Pierwsze podłączenie mokrego 1,5kW do chińskiego falownika

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

#11

Post napisał: waluś » 28 sty 2016, 21:00

steff.k pisze:
1. Jam mam płytkę z lpt-sterowniki zasilaną poprzez przewód USB, w komputerze jest połączona masa z uziemieniem. Także biorąc masę z kompa mamy ją połączoną z uziemieniem.

2. Ja tak mam.

4. Jak podłączysz pod uziemienie to nie będzie kopać. W obudowie podczas pracy wrzeciona indukują się zapewne jakieś prądy i stad napięcie na niej. Napięcie na obudowie możesz sprawdzić multimetrem. Ustawiasz pomiar napięcia AC i jeden przewód do obudowy, a drugi np do grzejnika.

5. Ja tak mam.

Nie wiem czy moja instalacją jest poprawna, ale dopiero jak połączyłem uziemienie z masą to skończyły się cyrki z samoczynnym kręceniem servami i kopaniem maszynki.
Odnośnie pkt.1 i tego połączenia uziomu z masą nie wiem jak to u siebie optymalnie rozwiązać. Sterownik mam też pod LPT, ale zasilany przez trafo z 230V.

W sumie na bank mam w gniazdku zrobione zerowanie (sam sprawdzałem) i w sumie to już było by w pewnym sensie połączenia masy z uziomem.


Aha ... no a co z metodą, która niektórzy stosują, że ekranu od strony wrzeciona do jego obudowy nie podłączają? Czy to bezpieczne? Np. tu gość tak zrobił [youtube][/youtube]

[ Dodano: 2016-01-29, 19:03 ]
steff.k pisze:Napięcie na obudowie możesz sprawdzić multimetrem. Ustawiasz pomiar napięcia AC i jeden przewód do obudowy, a drugi np do grzejnika.
Tak sobie pomyślałem skoro to takie kopiące bydle to może na stałe jakiś panelowy woltomierz podepnę, żeby monitorować ew. przebicia na obudowę?



Tagi:


lukasixthm
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 140
Rejestracja: 01 maja 2013, 21:41
Lokalizacja: Ostrowiec Św
Kontakt:

#12

Post napisał: lukasixthm » 31 sty 2016, 13:48

waluś pisze:Czy to bezpieczne? Np. tu gość tak zrobił
Ten gościu to bardziej zna się na rzeźbieniu w drewnie niż na elektryce. Wrzeciono musi być uziemione, a przewód musi być w ekranie, ponieważ długie przewody przy wyższych częstotliwościach działają jak anteny nadawcze i rozsyłają po okolicy swoją częstotliwość + ich harmoniczne zakłócając nam np. pracę serw, krokówek, czujników...

Wtyczka do wrzeciona ma nawet specjalny półksiężyc którym łączymy uziemiony ekran przewodu z obudową wrzeciona. Jeżeli wewnątrz wrzeciona na jakimś uzwojeniu ulegnie uszkodzeniu izolacja to napięcie z tego uzwojenia pojawi się na wrzecionie i przy braku uziemienia będzie czekało aż się z nim skontaktyjesz :grin: :grin: Jeśli obudowa będzie uziemiona (poprzez podłączenie ekrany do wtyczki) to przy przebiciu mamy klasyczne zwarcie L do N i natychmiast działa nam zabezpieczenie w sieci elektrycznej.

Tu masz od razu odpowiedź na sens stosowania tego woltomierza do monitorowania przebicia.


Autor tematu
waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

#13

Post napisał: waluś » 31 sty 2016, 14:11

Dzięki, powoli sobie wszystko w takim razie podłączam. Jeśli jeszcze dziś o efekcie coś napiszę to znaczy, że podłączenie się udało :grin:

EDIT:

Próbny rozruch udany. Żeby nie dublować wpisów tutaj jest dyskusja o tym
https://www.cnc.info.pl/topics63/mokry- ... htm#530625

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”