Sterowanie nietypowego silnika krokowego + własny sterownik.

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
Pablo201_5
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 24
Rejestracja: 21 paź 2014, 22:28
Lokalizacja: Soko

Sterowanie nietypowego silnika krokowego + własny sterownik.

#1

Post napisał: Pablo201_5 » 19 lut 2016, 19:15

Witam,
Buduję ploter XY, do celów dydaktycznych i mam problem z synchronizowaniem STEP2CNC ze sterownikiem na ATmega8.

Użyłem silnika krokowego o oznaczeniu 28- BYJ-48, sterują go dwufazowo, na 8 mikrokoków. Jeden krok to obrót o 5,625° osi silnika, jednak w silniku jest jeszcze reduktor 1:64. Silnik pracuje najlepiej z interwałem dla impulsów równym 1,5 ms.

Obrazek

Finalnie oś reduktora ma byś sprzężona ze śrubą o skoku 0,7 mm.

Nie wiem jak ustawić program STEP2CNC aby silnik obracał się o tyle, o ile powinien.

Przeczytałem helpa programu i jest tam zaproponowany wzór:
kroki na mm= kroki na obrót (64=360/5,625)* przełożenie (64) * ilość mikrokoków (8) / skok śruby (0,7 mm)=46811,42857...
jednak po wpisaniu takiej wartości silnik nie obraca się tak jak powinien. Obraca się o kilka stopni (a ustawione przemieszczenie to 0,7 mm) i robi to bardzo wolno.

Najlepiej, jakby odstępy między mikrokrokami wynosiły 1,5 ms.

Sterownik to sam procesor z tranzystorami sterującymi, sterowanie 8 mikrokrokowe jak pojawia się sygnał krok i kierunek na LPT komputera, to wykonywany jest mikrokrok. Próbowałem liczyć sygnały z komputera i sterować silnikiem z "opóźnieniem" tak, aby uzyskać jak największą prędkość na wyjściu reduktora (kiedy na porcie PC pojawiał się sygnał kroku, był on siekany na sygnał prostokątny o 1,5 ms odstępach) jednak zdałem sobie sprawę, że to bez sensu. Po kilku godzinach walczenia nie mam już pomysłu co pozmieniać.
Co rodzicie? Jak to wysterować?

Pozdrawiam Paweł



Tagi:

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#2

Post napisał: adam Fx » 23 lut 2016, 07:19

A nie da się w tym stepCNC ustaić czsu impulsu? W linuxCNC już w pierwszym okienku podaje się te wartości.
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
Pablo201_5
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 24
Rejestracja: 21 paź 2014, 22:28
Lokalizacja: Soko

#3

Post napisał: Pablo201_5 » 24 lut 2016, 23:12

Nie natrafiłem na taka opcję, może to przeoczyłem...

Na początku pomyślałem że jest to sprzętowo niemożliwe, jednak zdałem sobie sprawę, że na prostym 8 bitowcu można generować impulsy o dużo większych częstotliwościach, więc to nie to. Spróbuję może innych programów, najpierw Mach3 jak tam nie znajdę takiej opcji to poszukam dalej, Linuxa nie mam, i nie chce mi się instalować VB i systemu.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#4

Post napisał: adam Fx » 24 lut 2016, 23:24

sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”