zakup pierwszej frezarki CNC do firmy (+/- 100 000 zł)

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
Ragnar
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 35
Rejestracja: 26 maja 2016, 10:35
Lokalizacja: Warszawa

zakup pierwszej frezarki CNC do firmy (+/- 100 000 zł)

#1

Post napisał: Ragnar » 26 maja 2016, 10:45

Witajcie,
Po kilku tygodniowym studiowaniu forum przyszedł czas na pierwszy post.

Prowadzę małą firmę zajmującą się produkcją części do sportu samochodowego. Produkujemy głownie detale do podwozia samochodu. Mam w firmie inżyniera odpowiedzialnego za projektowanie detali w oprogramowaniu CAD. Na tą chwilę nasza praca kończy się na przygotowaniu rysunku technicznego / pliku stp i wysłaniu do podwykonawców.

Wydajemy już na obróbkę u poddostawców już grubo ponad 10 000 zł miesięcznie i stąd pomysł i przymiarka do zakupu maszyny. Ma to dać nam większą elastyczność przy produkcjach małych serii 2-5 szt oraz przyśpieszy proces produkcji detali, co w sporcie samochodowym jest rzeczą niezwykle istotną. Wiem, że nie będziemy w stanie sami wyprodukować wszystkiego, ale liczę na to że 70% tego co produkujemy uda po okresie rozruchu się wykonać samemu. Zakup maszyny pozwoli się nam także dalej rozwijać produkując nowe produkty. Z czasem dokupić chcemy też Tokarkę CNC.

Detale które będziemy obrabiać:
- aluminium 2017A/7075 (70%/30%) największy detal ma 507 x 120 x 50 mm / różne detale 100-300 szt na miesiąc
- stal S355 – większość detali zamyka się w rozmiarach 250 x 50 x 50 mm – bardzo często produkowane są parami – 40-80 szt / miesiąc
- wycinanie otworów/zacięć w rurach – stal T45 – długość do 1000 mm- 10-20 szt 1-2 miesiące

Naszym największym problemem są małe serie produktów wykonywane jednorazowo, których produkcji nikt za bardzo nie chce się podejmować.

Nasze założenia:
1. Chcielibyśmy wydać na maszynę około 100 000 zł netto. Być może trochę więcej w uzasadnionym przypadku. W grę wchodzi Leasing.
2. Po zastanawiamy się nad frezarką CNC wybór padł na Cincinnati Arrow/Sabre wersje 750 lub 1000. Większa dałaby możliwość obróbki jeszcze większych detali w aluminium (na które widzimy że pojawia się zapotrzebowanie).
3. Zakładam że trzeba będzie wydać 10 000 zł netto na podstawowe zakupy osprzętu do maszyny.
4. Jesteśmy po wstępnych rozmowach z kimś kogo moglibyśmy zatrudnić do pracy z maszyną. Ma doświadczenie w pracy z Heidenhain ale jest otwarty na inne sterowania.

Pytania:
1. Cincinnati Arrow/Sabre jakie jest wasze zdanie na ten temat ? Wiem że jeden lubi blondynkę drugi brunetkę. Czy można coś innego i sensownego kupić w tym przedziale cenowym +/- ?

2. Cincinnati Arrow/Sabre najczęściej trafia się ze sterowaniem Acramatic 2100 czasami z Heidenhain TNC 360/410. Za sterowaniem Acramatic przemawia większa dostępność części (bo jest więcej maszyn) za Heidenhain lepsze? Sterowanie i znajomość HH przez naszego potencjalnego pracownika. Czy może jest także główne komponenty będą takie same ?

3. Martwi mnie „trochę” wiek maszyny (1996-1999) i brak serwisu. Jeśli coś stanie to czas naprawy może iść w tygodnie.

4. Próbuję zakupić maszynę bezpośrednio, z drugiej strony firmy w PL sprzedające dają „jakiś” suport przy dopaleniu/szkolenie/dowóz i można próbować rozmawiać o serwisie. Kupując zagranicą to całkowita loteria.

5. Czy powinienem uwzględnić coś jeszcze w kosztach poza software CAM ?

Dziękuję za pomoc.



