Tokarka Fanuc Posuw i Obroty?

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
Obi
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 09 lut 2016, 17:40
Lokalizacja: Belgia

Tokarka Fanuc Posuw i Obroty?

#1

Post napisał: Obi » 09 lut 2016, 18:11

Witam mam problem z rozszyfrowaniem dobory parametrów obróbki dla tokarki.
Generalnie znam fanuca pracowałem jako programista/ustawiacz na frezarkach i ustawiacz na tokarkach (duze serie zawsze gotowy program) pisałem programy w edycji na 3 starszych fanucach i nowszych ale tylko dwie mialy manual guide, ja nie mialem instrukcji jak uzywac wiec wszystko z ręki i głowy opisane w cyklach np.
Zmienilem prace i tam niestety frezarki z HH i teraz jestem na tokarkach z Fanuciem (fanuc 10t) krotkie serie nietypowe na kazda trzeba praktycznie pisac program, generalnie jest tam FapT ale po niderlandzu to raz a dwa tworzy on masakrycznie dlugie programy nie uzywa prostych cyklów G71 G72 G32 G76. Więc pisze z ręki program ale zawsze muszę po napisaniu muszę się pytać o parametry, tak jak w frezarce było to normlanie S1300 F800 np dla glowicy tak tutaj trzeba to opisywać np
N10 G50 S2000 T0100
G96S180 M03 :
G00 X85.0 Z5.0 T0101 :
Z0 :
G01 X-1.6 F0.2 :

G50- Maks obroty
G96- Stała prędkość skrawania
robię tydzień ale nie rozumiem tego jak to obliczyc na frezarkach to bardziej z glowy juz dawalem czasem uywalem tabelek mielismy porobione pod narzedzia i material, ale tutaj nie rozumiem:
Dla czego S2000, jak maszyna planuje dojezdza do X-0.5 to przyspiesza ponieważ jest stala prędkośc skrawania ale nie przekroczy 2000obr dobrze rozumie?
skąd to S180
Jak obliczyć to F dla noża i np wiertła z HSS czy z węglika o frezie HSS nie wspominając bo czasem też potrzeba
nie interesują mnie suche wzory, chciałbym jakiś przykład, jedynie rozumiem pod gwintowanie w G32 daje posuw 100 i skok 1,5 no to F1.5
Przeglądałem katalog Sandvika ale on to już zupełnie mi namieszał czy ktoś używa jakiś prostych tabel i wzorów?



Tagi:


turo5
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 68
Rejestracja: 10 wrz 2012, 17:08
Lokalizacja: okolice Czechowic

#2

Post napisał: turo5 » 09 lut 2016, 21:27

Witam
od wzorów nie uciekniesz a jak coś to porób sobie nowe tabelki ale tu tez będą potrzebne wzory tu są dobrze wyjaśnione wzory z przykładami dobrze to jest opisane w książkach wydawnictwa rea jak również w nowszych pozycjach pozdrawiam
Załączniki
Parametry skrawania Mitsubishi_BARDZO DOBRE.pdf
(986.68 KiB) Pobrany 1664 razy


Autor tematu
Obi
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 09 lut 2016, 17:40
Lokalizacja: Belgia

#3

Post napisał: Obi » 09 lut 2016, 22:27

Dzieki, bardzo ciekawy poradnik.
Wiem że od wzorów się nie odejdzie ale bardziej mi chodzi jak je prawidłowo używać, na jakimś przykładzie.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7972
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#4

Post napisał: WZÓR » 09 lut 2016, 23:17

Obi pisze:Dzieki, bardzo ciekawy poradnik.
Wiem że od wzorów się nie odejdzie ale bardziej mi chodzi jak je prawidłowo używać, na jakimś przykładzie.
Postaraj się o kurs doszkalający.
.... , na jakiś tam przykładzie daleko nie zajedziesz. :neutral:

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
Obi
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 09 lut 2016, 17:40
Lokalizacja: Belgia

#5

Post napisał: Obi » 10 lut 2016, 05:42

Aha czyli na kursach nie podają przykładów tylko pokazuja wzor i w magiczny sposób wszystko umiesz i wszystko rozumiesz... Ten poradnik od turo5 jest bardziej przejrzysty i zrozumiały niż ten od sandvika.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7972
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#6

