Pierwsze uruchomienie plotera frezującego

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
rasgan
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 15
Rejestracja: 10 lut 2016, 13:28
Lokalizacja: Kleszczów
Kontakt:

Pierwsze uruchomienie plotera frezującego

#1

Post napisał: rasgan » 14 mar 2016, 14:15

Witam serdecznie,

wczoraj z ojcem dokonaliśmy pierwszego uruchomienia plotera frezującego naszego projektu. Oczywiście mamy kilka pytań na początek, z racji tego, że jesteśmy nowi w tematyce CNC.

Najpierw może co mamy:
- ploter
- sterowanie silnikami 200kroków (4A, 1.8st) za pomocą USN 4D8A, bo oś góra dół jest na dwóch silnikach
- używamy Mach3 (na razie demo) na komputerze z LPT

Pytania:
1. oznaczenie osi i początek ukłądu XYZ, przyjęliśmy początek układu po lewej, z przodu na dole. Oś X rośnie w prawo, Y do tyłu (od użytkownika) a oś Z rośnie do góry - czy to poprawna konwencja?
2. Ruch silników - silnik osi Z jedzie do góry gdy daję w Mach3 Z+, natomiast silniki osi X i Y gdy daję ruch + jadą w przeciwną stronę - mogę to zmienić w konfiguracji mach3 przez wybranie Dir Low Activ czy coś takiego, pytanie tylko czy nie wpłynie to na wykonywanie kody G-Code, czy lepiej zamienić kabelki na silniku - w szafie?
3. Chciałbym na początek założyć mazak zamiast wrzeciona i napisać cokolwiek na kartce na stole maszyny. Zakładam że 0 osi Z ustawiam tak by mazak zjechał i dotknął stołu. Robię to poprzez regulację krańcówki Homei tyle. Czy ktoś może mi powiedzieć w czym zrobić G-Code, bo moje próby z LazyCam owocowały jazdą osiami gdzieś na środek maszyny i rysowanie miniaturki napisu.

To na razie tyle, jak uda nam się już zaprojektować kilka napisów za pomocą mazaka, pewnie będziemy mieli kolejne pytania o frezowanie już.



Tagi:


segment
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 49
Rejestracja: 15 lip 2013, 22:39
Lokalizacja: że znowu

#2

Post napisał: segment » 14 mar 2016, 15:37

Witam.
Moim zdaniem:
1) xy jak wygodniej ale Z "0" powinno być na górze jesli o bazę maszyny w Mach 3 G54. Dla bezpieczeństwa.
2) zmień w konfiguracji macha i tak program piszesz pod maszynę.
3) nie rozumiem manewru z krancowka ...
Na początek g kody najlepiej robić palcem.


Autor tematu
rasgan
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 15
Rejestracja: 10 lut 2016, 13:28
Lokalizacja: Kleszczów
Kontakt:

#3

Post napisał: rasgan » 14 mar 2016, 15:47

3. Mam krancowke regulowana na śrubę. Skręcając ja i odkrecajac mam 6cm manewru poziomem z0.

Czyli bezpieczniej będzie zrobić z0 u góry i przyrost osi w dół tak? Muszę więc wymierzyć ile mam z góry do stołu a później np. Brać pleksi 10mm i od tego podejmować?


segment
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 49
Rejestracja: 15 lip 2013, 22:39
Lokalizacja: że znowu

#4

Post napisał: segment » 14 mar 2016, 15:57

Potrafię sobie wyobrazić jak to działa, ale nie wiem po co ograniczać sobie pole robocze maszyny w ten sposób. Chyba ze czegoś nie rozumiem.

[ Dodano: 2016-03-14, 16:06 ]
Hmm... Mam wrażenie ze chcesz obrabiać detal spod bazy maszyny. Można ale po co sobie utrudniać. Lepiej złapać nowa bazę pod materiał do obróbki. Np. baza maszyny to G54, XY gdzie pasuje a Z na gorze. A baza detalu to np G55 gdzie XY wyznaczają środek detalu a Z górę lub dół. Do obróbki używasz tak czy siak jednego punktu zerowego może to być ten maszynowy lub "zlapany" na detalu.
Przyjmijmy ze baza maszynowa to G54 z Z zero na gorze. Masz do wykonania grawerke na płytce plexi 10mm.
Maszyna stoi w punkcie "0" dla bazy G54. teraz ręcznie zjeżdżasz osią Z az narzędzie dotknie materiału. przechodzisz w machu do zakładki offsety tam wybierasz pod którym nr chcesz ustawić bazę G 55,G56 itp. następnie obok są okienka ze wspolzednymi naciskasz Z juz masz punkt "zero" dla osi Z i obrabianego detalu.


