Pytania całkowicie nowego o ploter frezujący

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
rasgan
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 15
Rejestracja: 10 lut 2016, 13:28
Lokalizacja: Kleszczów
Kontakt:

Pytania całkowicie nowego o ploter frezujący

#1

Post napisał: rasgan » 10 lut 2016, 13:48

Witam wszystkich serdecznie na forum.

Jestem całkowicie zielony w temacie ploterów frezujących i w ogóle w obrabiarkach CNC, a jedyne co potrafię to zrobić sobie rysunek w Solidworks i go wydrukować w 3D. Jestem trochę elektronikiem, trochę automatykiem ale przede wszystkim programista i mam nie lada problem (jak dla mnie).

Mój tata zaczął składać ploter frezujący. Fizycznie go nie widziałem i cięzko mi coś powiedzieć więcej, ale padł temat sterowania ustrojstwem.

Powiedzcie mi, bo mam takie silniki:
Silnik o oznaczeniu: sk 04040 4Nm 4A na osi X (wzdłuż maszyny) i takie jak na zdjęciach na osi Y (w poprzek maszyny) i Z góra dół.

1. Jak je podłączyć?
2. Jakie wtyczki to są bo nie wiem jakie kupić?
3. Czy da się nimi zasterować na sucho samym napięciem by zobaczyć czy mechanicznie maszyna działa?

No i sam problem sterowania całym ploterem. Co będzie potrzebne? Jakie tematy poczytać by się dowiedzieć coś więcej? Jakie sterowaniki, czy coś innego potrzeba? Jestem kompletnie zielony w tej kwestii.

W mojej Prusie mam Arduino, Ramps i stepsticki do sterowania silnikami krokowymi, ale co tutaj będzie potrzebne?

Bardzo wam dziękuję za pomoc i poświęcony czas. Prosze też o wyrozumiałość dla laika.
Załączniki
s1.png
s1.png (52.64 KiB) Przejrzano 1061 razy
s2.png
Podłączenie
s2.png (73.97 KiB) Przejrzano 1061 razy



Tagi:


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#2

Post napisał: ezbig » 10 lut 2016, 21:06

Ja tam nie widzę, żeby ten silnik miał 4Nm 4A. Masz tam 2V 1.2A - to jakiś mały silniczek - prawdopodobnie max 0.5Nm.


ajt
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 126
Rejestracja: 23 sty 2009, 19:21
Lokalizacja: Radom

#3

Post napisał: ajt » 10 lut 2016, 23:22

Pytający pisał, że ma silnik 4Nm oraz dwa inne, pokazane na zdjęciach.
Trochę duża dysproporcja, bo rzeczywiście mają one nawet niecałe 0,5Nm, a jeśli przez lata zdążyły się częściowo rozmagnesować, to jeszcze mniej. Na początek może jednak wystarczą, przynajmniej do prób - zależy, co i jak będą ciągnąć :)
Do wątkotwórcy: zdaje się, że zamieniłeś nazwy osi X i Y, na forum obowiązuje odwrotna konwencja :)
Co do pokazanego silnika, to ma on sześć wyprowadzeń, czyli może pracować jako unipolarny lub bipolarny. Pierwszy sposób jest raczej rzadko stosowany, więc go sobie darujmy. Przy sterowaniu bipolarnym początek i koniec pierwszej fazy masz na pinach 1 i 3, a drugiej na 4 i 6. Czyli chcąc go sterować bipolarnie (np. stepstickiem), podłączasz te fazy tak samo, jak to pewnie masz w swoim reprapie (piny 2 i 5 zostają wolne). Kolejność faz ani ich końców nie ma znaczenia (w tym sensie, że jak podłączysz odwrotnie, będzie się kręcił nie w tę stronę co trzeba, wtedy zamienisz przewody dowolnej z faz). Jeśli chcesz się pobawić w ręczne sterowanie, to weź bateryjkę 1,5V i podłącz do niej dwa przewody. Potem dotknij nimi do pinów 1 i 3, oś powinna drgnąć. Następnie dotknij do pinów 4 i 6, silnik powinien zrobić krok. potem znów do 1 i 3, ale zamieniając przewody, będzie następny krok. Później 4 i 6 też zamienione, potem 1 i 3 tak jak na początku i tak w kółko. Jak chcesz chcesz kroki w drugą stronę, odpowiednio zamieniaj kolejność i polaryzację załączania faz. Bez sterownika niestety tylko to pozostaje :)

Co do sterowania, to również jestem na etapie budowy frezarki i jeszcze nie zdecydowałem, co wybrać. Rozważam dwie możliwości. Pierwsza to sterownik trzyosiowy podłączany pod port lpt komputera, np. polecany na forum od sprzedawcy o nazwie zelrp na allegro. Do tego komputer z zainstalowanym linuxcnc. Druga możliwość to arduino. Podłącza się wszystko w zasadzie tak samo, jak w przypadku drukarki 3d, tyle że stepsticki będą zdecydowanie za słabe do zastosowanych silników, więc zamiast nich trzeba będzie podłączyć jakieś wydajniejsze sterowniki. No i jeszcze jakiś porządny zasilacz do tego. Obsługa z komputera przez usb no i GRBL.

Wtyczki - nie mam pojęcia skąd, może również skądś z demontażu, jak się trafią, albo po prostu przylutować przewody i zaizolować jakimś termokurczem :)


Autor tematu
rasgan
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 15
Rejestracja: 10 lut 2016, 13:28
Lokalizacja: Kleszczów
Kontakt:

#4

Post napisał: rasgan » 12 lut 2016, 11:51

Na wstępie dziękuję za odpowiedz.

1. Nazwy osi. Czyli X jest w poprzek maszyny, Y wzdłuż, a Z góra i dół tak?
2. Elektronika - Czyli nie ma opcji używania plotera bez PC? Np. z karty SD? Ja bardziej stawiam na Adruino, więcej można potem z tego zrobić, nawet przepiąć w raziue potrzeb.
3. Problem wtyczek rozwiązany.


ajt
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 126
Rejestracja: 23 sty 2009, 19:21
Lokalizacja: Radom

#5

Post napisał: ajt » 12 lut 2016, 13:04

Co do sterowania, to jak pisałem, są dwie drogi: pierwsza to podłączasz same sterowniki silników do komputer pod lpt (w wersji minimalistycznej nawet bezpośrednio wyprowadzenia step i dir do pinów portu, ale lepiej zastosować dodatkową płytę bazową z optoizolacją, przekaźnikami do załączania tego i owego w maszynie, albo trzyosiowy sterownik z tym wszystkim na jednej płytce).
Druga droga to właśnie np. Arduino. Wtedy można zrobić podobnie jak w drukarce. Zamiast stepsticków można podłączyć mocniejsze sterowniki.
Tu jest jakiś konkretny przykład (przy okazji: osie X i Y są tam na pierwszym obrazku zaznaczone odwrotnie, niż jest to przyjęte tutaj :) )
http://www.rcclub.eu/viewtopic.php?f=108&t=8124

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”