Pierwsze podłączenie mokrego 1,5kW do chińskiego falownika

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

Pierwsze podłączenie mokrego 1,5kW do chińskiego falownika

#1

Post napisał: waluś » 27 sty 2016, 00:12

Witam

Chciałbym wkrótce po raz pierwszy uruchomić mokrego chińczyka 1,5kW z falownikiem 400 Hz Huanyang HY01D523B.

Instrukcja jest bardzo podobna do tej http://www.uhliky.sk/Linux/LinuxCNC/SpinDriv/huuang.pdf

Z tego co zdążyłem się zorientować to od strony wrzeciona 4 żyłowy przewód z oplotem podpinam pod dowolne z 3 pinów (4-ty jest nie podłączony - sprawdzałem omomierzem). Pozostałe 3 mają przejścia między sobą.

Obrazek

Z kolei od strony falownika pod dowolne zaciski U,V,W oraz oplot pod Obrazek

Jeśli idzie o zasilanie falownika z sieci 230V to jeśli dobrze rozumiem to fazę i masę podpinam pod dowolne 2 z 3 zacisków R, S, T.

Obrazek

Mam wątpliwości czy podłączyć trzecią żyłę zasilającą sieci 230V (bolec) do Obrazek w falowniku i czy oplot przewodu wrzeciona podpiąć też pod jego obudowę? Moje obawy biorą się stąd, że mam w mieszkaniu starego typu instalację 2-żyłową, a w gniazdkach zerowanie (nie mam 3ciej żyły z prawdziwym uziemieniem).

Przeczytałem np. ten wątek https://www.cnc.info.pl/topics63/przed- ... 9d83300d67 , w którym toczyła się ostra dyskusja między kolegami jacek-1210 oraz Andrzej 40 m.in. właśnie o kwestię uziemienia/zerowania. Wątek nie rozwiał moich wątpliwości, mam jeszcze większy mętlik w głowie.

Aha, dodam jeszcze, że metalowa obudowa frezarki, z którą styka się wrzeciono będzie też podpięta do pola miedzi na płytce Zelpra, do którego podpięte są też ekrany przewodów silników krokowych (nie podłączone do niczego od strony silników). Z tego pola idzie wyprowadzenie na bolec zasilania 230V sterownika.

Może, użytkownicy podobnych falowników oraz spece od elektryczności wypowiedzieli by się na ten temat? Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie.



Tagi:


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#2

Post napisał: dance1 » 27 sty 2016, 08:48

w moim przypadku falownik bez uziemienia nie działał poprawnie, dużo zależy od samej instalacji, ja miałem kiepską prowizorkę w garażu.
I don't like principles, I prefer prejudices


Autor tematu
waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: waluś » 27 sty 2016, 18:06

Instalacja jak to w starym budownictwie blokowym. Inne sprzęta z tym zerowaniem w gniazdkach jakoś działają od lat. Ponoć spółdzielnia ma w tym roku na klatce schodowej remontować instalację. Ciekawe czy zainstalują wreszcie 3-żyłową? Nawet jeśli tak to w gestii lokatora zostanie wyrywać ze ścian w pokojach starą i prowadzić od nowa od gniazdek.

To, że uziemienie/zerowanie musi być to nie kwestionuję tego. Pytanie tylko jak z tym podłączeniem bolca do falownika, oraz ekranu do obudowy wrzeciona? Najzwyczajniej w świecie boje się to podłączyć nie wiedząc jak to chodzi u innych użytkowników.


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#4

Post napisał: dance1 » 27 sty 2016, 19:09

niezrozumiale napisałem, miałem zerowanie czy jak to tam się nazywa z N, czyli stary sposób, tylko że w moim przypadku z powodu zakłóceń przepięć co chwile resety itp Po wymianie instalacji, podłączeniu prawdziwego uziemienia problem zniknął.
Podłącz falownik i przetestuj.
I don't like principles, I prefer prejudices


Autor tematu
waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

#5

Post napisał: waluś » 27 sty 2016, 19:26

Właśnie o to chodzi, że nie mam pewności czy ekran kabla zasilającego wrzeciono podpina się tylko od strony falownika, czy na obudowę wrzeciona na drugim końcu też, bo spotkałem się z różnymi wersjami.

