roland modela mdx-20

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
saran
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 28 mar 2016, 21:41
Lokalizacja: radom

roland modela mdx-20

#1

Post napisał: saran » 28 mar 2016, 22:09

Witam wszystkich na forum jestem tutaj nowym uzytkownikiem i licze ze ktos pomoze mi rozwiazac problem,tyle tytulem wstepu a teraz do rzeczy .
Od kilku dni jestem szczesliwym wlascicielem Roland mdx-20 ktora generalnie jest przewidziana(jak dla mnie) do wykonywania prototypow nieduzej wielkosci maszyna jest juz wiekowa ale do tego nadaje sie idealnie,nie otrzymalem do niej instrukcji wiec mam problem.
Jesli chodzi o skanowanie to fakt jest niesamowicie latwe ale jezeli chodzi o frezowanie niestety nie moge wystartowac czy moze ktos poprowadzi mnie jak kro po kroku to zrobic,moze jakies linki poniewaz to co probuje zrobic nie daje rezultatu, ustawiam narzedzia sciezke wielkosc obrobki materialu naciskam start a ona nie dziala,moze ktos mial podobny problem lub wie jak pomoc



Tagi:


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#2

Post napisał: kubus838 » 28 mar 2016, 22:34

Witam
Nie mam takiego urządzenia ale mniej wiecej wytłumacze o co chodzi w przypadku frezowania.
Jeżeli posiadasz frezrake cnc w Twoim przypadku rolanda - bo tak to widzialem na zdjęciach. To najpierw trzeba stworzyć/narysować na ekranie komputera bryłe którą chcesz otrzymać po frezowaniu. Czyli potrzebne Ci jest oprogramowanie CAD. Jak już bryła będzie narysowana to w programie CAM wskażesz jak ma frez przysuwać się po materiale aby Twoja bryła została wyfrezowana. Oczywiscie podczas tworzenia tzw. pliku oóbkowego musisz to robic pod postprocesor dla następnego programu zwanego sterownikiem obrabiarki. Jeżeli plik bedziesz miał przygotwany to otwierasz go własnie w sterowniku maszyny. Na koniec klikasz start i czekasz na efekt pracy obrabiarki.

To tak bardzo ogólnikowo napisałem. Żeby wszystko ze szczegółami to by jakis tydzień zajeło. Ale jedno jest pewne, żeby robić takie rzeczy trzeba znać przynajmniej w stopniu podstawowym obróbke skrawaniem.

Niestety nic konkretnego nie mogą Ci napisać bo zdałeś pytanie w stylu: co by gdy by

robert


Autor tematu
saran
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 28 mar 2016, 21:41
Lokalizacja: radom

#3

Post napisał: saran » 28 mar 2016, 22:53

dzieki Kubus to prawda minimum wiedzy trzeba miec ale ponoc wszystkie prace w przypadku tej maszyny po zeskanowaniu przedmiotu wpisywane sa atomatycznie i najbardziej optymalnie do danej bryly ja wpisuje rodzaj materialu i po nacisnieciu start( tak zapewnia producent) powinno sie frezowac a tu nic stad moje pytanie dzieki za podpowiedz i pozdrawiam


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#4

Post napisał: kubus838 » 29 mar 2016, 02:27

Może i masz racje. Ale żeby maszyna zaczęła obróbke to musi mieć podane wymiary materiału z którego ma być frezowana Twoja bryła, ilość ramp, jakie narzędzie oraz jakie obroty i prędkość przesuwu. Inaczej się nie da. Druga sprawa to, że ta maszyna może mieć "wbudowane" swojego rodzaju zabezpieczenie. Jak wartości w pliku obróbkowym są nieprawidłowe(np kolizyjne) to maszyna wogóle nie wystartuje - właśnie dlatego żeby nie spowodować kolizji. Trzecia sprawa, że ta maszyna może mieć wpisane np. w czymś w rodzaju setup-u wartości dla różnych rodzajów materialów. Ale żeby to wszystko sprawdzić to trzeba widzieć pogram sterujący tą maszyną i w jakim ona systemie dokonuje ustawienia ścieżki narzędzia.

Jeżeli możesz to spóbuj wprowadzić do sterownika jakiś sprawdzony test i uruchomić obróbku na styrodurze - wtedy będziesz wiedział czy to wina oprogramowania sterujacego czy tego któru ustawia ścieżka narzędzia. Tylko jeszcze małe ale - czy ta maszyna wogóle jest sprawna?

I teraz sobie coś przypomniałem. Jeżeli bryła którę chcesz wyfrezować ma jakieś zagłębienie które przeslonięte jest innym fragmentem tej samej bryły i frez normalnie tam nie dojdzie, to równiez program może uznać to za błąd i nie rozpocznie obróbki.

