27

Post napisał: kubus838 » 26 cze 2016, 22:57

ALZ pisze:Fakt, dyskusja z toba jest bezcelowa bo nie masz pojęcia o pcb. Jedynym twoim argumentem jest mozliwość frezowania płytki i to wszystko. Jeśli byś kiedy kolwiek wyfrezował płytkę pod np mikrokotroler do montażu powierzchniowego wiedział byś jakie są z tym związane problemy.Komuś kto chce wyłożyć kupę kasy na frezarkę do pcb sugerujesz że frezarka jest super i nic nie wspominasz o ograniczeniach wynikających z tego prymitywnego sposobu wykonania pcb.
Uważam że to nieuczciwe stawianie sprawy bo nuż widelec ktoś w twoje brednie uwierzy.
Z Tobą też nie sansu dyskuotwać. Ty nawet nie wiesz co można zrobić na frezarce cnc. Jak masz w tym jakiś interes aby przekonać autora tenatu to sobie pisz co chesz. Ja nie widze sensu tłumaczenia - brak możliwości "reformowania". A mikrokontrolerze to Ty możesz pomarzyć nic wiecej.

Dla mnie koniec tematu.

robert

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#28

Post napisał: ALZ » 26 cze 2016, 23:05

Na forach można mieć różne poglądy, ale nie trzeba być bezczelnym.


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#29

Post napisał: lajosz » 26 cze 2016, 23:10

@ALZ
@kubus838

Tak przyglądam się tej dyskusji pomiędzy wami i ..... oboje macie rację.

Tyle tylko, że jeden z was (ALZ) pisze o wytwarzaniu PCB w skali makro, a drugi (kubus838) w skali mikro i stąd nieporozumienia.

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#30

Post napisał: ALZ » 26 cze 2016, 23:28

lajosz pisze:stąd nieporozumienia.
Chyba jedak nie. Wbrew temu co pisze kubus robiłem próby z frezowaniem pcb i wiem że proste obwody są do zrobienia, choć wyglądają ,,,,, tak jak wyglądają. Bardziej upakowane które miały służyć do montażu powierzchniowego trzeba było pocynować. Już na etapie sczotkowania były problemy bo głębokość ścieżek na płytce miała więcej niż grubość miedzi 25um i szczotka próbowała zebrać więcej niz powinna. Podczas cynowania na Halu część cienkich ścieżek zaczęła się deformować. Powodem tego jest właśnie frezowanie głębiej niz warstwa miedzi. To właśnie jedno z ograniczeń, ale kto tego nie robił to po prostu nie wie. Jeśli ktoś jest tak zarozumiały jak kubus trudno o rzeczową dyskusję.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”