Pierwsze cnc, projekt

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
kuba575
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 23
Rejestracja: 18 paź 2007, 20:16
Lokalizacja: st-ce

Pierwsze cnc, projekt

#1

Post napisał: kuba575 » 11 mar 2016, 01:04

Witam
Od dawna chciałem mieć niewielką frezarkę do aluminium i stali. Powoli myślę nad zakupem/budową takiej frezarki. Uznałem że budowa będzie lepszą opcją bo nie chce chińczyka kupować. Problem polega na tym że nigdy tego nie robiłem. Przed dłuższy czas czytałem na temat budowy takiej obrabiarki. Zdecydowałem że najlepsza będzie konstrukcja z ramą spawaną z profili stalowych, ze stałą bramą. Pole robocze 400x400x200. Wstępny pomysł przedstawiam poniżej .
Obrazek
Całość
Obrazek
Rama główna
Profile 80x80x4 i dwa którkie 160x80x4 pod słypy bramy.
Dodatkowo na wierzchu płyty stalowe 10mm grubości przyspawane do ramy, dwie kwadratowe jako podstawa pod bramę o oraz dwie prostokątne pod oś x. Powierzchnia płyt zostanie splanowana. Wałki chromowane z sklepu cnc info fi20mm. Łożyska liniowe SMA UU
Obrazek
Brama Profile 80x80x4 przykręcana do ramy głównej i tak samo płyty 10mm pod oś y splanowane, płyty przez które brama jest przykręcana również zostaną splanowane i ustalone prostopadle do powierzchni płyt osi y. wałki i łozyska osi y tak samo jak x.

Obrazek
Pole robocze płyta aluminiowa 400x40010 z gwintowanymi otworami co 40mm do mocowania obrabianego detalu.

Mam do wydania około 5tyś nie licząc wrzeciona. Chciałbym uzyskać od was rady oraz zapytać odnośnie tego wrzeciona jaka potrzebna będzie moc, tak jak wspomniałem obramiane będą metale w większości aluminium ale też stal. Dodatkowa sprawa to fakt że mechanikę mogę ogarnąć sam mam dostęp do maszyn itd jednak problem pojawia się z elektroniką, będę potrzebował albo jakiś gotowy zestaw (niemożliwe chyba) albo kogoś komu mogę zlecić wykonanie i ustawienie wszystkiego.W każdym razie czekam na to co powiecie na temat co wrzuciłem na zrzutach ekranu .

pozdrawiam



Tagi:


cayenne
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 50
Rejestracja: 19 gru 2014, 11:54
Lokalizacja: Kielce

#2

Post napisał: cayenne » 11 mar 2016, 11:58

do stal zbyt wiotka ta konstrukcja. do tego wałki wiszące. myślę że to 5tyś to będzie tak 3 krotnie zbyt mało. jeżeli pole robocze mogłoby być mniejsze w Y to najlepiej by było zrobić konstrukcje kolumnową wtedy można by powiększyć X. stół z alu 10mm stanowczo zbyt mało. poczytaj więcej, na forum było pełno dobrych konstrukcji, najlepiej by było na nich się wzorować.


segment
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 49
Rejestracja: 15 lip 2013, 22:39
Lokalizacja: że znowu

#3

Post napisał: segment » 11 mar 2016, 12:36

Tez mi się wydaje troszeczkę za delikatna konstrukcja. Robiłem bardzo podobna frezarke i tez myślałem ze w 5 tys się zmieszcze. na śruby kulowe hiwin 2005 z nakretkami zabrakło. Zgadzam się z kolegą wyżej ze lepsza byłaby wersja kolumnowa a nie bramowa. Stwierdziłem to po złożeniu maszynki.Bardziej wydaje mi się ergonomiczna. Co do kolumn to ja mam 100x150 pospawane z 3ech profili 100x50. podstawą to blacha 16mm ozebrowana gęsto plaskownikami 8x50. Nie narzekam na wiotkosc. A stół blacha 6mm + 40mm aluminium. Pomysl jeszcze nad wrzecionem bo co dobre do aluminium nie koniecznie jest dobre do stali, mam na mysli obroty. Mokry chinczyk... z reszta zalezy co bedziesz na niej robil bo to podstawa.Dobra rada poprostu czytaj forum. To pomoże Ci zaoszczędzić sporo czasu, nerwów i pieniędzy. Bo to forum to taki dobry przyjaciel, z rozdwojeniem jaźni czasami, ale uczciwy i pomocny.
I tak jak kolega wyzej radzi zmień te walki na podparte bo to znacznie usztywni maszynkę a wibracje to wróg nr 1

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#4

Post napisał: Yarec » 05 kwie 2016, 02:32

do stali (?) i Aluminium może CUŚ "sztywnego" np. :
Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”