ODPŁATNA pomoc w obsłudze frezarki CNC

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

#21

Post napisał: m.j. » 12 sty 2016, 13:08

Przecież autor wątku wyraźnie napisał, że maszynka ma być do drewna i sklejki więc obciążona raczej nie będzie. Ja przynajmniej problemów nie widzę, no chyba że geometria spaprana i wszystko będzie się blokować i wpadać w rezonanse przy przejazdach. Temat też założony w konkretnym celu więc po co bić pianę? Lepiej mieć taką niż żadną i lepiej taką wycinać niż z ręki, szczególnie że jak z dotacji to za żadne lub małe pieniądze. Jak ktoś sam nie umie zrobić maszynki to często pozostaje tylko taka alternatywa zamiast rękodzieła artystycznego :wink:


tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów

Tagi:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#22

Post napisał: WZÓR » 12 sty 2016, 17:21

No , właśnie - zaczniecie w końcu pisać na temat ? :grin:
.....
Gość prosił o pomoc w zakresie obsługi tej maszyny.
.... , a tu widzę paplanie jak na bazarze , że ta maszyna jest taka , albo siaka.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 6107
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#23

Post napisał: oprawcafotografii » 13 sty 2016, 08:30

Jak pisac na temat jesli autor watku tego nie robi?
Do tej pory nie wiadomo CO chce frezowac...

Jak gosc wycina literki na szyldy to pomoze mu ktos kto zna byle Corela,
jak chce marnowac czas na frezowanie plaskorzezb to juz inny soft trzeba znac...

No ale nie dziwota - jak ktos dostaje maszyne za nasze pieniadze a nie
kupuje za swoje ciezko wypracowane to niekoniecznie musi miec pomysl na
zarabianie nia ;) Poczeka rok czy ile tam trzeba i sprzeda grata na allegro ;)

q


Autor tematu
Holik
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 22
Rejestracja: 09 sty 2016, 13:50
Lokalizacja: Wieluń

#24

Post napisał: Holik » 13 sty 2016, 22:03

oprawcafotografii - to mi teraz dałeś do wiwatu chłopaku - hehehe
trochę Cię chyba brawura poniosła - (tak za twoje ciężko zarobione pieniądze kupiłem maszynę)
Wcześniej napisałem , że maszyna będzie używana do wycinania ozdób w sklejce oraz drewnie ) , ale to chyba zbyt trudne dla Ciebie (czytanie ze zrozumieniem) - podstawówka skończona zaocznie - 13-ście świadectw - (więc przynajmniej taką umiejętnością powinieneś się wykazać).
Ochłoń.... :)
Holik


grzegorz1965
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 109
Rejestracja: 25 gru 2007, 14:31
Lokalizacja: Sosnowiec

#25

Post napisał: grzegorz1965 » 15 sty 2016, 18:59

Jeżeli pracujesz e Corelu i masz go opanowanego w stopniu pozwalającym na tworzenie oraz edycję obiektów,to do tego co chcesz robić nie musisz wcale przechodzić na rasowego CAD-a.
Pierwsza sprawą jest właściwe tworzenie rysunków i eksport do plików w odpowiednim formacie (ai,plt,eps,dxf...).
Format ten musi być czytelny dla programu CAM który wygeneruje trajektorie dla narzędzi (frezów,wierteł itp).
CAM musi wygenerować pliki w formacie G-code z uwzględnieniem właściwego post procesora
czyli tak aby kod był czytelny dla sterownika maszyny.
Niektóre programy pozwalają zarówno na tworzenie grafiki wektorowej ,importowanie plików z Corela jak i posiadają moduł CAM który generuje trajektorie dla maszyny (Art Cam ,V-carve)
Najważniejsze żebyś opanował maszynę bo to również sprawa bezpieczeństwa , co to jest bazowanie ,współrzędne początku układu osi,umiejscowienie projektu na stole itp.
Nie pracowałem na Twojej maszynie (jak chyba wiekszość forumowiczów) więc nie mogę sie wypowiadać czy jest ona dobra czy zła ,zresztą nie takie było Twoje pytanie,ale wydaje mi się że może ułatwić pracę w twojej branży a z czasem mając możliwość obróbki CNC sam zaczniesz wymyślać do czego ją użyć.
Ja używam Colela z którego wypuszczam pliki na frezarke ,wycinarke termiczną,dwa lasery
i ploter do folii i da sie to wszystko pogodzić ,od zwykłych liter przestrzennych,elementów dekoracyjnych ,elementów konstrukcyjnych,aż do zaginanych termicznie osłon do urzadzeń przemysłowych -i da się , wiec się nie przejmuj.