Nic więcej mi nie przychodzi do głowy - wiec zacznij sprawdzać od programów do samej mechaniki.

robert


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#5

Post napisał: dance1 » 29 mar 2016, 09:22

saran pisze:dzieki Kubus to prawda minimum wiedzy trzeba miec ale ponoc wszystkie prace w przypadku tej maszyny po zeskanowaniu przedmiotu wpisywane sa atomatycznie i najbardziej optymalnie do danej bryly ja wpisuje rodzaj materialu i po nacisnieciu start( tak zapewnia producent) powinno sie frezowac a tu nic stad moje pytanie dzieki za podpowiedz i pozdrawiam
Chyba nie tak do końca, w oprogramowaniu dodawanym do maszyny Modela Player otwierasz projekty, bryły, rysunki tam także znajdziesz bazę narzędzi o różnych promieniach i kształtach także wstępnie zdefiniowane obroty, prędkości frezowania i zagłębianie. Na koniec program wygeneruje ścieżkę narzędzia i tak zaczynasz frezowanie.
Może istnieje jakaś prosta opcja automatyczna ale to bez podstawy podanych parametrów raczej nie ma prawa dobrze działać.
I don't like principles, I prefer prejudices


Autor tematu
saran
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 28 mar 2016, 21:41
Lokalizacja: radom

#6

Post napisał: saran » 29 mar 2016, 15:36

dzieki dance1 za odpowiedz mam pytanie czy moze masz taka modele lub kiedys miales(pracowales na niej) poniewaz wydaje mi sie ze poprawnie ustawiam parametry o ktorych piszesz a ona jak zaczarowana nic probuje na wszelkie sposoby I nie wiem w ktorym miejscu tkwi blad


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#7

Post napisał: dance1 » 29 mar 2016, 18:20

posiadałem kiedyś 3 maszynki tego typu, dwie 15 i 20, wpadły przypadkowo także chwilę się pobawiłem a że żadnego zastosowania dla nich nie miałem, sprzedałem. Żadnych problemów nie miałem, oprogramowanie i sterowanie łatwe do bólu, opisz dokładnie gdzie problem, może jakieś zdjęcie zrzut z ustawień.
I don't like principles, I prefer prejudices


Autor tematu
saran
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 28 mar 2016, 21:41
Lokalizacja: radom

#8

Post napisał: saran » 29 mar 2016, 19:36

dzieki dance jestem teraz w pracy jak wroce to dokladnie opisze co wykonuje po kolei jesli chodzi o ustawienia,mnie tez jak zobaczylem ta maszynke wszystko wydawalo sie proste,bo pewnie jet mam nadzieje ze to cos w ustawieniach,a nie np cos uszkodzonego.
pzdrawiam

[ Dodano: 2016-03-30, 02:08 ]
witam ponownie po krotce postaram sie dokladnie opisac kolejnosc wykonywanych czynnosci
-otwieram program dr. Picza wchodze w file klikam pokazuje sie zakladka open otwieram I wybieram wczesniej zeskanowany w tym programie przedmiot(dla przykladu byl to klocek drewnany w kszalcie prostopadlosciany 8cmx3cm x2cm)klocek mam pokazany jako sitke punktow w kolorze czarnym,to wszystko automatycznie zapisane jest w formacie DXF
-wchodze na ikone wyglodajaca jak material obrabiany wrzecionem(posprocesor)po kliknieciu w ta ikone zapisuje moj klocek rowniez w DXF I jestem juz w Modela Player czyli programie do obrobki,klocek widac w postaci siatki czarnej z prawej strony ekrany zakladka na ktorej mam informacje o kierunku obrobki (direction)taki slonik ze strzalkami wybieram kierunek,nastepnie ustawiam maxymalna glebokosc obrobki,nastepna czynnosc to srednica narzedzia wpisuje 3mm mam dwie ikony z ksztaltem zakonczenia narzedzia wybieram okragle nastepnie rodzaj material w jakim chce frezowac w moim przypadku wybieram styropian styrenofoam nastepnie klikam draft poniewaz chce nazwe to frezowaz mniej dokladnie nastepnie wchodze w tool path naciskam pokazuje sie genereiting tool path I caly klocek pokrywa sie niebieska drobniutka siatka na dole ekranu pojawia sie komenda (start cutting by Start button I tutaj wydawalo mi sie ze prostota maszyny polega na nacisnieciu start I wszystko dziala ale niestety naciskam ,wlacza sie processing outputting wchodzi 100%
I dalej maszyna nie rusza pytanie jakie funkcje I dzie trzeba uruchomic zeby to dzialalo?
mam nadzieje ze mozliwie prosto wytlumczylem problem bo na tego typu maszynkach to ja sie nie bardzo znam


kamiennik
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 170
Rejestracja: 14 sie 2012, 22:31
Lokalizacja: gdańsk

#9

Post napisał: kamiennik » 30 mar 2016, 09:19

ściągnij instrukcję, znajdziesz tu http://support.rolanddga.com/_layouts/r ... ?pm=mdx-15
pierwsze o czym pomyślałem to w modela player nie wybrałeś modelu maszyny lub też nie ustawiłeś punktów referencyjnych i materiału.


Autor tematu
saran
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 28 mar 2016, 21:41
Lokalizacja: radom

#10

Post napisał: saran » 30 mar 2016, 09:42

rodzaj maszyny wpisalem pojawia sie na pasku razem z modela player(kiedys tez myslalem ze to rozwiaze problem) a jak ustawic te punkty referencyjne I rodzaj materialu (czy wybranie materialu czyli Styrofoam to ne to samo?)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”