Jak rozpocząć przygodę z obsługą maszyn CNC

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Szymon82
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 11 maja 2016, 21:37
Lokalizacja: Kościan

#21

Post napisał: Szymon82 » 11 lip 2016, 20:55

Dziękuję. Ale widze że droga to kręta i długa. Ryzyko trochę duże. Bo pracę mam póki co ale chciałem się że tak powiem przebranżować. Skończyłem technikum mechaniczne ale nie czułem tematu i niewiele z niej wyniosłem. Chciałbym być dobrym frezerem który umie ustawić maszynę i ją zaprogramować. Wracając do tej szkoły to po latach perspektywy się zmieniają :neutral: . Tylko czy dla faceta po 30-ce z hakiem na naukę nie jest za późno.



Tagi:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7968
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#22

Post napisał: WZÓR » 11 lip 2016, 22:40

Szymon82 pisze:... Tylko czy dla faceta po 30-ce z hakiem na naukę nie jest za późno.
Ja mam 46lat.
Na CNC zacząłem się bawić w 2008r. i mam wrażenie , że ciągle się rozwijam. :mrgreen:

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


majawojcik1985
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 12 lip 2016, 13:15
Lokalizacja: Opole

POTRZEBNA POMOC

#23

Post napisał: majawojcik1985 » 12 lip 2016, 13:22

Witam,

pierwszy raz mam styczność z maszynami CNC. Czy ktoś może mi coś opowiedzieć o takich maszynach ( w skrócie, chociaż kilka zdań) :

BOBST -chyba do cięcia
Heidelberg,
Iberica?
Co to są za maszyny? Potrzebne pilne info Proszę też o kilka słów dotyczących frezarek i tokarek.
Za każdą pomoc będę wdzięczna. Niestety słabe są informacje w necie. Może ktoś coś z doświadczenia wie.:(


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: POTRZEBNA POMOC

#24

Post napisał: oprawcafotografii » 12 lip 2016, 13:34

Jak w "necie" nic nie ma to poszukaj moze w sieci? ;)

q
„Największym wrogiem wolności jest najedzony niewolnik.”


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 16187
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#25

Post napisał: kamar » 12 lip 2016, 16:16

WZÓR pisze: Na CNC zacząłem się bawić w 2008r. i mam wrażenie , że ciągle się rozwijam. :mrgreen:
Mariusz.
Mam te 16 więcej, zacząłem w tym samym roku od zera i też się jeszcze rozwijam. Ale już chyba coś umiem :)

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4654
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: POTRZEBNA POMOC

#26

Post napisał: pitsa » 12 lip 2016, 16:31

majawojcik1985 pisze: Co to są za maszyny? .... Może ktoś coś z doświadczenia wie.:(
To są maszyny głównie do zarabiania kasy.

10 lat obsługiwałem maszyny i nie wiedziałem, że to "CNC".
Wiedziałem tylko z doświadczenia, że kasę dają, nie tak bezpośrednio ale ... ;-)
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7968
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#27

Post napisał: WZÓR » 12 lip 2016, 16:50

kamar pisze:... Mam te 16 więcej, zacząłem w tym samym roku od zera i też się jeszcze rozwijam. Ale już chyba coś umiem :)
Mnie też chwalą. :mrgreen:

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Arias2
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 564
Rejestracja: 29 lip 2007, 10:49
Lokalizacja: wieluń-eslov

#28

Post napisał: Arias2 » 12 lip 2016, 17:01

WZÓR pisze:
Szymon82 pisze:... Tylko czy dla faceta po 30-ce z hakiem na naukę nie jest za późno.
Ja mam 46lat.
Na CNC zacząłem się bawić w 2008r. i mam wrażenie , że ciągle się rozwijam. :mrgreen:

Mariusz.
Zabawa z CNC jest jak wieczna nauka, można opanować sterowanie na jednej maszynie, idąc na inna maszynę z tym samym sterowaniem zaczynamy zabawę od nowa :D
Sam miałem pod sobą 4 frezarki z Siemens 850 przez 5 lat w środku nocy mogłem powiedzieć jakie ma funkcje i gdzie która boli. Po zmianie firmy miałem identyczną maszynę tylko sterowanie było Siemens 840 C niby to samo ale o 50% wiecej opcji do dyspozycji. I nauka zaczęła się na nowo.
Jeśli ma się jeszcze wolną rękę co do programowania oraz możliwość testowania nowych funkcji to maszyna jest lepsza niż komputer z najnowszymi grami.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7968
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#29

Post napisał: WZÓR » 12 lip 2016, 17:20

Arias2 pisze:
WZÓR pisze:
Szymon82 pisze:... Tylko czy dla faceta po 30-ce z hakiem na naukę nie jest za późno.
Ja mam 46lat.
Na CNC zacząłem się bawić w 2008r. i mam wrażenie , że ciągle się rozwijam. :mrgreen:

Mariusz.
Zabawa z CNC jest jak wieczna nauka, można opanować sterowanie na jednej maszynie, idąc na inna maszynę z tym samym sterowaniem zaczynamy zabawę od nowa :D
Sam miałem pod sobą 4 frezarki z Siemens 850 przez 5 lat w środku nocy mogłem powiedzieć jakie ma funkcje i gdzie która boli. Po zmianie firmy miałem identyczną maszynę tylko sterowanie było Siemens 840 C niby to samo ale o 50% wiecej opcji do dyspozycji. I nauka zaczęła się na nowo. ....
Masz rację , ale ja zdolny jestem. :???:
Specjalizuję się w obrabiarkach Haas.
Na życzenie klienta (fucha była po godz.) musiałem stanąć przy tym wynalazku

http://sklep.cncprofi.com/frezarka-cnc-profi-713.html

...., obsługę opanowałem w 32 godz. , a z programowaniem nie było problemu - odpowiedni postprocesor był do dyspozycji.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


styxu
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 24 cze 2016, 19:11
Lokalizacja: Ruda Śląska

#30

Post napisał: styxu » 14 lip 2016, 12:31

Ja mam pytanie, żeby nie zakładać nowego wątku o tym samym. Obecnie pracuję na magazynie, chcę zarobić na jakiś kurs cnc i próbować sił, ale z tego co doczytałem lepiej nie robić kursu i polatać po zakładach i popytać. Jestem po technikum budowlanym, więc ciężko z obróbką skrawaniem, potrafię posługiwać się suwmiarką, rysnuku w askonometrii, izometrii potrafię odczytać, rzutować też potrafię, więc z rysunkiem technicznym tak źle nie stoję. Mam 21 lat i studia na razie sobie odpuszczę, gdyż wszyscy na te studia idą i powoli w Polsce zaczyna brakować fachowców, więc myślę, że próbować jako zwykły guzikowy to nie taki głupi pomysł. Czy idę w dobrym kierunku, czy mam jakieś szanse na zdobycie pracy na cnc?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”