Wiem że za bardzo nie pomogłem bo to tylko wpis na forum ,ale tyle w tym watku wypowiedzi które nie rozwiazują twojego problemu ze mogłem sobie pozwolić na jeszcze jedną :razz:


Kamillo251
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 63
Rejestracja: 04 sie 2011, 19:11
Lokalizacja: Wdowin

#26

Post napisał: Kamillo251 » 23 sty 2016, 18:58

Byłbym coś w tym temacie zrobić.
Niedawno sam opanowywałem tę sztukę.
Znam obsługę ciekawego programu CAD a zarazem darmowego - FreeCAD.
Wykonane nim rysunki przenoszę do miłego w obsłudze CAM'a - HeeksCNC.
Wygenerowany program powyższym sposobem jest użyteczny na tyle że można wykonać naprawdę wszystko.
Ja na swojej maszynie zrobiłem zegar sowę, klocki dla Moich dzieci, szkatułki dla żony i można wiele wiele więcej.
Mieszkam w granicach 80 Km i mógłbym wytłumaczyć co nieco:)


Orzel666
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 259
Rejestracja: 31 gru 2006, 12:14
Lokalizacja: Kielce/Kraków

#27

Post napisał: Orzel666 » 28 sty 2016, 13:03

Holik pisze:oprawcafotografii - to mi teraz dałeś do wiwatu chłopaku - hehehe
trochę Cię chyba brawura poniosła - (tak za twoje ciężko zarobione pieniądze kupiłem maszynę)
Jak z dotacji to nie tylko za jego ale i za moje. Wiec lepiej zacznij na niej zarabiac i zwracac cos dostal uczciwie placac podatki.
Holik pisze:Wcześniej napisałem , że maszyna będzie używana do wycinania ozdób w sklejce oraz drewnie ) , ale to chyba zbyt trudne dla Ciebie (czytanie ze zrozumieniem) - podstawówka skończona zaocznie - 13-ście świadectw - (więc przynajmniej taką umiejętnością powinieneś się wykazać).
Ochłoń.... :)
Napisz lepiej jakie ozdoby w drewnie.
To moze znaczyc wszystko, od plaskiego konturu po trojwymiarowa rzezbe slonia z detalami traby.
Liczy sie czy 2d, 2,5d czy 3d.
Wyglada poki co ze kupiles maszyne bez pomyslu co robic zeby wydac nasz podatki na cos do robienia czegos.


Zagadank
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 16
Rejestracja: 21 sty 2016, 17:16
Lokalizacja: Polska Południowa

#28

Post napisał: Zagadank » 02 lut 2016, 22:32

Holik, jakby co, mam do Ciebie 20km!?
Ps. Sprawdź pocztę.
Podzro
Zaggi

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#29

Post napisał: bartuss1 » 03 lut 2016, 08:20

szkoda ze sprzedawca maszynki nie oswiecił jak to działa i jak operaowac plikami.
Kiedyś, kiedy forum jeszcze raczkowało był sposób na kontury : rysowało sie coś w corelu i potem zapisywało jako plik plt. jest darmowy program w sieci p2g lub b2g,
p2g zamieni nam ów kontur na kody - taki głupi jas bez brania pod uwagę srednicy narzędzia czyli po g40, no i ten plik wrzucamy do macha, maszyne bazujemy na zero, sprawdzamy jedynie poprawnośc kierunków osi Z, bo z tym róznie bywało i tniemy,
równie dobrze można bitmapę czyli zdjęcie wrzucić do równiez darmowego b2g i przerobic na g kod rastrowy.
No ale że swiat idzie do przodu, to chyba za 600 zł można kupić już artcama w wersji express czy jak mu tam było - jest i edycja wektorów i mozliwośc oróbki reliefów, a także biblioteka wzorów.

co do zasypanego zleceniami goscia od tanich maszyn - ciekaw jestem jak często na serwisy jezdzi hhe
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Piotr Musielak
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 9
Rejestracja: 05 sty 2006, 22:21
Lokalizacja: Gdansk

Odpłatne szkolenie Lazycam + Mach3 do frezarki

#30

Post napisał: Piotr Musielak » 25 lut 2016, 19:34

Witam, ponieważ znalazłem prawie identyczny temat pozwalam sobie tu napisać.
Poszukuję instruktora, który oświeciłby mnie i mojego współpracownika w temacie przekształcania plików .dwg na G kody i obsługę mach3 potrzebnego do pracy małej frezarki CNC mającej pracować w aluminium. Możliwe inne programy niż ww. Miejsce szkolenia - Gdańsk. Warunki do ustalenia i uzgodnienia. Proszę pisać na prv.
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”