Jak rozpocząć przygodę z obsługą maszyn CNC

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC
Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7973
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#31

Post napisał: WZÓR » 14 lip 2016, 12:54

styxu pisze:Ja mam pytanie, żeby nie zakładać nowego wątku o tym samym. Obecnie pracuję na magazynie, chcę zarobić na jakiś kurs cnc i próbować sił, ale z tego co doczytałem lepiej nie robić kursu i polatać po zakładach i popytać. Jestem po technikum budowlanym, więc ciężko z obróbką skrawaniem, potrafię posługiwać się suwmiarką, rysnuku w askonometrii, izometrii potrafię odczytać, rzutować też potrafię, więc z rysunkiem technicznym tak źle nie stoję. Mam 21 lat i studia na razie sobie odpuszczę, gdyż wszyscy na te studia idą i powoli w Polsce zaczyna brakować fachowców, więc myślę, że próbować jako zwykły guzikowy to nie taki głupi pomysł. Czy idę w dobrym kierunku, czy mam jakieś szanse na zdobycie pracy na cnc?
Widuję ogłoszenia :
Przyjmę operatora CNC bez doświadczenia

.... , ale tam kariery nie zrobisz.

Mariusz.


Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

Tagi:


styxu
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 24 cze 2016, 19:11
Lokalizacja: Ruda Śląska

#32

Post napisał: styxu » 14 lip 2016, 13:13

Bez żadnego kursu mam szansę się dostać, poto żeby chociaż poznać te maszyny, jestem dość młody, więc całe życie przede mną, hehe


Arias2
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 566
Rejestracja: 29 lip 2007, 10:49
Lokalizacja: wieluń-eslov

#33

Post napisał: Arias2 » 16 lip 2016, 20:46

styxu pisze:Bez żadnego kursu mam szansę się dostać, poto żeby chociaż poznać te maszyny, jestem dość młody, więc całe życie przede mną, hehe
Bez minimum podstawowej wiedzy nie ruszysz. Jak dobrać parametry obróbki, jak przeliczyć posów dla freza. Znajomość rysunku jest ok, ale rysunek budowlany różni się od rysunku technicznego dla obróbki.
Poradził bym ci udac się na kurs ale dla laików, gdzie uczą podstaw obrobki, a dopiero później coś bardziej zaawansowanego.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#34

Post napisał: jasiu... » 17 lip 2016, 11:30

dokładnie. W tytule kursu musi być zawarte słowo "tokarz" albo "frezer", w zależności od tego, jaka maszyna cię interesuje, za to literek CNC najlepiej jakby nie było.


Dawid06
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 19
Rejestracja: 26 sty 2016, 17:57
Lokalizacja: Polska

#35

Post napisał: Dawid06 » 27 lip 2016, 20:19

Bez minimu owszem nie ruszysz ale też z drugiej strony nie zaczniesz na dzień dobry programować bo umiesz dobierać parametry obróbki. Trzeba po prostu dobrze trafić z zatrudnieniem, jeśli pracodawca będzie potrzebował programisty i będzie skłonny w ciebie zainwestować to posadzi cie z ustawiaczem/programistą i będziesz miał kurs cnc. Ja tak niedawno zaczynałem, jak chcesz poznać szczegóły mojej historii to pisz na pw może ci to coś pomoże.


wader7
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 29 lip 2016, 21:53
Lokalizacja: Mało ważne

#36

Post napisał: wader7 » 29 lip 2016, 22:02

Witam, jestem nowy na forum i w tym zawodzie, ale wypowiem się jak ja zacząłem. Najpierw zrobiłem kurs Operator-Programista CNC (mało ważne gdzie, bo tu nie chodzi o to), bo nie chcieli od tak zatrudnić i aktualnie pracuje, a raczej uczę się jako operator. Ale operator z prawdziwego zdarzenia, może za kilka lat ktoś będzie chciał nauczyć programowania, ale najpierw trzeba się zapoznać z maszynami, żeby wiedzieć co i jak i dlaczego tak a nie inaczej, więc trzeba znaleść dobry zakład, żeby nie dusić guzika koloru zielonego i zawodowo stać w miejscu lub nawet się cofać.Wyszło jakbym się chwalił, ale cóż :D


Szymon82
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 11 maja 2016, 21:37
Lokalizacja: Kościan

#37

Post napisał: Szymon82 » 11 sty 2017, 17:29

Mam pytanko. Mam szanse uczestniczyć w kursie "operator obróbki skrawaniem" organizowanego przez Powiatowe centrum edukacji zawodowej we wrześni. Za kurs nic nie płace, wszystko pokryte w ramach unijnego projektu. Kurs ma trwać 50godz+egzamin. Z tego co się orientuje to zajęcia mają się odbyć na konwencjonalnych obrabiarkach+podstawy programowania. Czy warto poświęcić swój czas na taki kurs? Do wrześni mam trochę km i będe musiał wziąść urlop. Czy taki kurs da mi jakąś szansę na znalezienie pracy?Czego mogą mnie tam nauczyć?
http://www.pcez.wrzesnia.powiat.pl/mont ... hanicznego
Powyżej link do strony organizatora kursu


DameksCNC
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 23 sty 2017, 00:36
Lokalizacja: Czestochowa

#38

Post napisał: DameksCNC » 23 sty 2017, 01:05

Witam wszystkich,

więc i ja napiszę kilka słów jak rozpocząć przygodę z cnc?, wydaje mi się że zawód frezer czy tokarz jest specyficznym zawodem jak na owe czasy, bardzo przez ostatnie kilkadziesiąt lat się rozwinął i na pewno nie jest to koniec dalszego rozwoju tego zawodu. Co mogę polecić początkującym w tym zawodzie? Tego zawodu uczy się człowiek całe życie, i co za tym idzie.... trzeba mieć specyficzny charakter...trzeba być bardzo upartym i konsekwentnym. Dlaczego? bo materiału do nauki jest bardzo ale to bardzo dużo. Ja bym początkującym poradził taką ścieżkę : zatrudnić się jako guzikowy, przez rok czasu spróbować przeczytać forum cnc.info.pl od dechy do dechy ( mała podpowiedz jak to zrobić: przychodzisz po pracy jako ten pan guzikowy, jesz obiadek i do 24 czytasz forum, sobotę spędzasz całą na tym forum, a w niedzielę poświęć tylko kilka godzin) , jak wytrwasz rok czasu to postaraj się wyciągnąć wnioski co dalej chcę robić w życiu.....


Szczepko1
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 03 lut 2017, 12:27
Lokalizacja: Krosno

#39

Post napisał: Szczepko1 » 03 lut 2017, 13:12

Witam Serdecznie
zrobiłem kurs operatora OSN na sinumerik 840D 2011 roku pracuje 2 lata na lini produkcyjnej CNC teraz mam propozycje pracy na frezarce ze sterowaniem mazak dodam Ze nie mam szkoły mechanicznej czyli będzie to nauka od podstaw . Dodam ze jest to praca w której operator jest programistą dostaje rysunek i trzeba napisać program. oczywiście z drugim operatorem. jak wy to widzicie
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”