Autor tematu
rasgan
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 15
Rejestracja: 10 lut 2016, 13:28
Lokalizacja: Kleszczów
Kontakt:

#5

Post napisał: rasgan » 14 mar 2016, 16:31

Nie wiedziałem że tak się da. Jesteśmy nowi w temacie. Zrobię jak mówisz i pokombinuje z mazakiem i kartka oraz ręcznymi gcode.

Gdybym chciał coś z dwx to wystarczy że to w solidworks zrobię w 2d napis albo coś i wygeneruje z tego gcode albo w lazycam albo w sofcie od drukarki 3d byle by ruchu w z nie było. Dobrze myślę?


segment
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 49
Rejestracja: 15 lip 2013, 22:39
Lokalizacja: że znowu

#6

Post napisał: segment » 14 mar 2016, 16:44

Ruch w osi Z musi być chociażby do odrywania mazaka podczas pisania. Inaczej napis wyjdzie nie ciekawie. Pamiętaj ze ruch osi Z w dół zawsze jest na - niezależnie gdzie ustawisz 0. Jeśli Z "0" w G54 jest na gorze to zjeżdżając w dol ma iść na minus. A jeżeli Złapiesz bazę na detalu kartce czy stole jak pisałem wyżej to będziesz miał Z 0 właśnie w tym miejscu i od tego miejsca w górę będzie na + a w dół na - . Baza G54 czyli wspolzedne maszyny są po to aby maszyna wiedziała gdzie sama jest. A Reszta G55... Żeby wiedziała gdzie jest materiał który ma obrabiać.


Autor tematu
rasgan
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 15
Rejestracja: 10 lut 2016, 13:28
Lokalizacja: Kleszczów
Kontakt:

#7

Post napisał: rasgan » 14 mar 2016, 17:51

Rozumiem. Postaram się dziś/jutro przepiąć krańcówki i przekonfigurować Mach3. Później coś narysuję z palca i będę pytał dalej. Na razie bardzo bardzo dziękuję.


Autor tematu
rasgan
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 15
Rejestracja: 10 lut 2016, 13:28
Lokalizacja: Kleszczów
Kontakt:

#8

Post napisał: rasgan » 24 mar 2016, 18:45

Wracam do tematu. Obecnie mam tak:
- maszyna odpalona, działa, jeździ i trzyma wymiary
- os X i Y zero ma z lewej przy mnie, oś Z zero ma na górze
- Wciśnięcie w mach3 bazowania osi jedzie maszyną do Home każdej osi i ustawia mi 0 w programie

Problemy/pytania:

1. Bazowanie/limity: maszyna ma pole robocze 600 x 600 x -300 mm. Ustawiam limity Soft Max dla osi X i Y na 600 a Soft min na 0, a potem oś Z na soft max 0 i soft min na -300. Z tego co gdzieś wyczytałem po takim czymś maszyna nie powinna mi zjechać osiami poniżej tych wartości, a to robi. Mogę przywalić narzędziem w stół, albo stołem wyjechać poza krańcówkę HOME. Jak to skonfigurować?

2. Z szafą sterującą USN4D z ebmia dostaliśmy czujnik położenia narzędzia. Ojciec twierdzi, że powinien być zamontowany na poziomie 0 stołu i działać tak, że zakładam narzędzie, jadę nim do czujnika i on sobie zapisuje jakie długie narzędzie mam założone i uwzględzia to w programie. To jest zwykła krańcówka z tego co wiem, ale czy możecie mi wyjaśnić jak to zamontować (gdzie) i jak tego używać? No i jak skonfigurować?