Post napisał: WZÓR » 10 lut 2016, 10:13

Obi pisze:Aha czyli na kursach nie podają przykładów tylko pokazuja wzor i w magiczny sposób wszystko umiesz i wszystko rozumiesz... Ten poradnik od turo5 jest bardziej przejrzysty i zrozumiały niż ten od sandvika.
Jak pójdziesz na kurs , to się przekonasz.
Z teorii jesteś noga .... , sorry za porównanie.
... , a za praktykę się bierzesz.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
Obi
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 09 lut 2016, 17:40
Lokalizacja: Belgia

#7

Post napisał: Obi » 10 lut 2016, 15:27

Wzory rózne znam np na wyliczenie pozycji znajac dlugosc jednego boku i kąt, pozycje jaka jest przy promieiu np r100 na końcu walka 30mm, obliczyc pozycje otworow na luku, czy pozycje kanałka pod klin który jest pod kątem, dzis mi ladnie wytlumaczono jak to dziala w tokarce bo tam sie obraca material i dostalem taka tabele ktora bardziej sluzy do parametrów na oko a wyliczyc dokladnie to tez moge, za praktyke to się wzialem juz 6 lat temu nie moja wina ze u was pewnie wszystko na 100% musi byc zgodne z katalogiem itd. jak narazie mialem na przyuczeniu kilku takich "po kursie" tak mowie o sobie ja ta noga z teori to rece mi opadalu jak na frezarce mi wiertło z płetwa do tulejki zaciskowej zamontowal albo na gwintownik sretny pytal sie co to za frez, a drugi agent jak robilem na tokarkach jak mi wyjebal formulke jak to nóż atakuje material to bylem w szoku a jak się zapytalem jakie obroty dla tego noża będą lewe czy prawe to 10 min kręcił wrzecionem. Już nie mówiąc o tym że wszyscy z nich (3 ich w życiu miałem) to zawsze się zastanawiali na ręcznym w którą strone pojedzie stół czy glowica z narzedziami w tokarce, o podlozeniu z tabeli skoku gwintu do cyklu gwintowania nie wspomne. Więc jak nie chcesz pomóc to nie pisz, mam gdzieś że masz tam jakąś wysoka range iles tys postow. i jesteś ważny, wkurzają mnie fora na których dajesz pytanie i dostajesz gówniane odpowiedzi, ale zdarzają się osoby jak Turo5 któremu dziękuje.


cosmonet
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 278
Rejestracja: 01 sty 1970, 01:00
Lokalizacja: Mazowsze

#8

Post napisał: cosmonet » 17 lut 2016, 13:22

juz dawalem czasem uywalem tabelek mielismy porobione pod narzedzia i material
Pytanie podstawowe. Katalog jakiś narzędzi posiadasz? Jest tam wszystko co jest potrzebne do zaprogramowania. Trochę trzeba przewertować ale wszystko można znaleźć.

Powiedzmy używasz płytki do toczenia o danym spieku węglika. Odszukujesz "go" dla danej grupy materiału - masz podane zakresy prędkości skrawania, posuwu, głębokości skrawania.
Kiedyś Haas SL10, Haas SL20, Haas SL30, Doosan LYNX220. Obecnie Haas SL20.


szpaku-666
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 98
Rejestracja: 22 mar 2009, 19:11
Lokalizacja: Sieradz

#9

Post napisał: szpaku-666 » 17 lut 2016, 20:05

Sandviku z tego co kojarze masz wzory

nawet chyba max obróbki dla danych np płytek dla danego materiału wiec W CZYM PROBLEM ?
Prawdziwy inżynier naprawi maszynę przy użyciu szlifierki kątowej i spawarki


cosmonet
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 278
Rejestracja: 01 sty 1970, 01:00
Lokalizacja: Mazowsze

#10

Post napisał: cosmonet » 18 lut 2016, 12:16

nawet chyba max obróbki dla danych np płytek dla danego materiału
Otóż to :) np. dla jakiejś płateczki masz podane Vc od 180 do 220 m/min. Ustawiasz w G96 S220 i obserwujesz co się dzieje za wolno, podnosisz. Ja teraz toczę sobie koła pasowe fi 130 mm zakres Vc dla płytki WNMG w przedziale od 180 do 220. Ale dobrze sprawdza się ta płytka w materiale St przy Vc=350 m/min czyli obroty na fi 130 mm mam ok. 810.
Kiedyś Haas SL10, Haas SL20, Haas SL30, Doosan LYNX220. Obecnie Haas SL20.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”