zakup pierwszej frezarki CNC do firmy (+/- 100 000 zł)

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

maxadi
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 191
Rejestracja: 19 lis 2012, 16:49
Lokalizacja: racibórz

#11

Post napisał: maxadi » 26 maja 2016, 22:48

http://www.tbitech.pl/ mozna wynająć na rok i sprawdzić czy sie nada



Tagi:


Roderyk
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 26 sty 2011, 21:21
Lokalizacja: Śląsk

#12

Post napisał: Roderyk » 27 maja 2016, 16:09

Maszyny Cincinatti to były dość dobre maszyny sporo z nich jeszcze pracuje jedynie bym się zastanowił nad sterowaniem problem może być z serwisowaniem Acramatica kiedyś te maszyny sprzedawało MTI z Rybnika ewentualnie można się tam spytać o serwis ale ja bym poszukał młodszej za te pieniądze i na Siemensie bo tez takie były, łatwiej znaleźć kogoś kto będzie ją umiał obsłużyć.


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#13

Post napisał: oprawcafotografii » 27 maja 2016, 19:05

kubus838 pisze: ...Ale moja rada jest taka: poszukaj tu na forum jest kilku producentów którzy przygotuja Ci maszyne pod Twoje potrzeby. Plus jest w tym taki, że przypadku awarii będziesz miał serwis zagwarantowany...
To ja dla rownowagi napisze dokladnie odwrotnie - W ZADNYM WYPADKU
nie daj sie namowic na maszyne robiona na zamowienie. Mysl o kupnie
TYLKO i WYLACZNIE maszyny, ktora istnieje i mozesz ja przetestowac PRZED zakupem.

Co do gwarancji to jakos tak to jest ze gwarancja jest poki maszyna dziala,
a potem to juz roznie bywa. O tym tez mozna TU przeczytac jak sie poszuka ;)

q
„Największym wrogiem wolności jest najedzony niewolnik.”


Autor tematu
Ragnar
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 35
Rejestracja: 26 maja 2016, 10:35
Lokalizacja: Warszawa

#14

Post napisał: Ragnar » 30 maja 2016, 11:13

Panowie,

Dziękuję bardzo za wasze odpowiedzi. Przydała by się opinia praktyka z Cincinnati.

@kubus838 - oprogramowanie CAM mam już namierzone. Soft CAD mamy i mamy ludzi do maszyny. Skaner 3D jest w planach, na razie wykorzystujemy sprzęt "kolegów". Sprzęt nowy na razie raczej nie.

@lajosz - skaner 3D się przyda, jeszcze nie teraz na full time wiec jeździmy tam gdzie mają. Wszystkie sprzęty które rozważamy mieć mają ATC (Automatic Tool Change) - magazyn narzędzi 21 szt. Kimla - rozważę, martwi mnie zamknięte oprogramowanie, zadzwonimy, pogadamy ale raczej nie.

@Pneumokok - tak jedziemy do Poznania. Mamy osobę która jest nam w stanie sprawdzić maszynę. Przynajmniej tak twierdzi ... pracuje 5 lat na "froncie" wiec zakładam że coś wie.

@dance1 - dzięki za rady. Nie wyobrażam sobie kupić kota w worku. Dlatego raczej szukam czegoś w PL, chodź rozważam też DE/UK. Napiszę PW.

@Roderyk - dziękuję za wskazówki. Są też czasami Cincinnati z Heindenhain TNC 426. Teraz właśnie nad taką ofertą się mocno zastanawiamy - Cincinnati Arrow 1000


Pneumokok
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 914
Rejestracja: 28 gru 2009, 15:56
Lokalizacja: Miasto nieudaczników

#15

Post napisał: Pneumokok » 30 maja 2016, 18:36

Ze sterowań CNC osobiście polecam Heidenhaina.
1. jest popularny
2. jest łatwy i przyjamny w nauce i obsłudze - łatwiej będzie operatora na nią znaleźć jeśli obecnemu się nie spodoba, albo on wam sie nie spodoba :].
3. Z powodu, że jest popularny będzie łatwiej na niego znaleźć postprocesor do CAM'a (oczywiście zależy jakiego softu będziesz używać), a nawet jak się nie znajdzie idealnego, to łatwiej go będzie przerobić z posta na np. Heidenhaina 530, bo język praktycznie się nie zmienia - tylko numery cykli i Q-parametry w każdym cyklu mogą się trochę różnić.
4. Dużo można na nim zrobić samemu z panelu - niestety co do dokładnych możliwości HH 426 się nie wypowiem, bo ja zaczynałem już na HH 530 i nie wiem czy w HH 426 są, np. SL-cykle
Jeżeli pomogłem kliknij pomógł :)


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#16

Post napisał: kubus838 » 30 maja 2016, 20:28

Pneumokok pisze:Ze sterowań CNC osobiście polecam Heidenhaina.
1. jest popularny
2. jest łatwy i przyjamny w nauce i obsłudze - łatwiej będzie operatora na nią znaleźć jeśli obecnemu się nie spodoba, albo on wam sie nie spodoba :].
3. Z powodu, że jest popularny będzie łatwiej na niego znaleźć postprocesor do CAM'a (oczywiście zależy jakiego softu będziesz używać), a nawet jak się nie znajdzie idealnego, to łatwiej go będzie przerobić z posta na np. Heidenhaina 530, bo język praktycznie się nie zmienia - tylko numery cykli i Q-parametry w każdym cyklu mogą się trochę różnić.
4. Dużo można na nim zrobić samemu z panelu - niestety co do dokładnych możliwości HH 426 się nie wypowiem, bo ja zaczynałem już na HH 530 i nie wiem czy w HH 426 są, np. SL-cykle
Ze sterowań cnc to każdy jest dobry któru jest osiągalnu za niską cene ale przede wszystkim ten z którym sobie poradzi obsługa. Kombinowanie jest mało skuteczne!

