Pytania dotyczące budowy frezarki i tokarki

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
PawelNDG
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 30 lip 2010, 21:25
Lokalizacja: Nowy Dwór Gdański

Pytania dotyczące budowy frezarki i tokarki

#1

Post napisał: PawelNDG » 27 gru 2015, 14:15

Cześć wszystkim.

Zarejestrowany jestem od dawna, przeglądam tematy, zbieram kasę... I dumam co lepsze i dlaczego?

Chciałem zacząć od tokarki ale pytanie... Kupić czy zrobić? Jak kupić to myślałem o tokarce chińskiej mieszcząc się w 3tys zł...
:arrow: Ale przelot wzreciona całe 20mm mnie nie satysfakcjonuje... Przelot o jakim pomyślałem to 40mm.
:arrow: Wielkość odpowiada, bo mam mało miejsca i tylko sieć 230V, elementy też nie będą ogromne. Bardziej myślę o rurach aluminiowych i stalowych ze stali zwykłej (ST3/ST5?)
:arrow: Waga = stabilność a chinki tym nie grzeszą. Dlatego pomyslałem o budowie konstrukcji epoxy. Dobrze tłumi drgania, ułatwione formowanie... Tylko nigdzie nie widziałem takiej konstrukcji...
:arrow: Prędkość skrawania nie jest dla mnie istotna
:arrow: Materiały obrabiane to głównie aluminium, ewentualnie stal
:arrow: Prowadnice -> liniowe wystarczą? Czy zrobić to na stalowych jaskółkach?

Mam mnóstwo dylematów. Nie ruszę dopóki nie będę pewny, że idę w dobrą stronę...

Frezarka... Myślę o kupnie 7025FG technologis i w późniejszym czasie ją przerobić na CNC. I wiadomo, mierzę w stronę śrub kulowych i silników krokowych rzędu 3-4Nm. Dobry kierunek?

Po wyliczeniu wszystkiego wychodzi mi około 3 tys zł na przerobienie... I pomyślałem o zbudowaniu tak jak wyżej... Podstawa kolumnowa z epoxy. prowadnice liniowe, śruby kulowe... I nasuwa się pytanie:

WRZECIONO ->
mokry chińczyk 2.2kW
czy
silnik 2.2kW przerobiony na elektrowrzeciono coś jak PERSKE
czy
silnik 2.2kW z przekładnią pasową do wrzeciona na stożek MK3



Tagi:

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#2

Post napisał: bartuss1 » 27 gru 2015, 17:58

jak sie nie ma miedzi to sie na d siedzi
albo kupujesz albo rysujesz i liczysz ile czego potrzebujesz, nie licz na złoty środek, bo każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, ale oczywiscie musisz sie na coś zdecydować, wiec jak juz zdecydujesz kupis sobie to czy tamto albo zestaw rupieci, to wtedy myslisz jak to ugryśc zeby było dobrze, nikt za uszy ciagnął nie będzie, dopiero jak coś pokażesz, to mozesz liczyc na pomocne rady i tyle w temacie.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: Yarec » 10 lut 2016, 03:13

Chcesz mieć urządzenie dobre "to se zrub", chińczyk z byle manufaktury (produkcja odkurzaczy sterowanych przez USB i durszlaków) i tak się rozleci, dokładność obróbki - pomijam.
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”