mikro CNC

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
jarhead
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 19 lut 2008, 01:46
Lokalizacja: Kraków

mikro CNC

#1

Post napisał: jarhead » 19 lut 2008, 03:24

Witam wszystkich forumowiczów i bardzo proszę o pomoc.

Muszę wykonać mikro frezareczkę :-) CNC tylko i wyłącznie do celów poglądowo - naukowych.
Muszą tylko pracować w 3 osiach bez żadnych obciążeń. Pole pracy oraz dokładność - nie ma znaczenia.

Wymagania: sterowanie jakimś darmowym programem lub demo np STEP 2CNC, MACH2 z portu LPT, samodzielne wykonanie elektroniki - sterowników silników krokowych, zasilacza itp..,

Czy możliwe jest w ogóle wykonanie takiego cuda np na silniczkach bipolarnych z CD - ROMÓW, czy muszę "zainwestować" w jakieś krokowce unipolarne.

Wiem, że wszyscy jesteśmy bardzo zajęci ale bardzo proszę o jakieś sugestie, uwagi. Może jakieś schematy.



Tagi:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7605
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#2

Post napisał: pukury » 19 lut 2008, 09:50

witam !! jeżeli całość ma ciągnąć jedynie siebie to sprawa nie jest chyba jakaś skomplikowana . może pomyśl o silnikach pięcio przewodowych . chyba najprościej / najtaniej się je steruje . w el.praktycznej ( o ile pamiętam ) był projekt prostego sterownika do tych silników . takie są w starych fdd i ( np ) kasach fiskalnych . napędy zrób sobie na szpilkach M5 a całość ze sklejki 10 mm - posklejaj jakimś wikolem . narysuj może jak to widzisz - na pewno ktoś coś doda i będzie . pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#3

Post napisał: adam Fx » 19 lut 2008, 11:09

hhhmmm cyli tak jak kolega radzi ja też w twoim przypadku zastosowął bym silniczki z drukarek faksów .... a co do przekazania na pendu to skoro to nie musi frezowac to moze by tak to zrobic na paskach zebatych tez z drukarek(w tym momencie mamy szbsze posuwy ... co do prowadnic ..jak juz tak rozebralismy te drukarki to moze by i prowadnice zrobic na tych prętach z drukarek.. chodx można i na prowadnicach szufladowych .....

[ Dodano: 2008-02-19, 11:16 ]
aha a brama no tak moze to być sklejka ... to zalezy od tego co masz do dyspozycji... bo skoro maszyna ma byc na pokaz to trzeba tak zrobic aby ładnie wyglądała ..

ale mysle ze dobry pomysł to stała brama ruchomy stół a szufladowe prowadnice znacznie ułatwiaja budowe cłaje maszyny..... mając wszystkie elemety to można ją zbudowac spokojnie pomalutku w 2 dni
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
jarhead
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 19 lut 2008, 01:46
Lokalizacja: Kraków

#4

Post napisał: jarhead » 19 lut 2008, 11:45

Ok. Czyli zaczynam szukać silników pięcioprzewodowych. Rozumiem, że są to silniczki unipolarne. Jeżeli chodzi o posówy to również myslałem aby wykorzystac koła zębate i paski od drukarek.

Największy problem mam z elektroniką. Czy do tych silniczków można zastosować płytę główną znalazłem np na ww.akcesoria.cnc.info.pl SSK-B01+ SSK-MB, ale nie wiem czy nie jest to zbyt "duże" do mojego przedsięwzięcia ,czy jest może coś prostszego?.

Zależy mi na tym aby mozna było swobodnie sterować np z MACH2 lub MACH3.
Tak jak wspominałem, ma to być symulator frezarki CNC.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7605
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#5

Post napisał: pukury » 19 lut 2008, 12:02

witam !! pewnie że można tak jak radzi ol. - drukarki . masz paski , silniki , prowadnice i pełno jakiś blaszek i innych " podrobów " . silniki z czterema przewodami z drukarek możesz sterować tym zestawem o którym piszesz - pięcio przewodowe raczej nie . skoro jesteś z krakowa to mogę Ci przekazać jakieś silniki z drukarek - trochę tym " obrosłem " z czasem . wg. mnie - nie rób nerwowych ruchów - kombinuj konstrukcję mechaniczną a silniki i elektronika potem - będzie czas się zastanowić . jak byś chciał te silniki to napisz na PW - umówimy się i coś Ci tam znajdę . ( rodzina się ucieszy - mniej zarazy w domu ) pozdrawiam !!!!
Mane Tekel Fares


Autor tematu
jarhead
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 19 lut 2008, 01:46
Lokalizacja: Kraków

#6

Post napisał: jarhead » 19 lut 2008, 13:01

Adam FX Dzieki serdeczne za podpowiedź.
Odrazu po twoim poście, zabrałem się szukania faksu i znalazłem 2 sztuki w których są silniki NMB Mineba Electronics Co. LTD PM42S-048-SGA9, LOT NO.TA 4403A. Silniczek jest 6 - cio przewodowy. Nie szukałem jeszcze datasheet do niego więc nie wiem jakie ma parametry.
Dzięki Pukury za chęć pomocy materialnej, ale u mnie też jest trochę sprzetu z demobilu, a sam chyba do końca nie wiem co mam. Na tą chwilę mam w takim razie dwa silniki krokowe jw.
W związku z tym bardzo wszystkich proszę pomóżcie mi dobrać elektronikę do tego. Co do mechaniki to nie chciałbym powielać innych forumowiczów bo jest tego bardzo, bardzo dużo więc może jakoś dam radę. W przeciwnym wypadku napewno pozwolę sobie zapytać.

Tak więc jeszcze raz proszę o pomoc.

[ Dodano: 2008-02-19, 13:12 ]
Dla zainteresowanych tymi silniczkami przesyłam link do strony prducenta z danymi technicznymi.

http://www.eminebea.com/content/html/en ... s048.shtml

[ Dodano: 2008-02-19, 13:16 ]
Gdyby ktoś chciał mi pomóc to silniczek unipolarny ilość kroków 48(7,5/step), zasilanie 24V.

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#7

Post napisał: skoti » 19 lut 2008, 19:57

Jesli ma to byc maszynka tylko pokazowa moze wez pod uwage zbudowanie jej z plexi lub poliweglanu ? :wink: Koszt pewnie wiekszy niz z sklejki ale efekt moze byc duzo lepszy .

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”