Poza tym, ta dowolność pod który zacisk podepnę zasilanie (fazę i zero 230V) w falowniku (R, S, T) też jest niepokojąca, bo skoro w gniazdku jest zerowanie to żeby nie było pierwsze i ostatnie podłączenie (moje lub/i falownika) :???:

Potrzebuję odpowiedzi konkretne w stylu: "mam identyczną instalacje i falownik i mam tak i tak i działa dobrze", wolałbym nie opierać się na poradzie w stylu: "weź podłącz może przeżyjesz" :grin:


steff.k
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 529
Rejestracja: 07 paź 2013, 20:12
Lokalizacja: Kraków/Kraśnik

#6

Post napisał: steff.k » 27 sty 2016, 19:53

waluś pisze:Właśnie o to chodzi, że nie mam pewności czy ekran kabla zasilającego wrzeciono podpina się tylko od strony falownika, czy na obudowę wrzeciona na drugim końcu też, bo spotkałem się z różnymi wersjami.

Poza tym, ta dowolność pod który zacisk podepnę zasilanie (fazę i zero 230V) w falowniku (R, S, T) też jest niepokojąca, bo skoro w gniazdku jest zerowanie to żeby nie było pierwsze i ostatnie podłączenie (moje lub/i falownika) :???:

Potrzebuję odpowiedzi konkretne w stylu: "mam identyczną instalacje i falownik i mam tak i tak i działa dobrze", wolałbym nie opierać się na poradzie w stylu: "weź podłącz może przeżyjesz" :grin:
Ja mam maszynkę podpiętą do masy, a 4 przewód wrzeciona podłączony do obudowy wrzeciona i do uziemienia ( w falowniku). Natomiast uziemienie w skrzynce z bezpiecznikami mieszkania podłączone do 0. Czyli w sumie mam połączone uziemienie z masą i z 0.

W każdym innym przypadku albo same silniki się kręciły, albo wrzeciono kopało bardzo mocno.


Autor tematu
waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

#7

Post napisał: waluś » 27 sty 2016, 20:48

steff.k pisze: Ja mam maszynkę podpiętą do masy, a 4 przewód wrzeciona podłączony do obudowy wrzeciona i do uziemienia ( w falowniku). Natomiast uziemienie w skrzynce z bezpiecznikami mieszkania podłączone do 0. Czyli w sumie mam połączone uziemienie z masą i z 0.

W każdym innym przypadku albo same silniki się kręciły, albo wrzeciono kopało bardzo mocno.
Czyli tak dla uściślenia:

1) metalowa obudowa frezarki z którą ma kontakt wrzeciono do masy (zera) zasilania 230V? W którym miejscu masz podpięte (przy sterowniku, przy falowniku)?

2) 4 przewód do obudowy wrzeciona i uziemienia w falowniku Obrazek Chodzi o ten żółty przewód w środku, czy o oplot (ekran)?

3) U mnie zerowanie jest w gniazdkach, od skrzynki z bezpiecznikami wychodzą tylko 2 żyły na instalacje w ścianach. Jest to jakaś istotna różnica?

4) W innej konfiguracji okablowania silniki krokowe Ci wariowały oraz wrzeciono kopało prądem przy dotknięciu obudowy?

5) Czy w takim okablowaniu jak masz robiło różnicę pod który zacisk (R, S, T) podpiąłeś fazę i masę zasilania falownika 230V ?

6) Przewód uziemienia (bolec) z zasilaniem 230V podpinałeś też do uziemienia Obrazek falownika?


steff.k
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 529
Rejestracja: 07 paź 2013, 20:12
Lokalizacja: Kraków/Kraśnik

#8

Post napisał: steff.k » 28 sty 2016, 19:18

waluś pisze:
Czyli tak dla uściślenia:

1) metalowa obudowa frezarki z którą ma kontakt wrzeciono do masy (zera) zasilania 230V? W którym miejscu masz podpięte (przy sterowniku, przy falowniku)?

2) 4 przewód do obudowy wrzeciona i uziemienia w falowniku Chodzi o ten żółty przewód w środku, czy o oplot (ekran)?

3) U mnie zerowanie jest w gniazdkach, od skrzynki z bezpiecznikami wychodzą tylko 2 żyły na instalacje w ścianach. Jest to jakaś istotna różnica?

4) W innej konfiguracji okablowania silniki krokowe Ci wariowały oraz wrzeciono kopało prądem przy dotknięciu obudowy?

5) Czy w takim okablowaniu jak masz robiło różnicę pod który zacisk (R, S, T) podpiąłeś fazę i masę zasilania falownika 230V ?

6) Przewód uziemienia (bolec) z zasilaniem 230V podpinałeś też do uziemienia falownika?
1. Połączenie między masą i 0 jest np. w PC na złączu USB.

2. Nie mam ekranu w przewodzie do falownika. 4 przewód mi robi jako uziemienie.

3. Raczej nie.

4. Serva DC wariowały. Jak obudowa wrzeciona nie była podłączona z uziemieniem to było na niej ponad 100V.

5. Nie pamiętam, ale chyba nie. Mam podpięte pod S fazę, pod T zero i pod zacisk uziemienie - uziem z zasilania i z wrzeciona.