robert


Pneumokok
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 914
Rejestracja: 28 gru 2009, 15:56
Lokalizacja: Miasto nieudaczników

#17

Post napisał: Pneumokok » 30 maja 2016, 20:49

kubus838 pisze:
Pneumokok pisze:Ze sterowań CNC osobiście polecam Heidenhaina.
1. jest popularny
2. jest łatwy i przyjamny w nauce i obsłudze - łatwiej będzie operatora na nią znaleźć jeśli obecnemu się nie spodoba, albo on wam sie nie spodoba :].
3. Z powodu, że jest popularny będzie łatwiej na niego znaleźć postprocesor do CAM'a (oczywiście zależy jakiego softu będziesz używać), a nawet jak się nie znajdzie idealnego, to łatwiej go będzie przerobić z posta na np. Heidenhaina 530, bo język praktycznie się nie zmienia - tylko numery cykli i Q-parametry w każdym cyklu mogą się trochę różnić.
4. Dużo można na nim zrobić samemu z panelu - niestety co do dokładnych możliwości HH 426 się nie wypowiem, bo ja zaczynałem już na HH 530 i nie wiem czy w HH 426 są, np. SL-cykle
Ze sterowań cnc to każdy jest dobry któru jest osiągalnu za niską cene ale przede wszystkim ten z którym sobie poradzi obsługa. Kombinowanie jest mało skuteczne!

robert
Masz racje. Swój post napisałem na podstawie swojej pracy i przygód na frezarkach z róznymi sterowaniami.
Jeżeli pomogłem kliknij pomógł :)


macaron
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 27
Rejestracja: 09 mar 2008, 19:32
Lokalizacja: stad

#18

Post napisał: macaron » 07 cze 2016, 14:29

Ragnar, nie wiem dlaczego dajesz sobie takie ograniczenie, ze Cincinatti (skadinad bardzo dobre maszyny). Moim zdaniem priorytetami, szczegolnie przy produkcji jednostkowej, prototypowej i maloseryjnej powinna byc po pierwsze wszechstronnosc maszyny. Kimle bym sobie odpuscil, podobnie jak maszyny z wymiennymi paletami, ale niekoniecznie skupialbym sie na Cincinatti. IMHO, 3 osie + jakis dodatkowy stol obrotowy z plynna indeksacja i mozliwoscia obrobki w zaleznosci od ustawienia stolu, w osiach A,B,C +os Z ustawiana pod dowolnym katem(moze byc recznie), to to za czym w twojej specyfice powinienes sie rozgladac. Dodatkowa glowica katowa tez sie przydaje przy frezowaniu w otworach. Wbrew przedmowcom, wcale nie uwazam, ze automatyczna wymiana narzedzi jest konieczna w tym przypadku, owszem, wygoda i oszczednosc czasu, ale i tak czesc narzedzi ladowana jest recznie. Te dluzsze, o wiekszych srednicach lub ciezsze. W twoim przypadku, wedlug mnie, bardziez zalezy na uniwersalnosci, niz na czasie. System sterujacy, IMHO, raczej kazdy popularny konwersacyny system, ktory pozwoli obsuzyc mozliwosci maszyny bedzie dobry. Za Heidenhainem przemawiaja mozliwosci i popularnosc w Polsce. Hurco, Siemens, Fagor, kazdy konwersacyjny bedzie wygodny. Nie mowie ze fanuc lub haas jest zly, bo jest dobry (sam czesto pracuje na fanucu 15M) ale do bardziej skomplikowanej obrobki uzyc CAMa MUSISZ, a do innych, konwersacyjnych systemow MOZESZ.
Targi. Jedz na targi, pytaj, porownuj, bo na razie nie tylko nie za bardzo wiesz jakie sa mozliwosci w ogole i czego szukac, ale tez nie za bardzo wiesz o czym chcesz dyskutowac.
Zastanowilo mnie jeszcze te 10 tysiecy na wyposazenie maszyny. Toz to wystarczy raptem na kilka wiertel, jakis uchwet do nich skromna glowiczke frezarska z plytkami i waciki.


Autor tematu
Ragnar
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 35
Rejestracja: 26 maja 2016, 10:35
Lokalizacja: Warszawa

#19

Post napisał: Ragnar » 09 cze 2016, 00:02

Byłem dziś w Poznaniu na ITM. Zdecydowałem się na zakup Cincinnati Arrow 1000 w Stal-Com z Bestwina

Sterowanie Heindenhain TNC426
magazyn narzędzi: 21 szt
posuwy przyśpieszony: 30m/min
wrzeciono 9KW
chłodzenie przez wrzeciono
przesuw osi X = 1024mm
przesuw osi Y = 510mm
przesuw osi Z = 510mm

w przyszłości chciałbym rozbudować o 4 oś obrotową (A+)

teraz czas na zakup osprzętu, CAM już jest

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”