Tagi:


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#2

Post napisał: kubus838 » 26 maja 2016, 11:45

Witam

Nic nie napisze o tych maszynach o których wspomniałeś bo mnie zaraz zastrzelą. Ale moja rada jest taka: poszukaj tu na forum jest kilku producentów którzy przygotuja Ci maszyne pod Twoje potrzeby. Plus jest w tym taki, że przypadku awarii będziesz miał serwis zagwarantowany - chodzi mi te awarie których Twój pracownik nie będzie miał warunków usunąć w siedzibie firmy. Ale to jest tylko moja sugestia. Danych producentów z tego forum też Ci nie podam bo to będzie reklama i zacznie się strzelanie. Na jednej takiej maszynie pracowałem i spisywała się bardzo dobrze. Choć tego kolesia nie darze zbytnio sympatią to musze przyznać, że jego produkt jest naprawde bardzo przydatny i wart kasy która została za niego wydana.

Oprócz oprogramowania CAM musisz mieć jeszcze oprogramowanie CAD do "rysowania" elementów które chcesz wyprodukować. Oczywiście program sterujący do frezarki powinien być w komplecie z maszyną. Do tego wszystkiego urządzenia pomiarowe i to bardzo dokładne. Oczywiście narzedzia skrawajace wraz z zestawami do ich montażu we wrzecionie. Do tego system chłodzenia czy to "wodny" czy na nadmuch chłodzonym powietrzem. A co najważniejsze to osoba do obsługi takiego zestawu czyli osoba która zna obróbke metodą skrawania i umie posługiwać oprogramowaniem CAD/CAM.

I jeszcze jedna rzecz która Ci się przyda w Twojej produkcji - jest to skaner 3d. Uwierz mi takie urządzenie na pewno bedzie Ci przydatne.

robert


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#3

Post napisał: lajosz » 26 maja 2016, 13:09

@Ragnar

Witamy nowego kolegę na forum.

Teraz do rzeczy.

Podpisuję się pod tym co napisał kubus838, z wyjątkiem jednej rzeczy.

Otóż moim zdaniem (.... jedni blondynki, drudzy brunetki :) skaner 3D będzie Ci potrzebny bardzo, bardzo średnio, jeśli w ogóle.

Dodałbym jeszcze, że warto dołożyć pieniędzy i kupić maszynę z ATC (Automatic Tool Change) , czyli z automatyczną wymianą narzędzi.
Zapewniam, że ATC, to oszczędność (spora) czasu i mniejszy kłopot przy przygotowywaniu obróbek.

Ja się nie boję, że minie "rozstrzelają" :) , więc polecę maszyny polskiej firmy Kimla.
Możesz tam zamówić maszynę pod Twoje "widzimisię" , ale mają tak duży wybór gotowców, że (tu zaś moja opinia) znajdziesz coś dla siebie.
Firma polska, duża, znana, żadna tam garażówka, wszystko na miejscu, czyli serwis, części zamienne, wsparcie itd.

Dlaczego polecam akurat Kimlę ?
Bo w firmie w której pracuję, jest kilkadziesiąt sztuk maszyn tej firmy i naprawdę, naprawdę ciężko pracują od lat (na 2 zmiany po 8 godzin), a mimo to, awarie zdarzają się niezwykle rzadko i raczej są wynikiem zużycia się części niż błędów konstrukcyjnych.

Poza tym, nie mam absolutnie nic wspólnego z firmą Kimla, więc proszę nie traktować tego jako formy reklamy.


Pneumokok
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 914
Rejestracja: 28 gru 2009, 15:56
Lokalizacja: Miasto nieudaczników

#4

Post napisał: Pneumokok » 26 maja 2016, 16:53

Wybierz się Kolego na MACHTOOL w Poznaniu. Największe targi w Polsce dotyczące obróbki skrawaniem. 7-10 czerwca. Warto w Twoim przypadku poświęcić dzień lub dwa na to. Często na takich targach pojawiają się promocje/upusty na maszyny. Poza tym to szansa żeby zobaczyć te wszystkie maszyny na żywo, czasem popatrzeć jak pracują i się ruszają.