6. j.w.


Autor tematu
waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

#9

Post napisał: waluś » 28 sty 2016, 20:15

steff.k pisze: 1. Połączenie między masą i 0 jest np. w PC na złączu USB.

2. Nie mam ekranu w przewodzie do falownika. 4 przewód mi robi jako uziemienie.

3. Raczej nie.

4. Serva DC wariowały. Jak obudowa wrzeciona nie była podłączona z uziemieniem to było na niej ponad 100V.

5. Nie pamiętam, ale chyba nie. Mam podpięte pod S fazę, pod T zero i pod zacisk uziemienie - uziem z zasilania i z wrzeciona.

6. j.w.
Dzięki za kolejne wyjaśnienia i cierpliwość. Sory, że znów pomarudzę, ale wolę pytać niż błądzić.

1. Nie bardzo rozumiem co przewód komunikacyjny USB ma wspólnego z łączeniem obudowy maszyny z masą zasilania 230V? Możesz bardziej łopatologicznie mi wytłumaczyć?

2. Czyli u siebie powinienem ten oplot podpiąć pod metalową obudowę wtyczki wrzeciona a od drugiej strony przewodu do uziemienia falownika?

4. Czemu u licha tak funkcjonuje to wrzeciono, że prąd lata po jego obudowie? W takim razie i chłodziwo jest pod napięciem? Czego się nie dotknie to może porazić? Tego się najbardziej boje :shock: Jak zmierzyć woltomierzem ewentualne napięcie na obudowie zanim dotknie się go ręką? Jeden przewód do obudowy, a drugi?

5. Znaczy do Obrazek w falowniku (zacisk 9) musiałbym podpiąć oplot kabla falownik-wrzeciono i uziom 230V?

Ehh wkurza mnie też ta nieszczęsna instalacja 2-żyłowa w chałupie na aluminiowych przewodach. Ale tego póki co nie przeskoczę. Jeśli spółdzielnia poprowadzi na klatce instalację z 3cim przewodem PE będę rwał kable ze ścian i zmienię na miedziane. Ale nie mam pewności czy to uczynią.


steff.k
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 529
Rejestracja: 07 paź 2013, 20:12
Lokalizacja: Kraków/Kraśnik

#10

Post napisał: steff.k » 28 sty 2016, 20:53

waluś pisze: Dzięki za kolejne wyjaśnienia i cierpliwość. Sory, że znów pomarudzę, ale wolę pytać niż błądzić.

1. Nie bardzo rozumiem co przewód komunikacyjny USB ma wspólnego z łączeniem obudowy maszyny z masą zasilania 230V? Możesz bardziej łopatologicznie mi wytłumaczyć?

2. Czyli u siebie powinienem ten oplot podpiąć pod metalową obudowę wtyczki wrzeciona a od drugiej strony przewodu do uziemienia falownika?

4. Czemu u licha tak funkcjonuje to wrzeciono, że prąd lata po jego obudowie? W takim razie i chłodziwo jest pod napięciem? Czego się nie dotknie to może porazić? Tego się najbardziej boje :shock: Jak zmierzyć woltomierzem ewentualne napięcie na obudowie zanim dotknie się go ręką? Jeden przewód do obudowy, a drugi?

5. Znaczy do w falowniku (zacisk 9) musiałbym podpiąć oplot kabla falownik-wrzeciono i uziom 230V?

Ehh wkurza mnie też ta nieszczęsna instalacja 2-żyłowa w chałupie na aluminiowych przewodach. Ale tego póki co nie przeskoczę. Jeśli spółdzielnia poprowadzi na klatce instalację z 3cim przewodem PE będę rwał kable ze ścian i zmienię na miedziane. Ale nie mam pewności czy to uczynią.
1. Jam mam płytkę z lpt-sterowniki zasilaną poprzez przewód USB, w komputerze jest połączona masa z uziemieniem. Także biorąc masę z kompa mamy ją połączoną z uziemieniem.

2. Ja tak mam.

4. Jak podłączysz pod uziemienie to nie będzie kopać. W obudowie podczas pracy wrzeciona indukują się zapewne jakieś prądy i stad napięcie na niej. Napięcie na obudowie możesz sprawdzić multimetrem. Ustawiasz pomiar napięcia AC i jeden przewód do obudowy, a drugi np do grzejnika.

5. Ja tak mam.

Nie wiem czy moja instalacją jest poprawna, ale dopiero jak połączyłem uziemienie z masą to skończyły się cyrki z samoczynnym kręceniem servami i kopaniem maszynki.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”