3a. Sama praca: dziś rysowaliśmy mazakiem. Robiłem tak: bazowanie os - w DRO mam 0,0,0. Zjechałem osią Z tak by mazak dotykał kartki, wyszło mi -250 i takie coś wpisałem w Offset w osi Z na G54. Tak samo zrobiłem z osią X i Y by była nad kartką. W ten sposób ustawiłem sobie moje 0 materiału, dobrze to rozumiem? Gdy założę np. wrzeciono i płytę PP to tak ustawiam sobie 0 materiału tak? Kładę wrzeciono na materiale z jego lewej dolnej strony i z DRO odczytuję offset i wpisuję w odpowienich oknach na G54?

3b. Jak mam zdefiniować prędkość jazdy maszyny podczas pracy? Obecnie ruch był dość wolny. Za wolny dla mazaka, ale za szybki do wrzeciona. Jak to robić? Bo w wizardzie narysowałem sobie napis XYZ o wysokości 5cm i się malowało i malowało. Ale gdybym miał to w jakimś metalu wygrawerować... masakra. Za szybko by było jak dla mnie.

3c. OK. Pisanie. Zrobił to na jednej warstwie opuszczając narzędzie o 1mm. A co gdybym chciał taki napis wyrzeźbić w drewnie na głębokość 5mm? Powtarzać program 5 razy?

4. Jak się robi rysunki do takiego plotera. Mam powiedzmy płytę PP 300x300x20mm. Chciałbym w niej wywiercić otworki dwa i wygrawerować napis 3dbm na głębokość 5mm frezem 3mm. A później sfrezować boki frezem skośnym na 1cm. Mam solidworksa, rysuję sobie mój materiał a później nanoszę na niego otwory (jeden na wylot, drugi na 15mm), fazowania i napis. Co dalej? Jak to zapisać? Jak z tego zrobić G-Code? Próbowałem coś w LazyCam zrobić (napis sam) ale za cholere wymiarów nie trzymało. Dałem nowy projekt 200x200 i napis X na całą kratkę. Ploter narysował mi go na jakieś 2cm góra. Jak więc zrobić G-Code z rysunku i czy dobrze się do tego zabieram?

Dziękuję za odpowiedzi, choć pytania się będą wciąż mnożyć.

[ Dodano: 2016-03-25, 13:01 ]
Nikt nic? Chciałbym przez święta coś powalczyć.


Takayukii
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 54
Rejestracja: 19 cze 2014, 19:08
Lokalizacja: Nowa Sól

#9

Post napisał: Takayukii » 28 mar 2016, 02:02

rasgan pisze:Wracam do tematu. Obecnie mam tak:
1: na ekranie głównym macha jest przycisk 'soft limits' który włącza/wyłącza limity programowe, wtedy się nie da wyjechać - może tego nie zaznaczyłeś?
2: montujesz gdzie chcesz, jak to oprogramować nie wiem. Na pewno mach musi znać pozycję czujnika na stole, pewnie było tu na forum - szukaj :)
3: ja bazuję tak [nie wiem, czy najpoprawniej] - dojeżdżam frezem do powierzchni detalu w Z, w X/Y do rogów detalu, i wciskam 'zero z/x/y' na ekranie macha, i start programu. Nie używam kilku offsetów, wszystkie detale robię na jednym za każdym razem bazując. Zależnie od g-kodu biorę poprawkę na grubość freza.
3b: ustawienia 'feed rate' w machu - podajesz bazową prędkość i od tego jest regulacja szybciej/wolniej, lub w gkodzie komenda F1500 gdzie 1500 to szybkość w mm/min
3c: tak, to i 3b powinno ogarniać coś [program] czym g-kod generujesz - podajesz tam prędkości, ilości przejść, o ile Z ma schodzić przy przejściu, itd.
4: z solidworksa programem cam do solidworksa... w lazycam widać kwestia ustawień wymiarów detali skoro wychodzi tylko za małe, ale nie pomogę bo lazycam nie znam.
Ja zabawę zaczynałem od programu DeskProto - całkiem prosty, przyzwoicie tani i masz 30dni dema - pobaw się tym. Zarówno do 2d - napisy itp jak i 3d.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”