@kubus

Nie wiem skąd pomysł, żeby kupować skaner 3D. Poza tym oprogramowanie CAD Kolega już ma.
Jeżeli pomogłem kliknij pomógł :)


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#5

Post napisał: kubus838 » 26 maja 2016, 17:08

Pneumokok pisze: @kubus

Nie wiem skąd pomysł, żeby kupować skaner 3D.
Nie wiesz - a to wystarczy tylko pomysleć i wtedy wszystko robi się jasne. Kolega chce działać w branży motoryzacyjnej. Fakt samochodu jeszcze nie zbuduje ale wszelkie akcesoria i upiększacze jak najbardziej.

robert


Pneumokok
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 914
Rejestracja: 28 gru 2009, 15:56
Lokalizacja: Miasto nieudaczników

#6

Post napisał: Pneumokok » 26 maja 2016, 17:53

On nie chce - on JUŻ działa. Skoro jesteś taki mądry to wyjaśnij proszę. Tak rzeczywiście upiększacze w sporcie samochodowym są niezbędne :mrgreen: :mrgreen:
Jeżeli pomogłem kliknij pomógł :)


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#7

Post napisał: kubus838 » 26 maja 2016, 18:14

Nic Ci nie będę wyjaśniał - pomyśl.

robert


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#8

Post napisał: dance1 » 26 maja 2016, 18:48

Robercie człowiek produkuje kilka setek detali miesięcznie, poszukuje maszyny a Ty mu skaner 3d wciskasz :lol: Nie pytał jak biznes zacząć jakbyś nie zauważył.
Ragnar szukaj maszyny jeszcze na chodzie, podłączonej żeby można było sprawdzić jej działanie, żadnego wierzenia na słowo, każde sterowanie jest do ogarnięcia także na początek skup się na "stanie" maszyny i co oferuje, ilość magazynów narzędzi, moc, pole robocze, wrzeciono z automatyczną wymianą, prawdziwe chłodzenie (nadmuch, psikanie mgiełką w to nie wliczam )itd.
I don't like principles, I prefer prejudices


Pneumokok
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 914
Rejestracja: 28 gru 2009, 15:56
Lokalizacja: Miasto nieudaczników

#9

Post napisał: Pneumokok » 26 maja 2016, 19:15

kubus838 pisze:Nic Ci nie będę wyjaśniał - pomyśl.

robert
hehe widze straszny mądrala z ciebie :lol: . Popisać posty to możesz, ale konkretów już wyjaśnić nie potrafisz - standart w twoim przypadku :mrgreen: . Przecież ty za każdym razem wołasz, ze 'sie nie da' i 'udowodnij' wiec udowodnij ze mu sie przyda taki skaner. Wracaj frezować te swoje paździerze :) a do obróbki metalu sie nie dotykaj. Przeciez ty nawet prawdziwej frezarki do metalu czy to manualnej czy CNC na oczy nie widziałes - tylko ploterki. I ty chcesz komuś doradzać? nawet posta umieszczonego przez autora nie potrafisz przeczytać ze zrozumieniem, tylko jak zawsze wyjeżdżasz, że CAD, że CAM, itd, itp. :lol:

@Ragnar - jeżeli zdecydujesz się na maszynę używaną będziesz musiał znaleźć człowieka, który będzie potrafił sprawdzić jej stan (luz na osiach, bicie wrzciona, itp)
Jeżeli pomogłem kliknij pomógł :)


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#10

Post napisał: dance1 » 26 maja 2016, 20:19

Ragnar, tak około środka lipca jak nic się nie zmieni będę sprzedawał moje centrum 4 osiowe Okume MA 40HA, cena jakieś 20k funtów by mnie interesowała z transportem, instalacją i uruchomieniem, w razie problemów także pomogę ale takich nie przewiduję, maszyna w b.dobrym stanie, tylko nie wiem czy tą maszynę w ogóle Tobie na początek proponować.
Oczywiście maszynę trzeba sprawdzić tak jak kolega Pneumokok napisał także jakiekolwiek inspekcje nie ma problemu, wiem co mam, wiem jak działa i gwarantuję jakość :wink:
I don't like principles, I prefer prejudices

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”