Podstawowa literatura [budowa maszyn, obróbka skrawaniem]

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
Maciej C
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 18 gru 2015, 00:56
Lokalizacja: Kraków

Podstawowa literatura [budowa maszyn, obróbka skrawaniem]

#1

Post napisał: Maciej C » 18 gru 2015, 01:06

Witam.

Proszę o pomoc w doborze podstawowej literatury dotyczącej budowy maszyn, obróbki skrawaniem, rysunku technicznego....].

Dodam, iż jestem totalnym laikiem w tej dziedzinie (operuję raczej w dziedzinie finansów niż produkcji), a literatura potrzebna mi jest do ogólnego zorientowania się w temacie.

Proszę o podanie w miarę aktualnych pozycji, które naprawdę dotyczą podstaw :)

Z góry dziękuję za pomoc.



Tagi:


davish88
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 244
Rejestracja: 26 gru 2012, 11:06
Lokalizacja: Strzelce Opolskie

#2

Post napisał: davish88 » 18 gru 2015, 01:42

jaki masz cel?


Autor tematu
Maciej C
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 18 gru 2015, 00:56
Lokalizacja: Kraków

#3

Post napisał: Maciej C » 18 gru 2015, 01:58

Załóżmy, że mam pomóc w prowadzeniu firmy zajmującej się obróbką skrawaniem (maszynami CNC) jednak bardziej od strony finansowej niż technicznej. Jednak podstawowa wiedza na temat budowy dajmy na to frezarki, znajomość kolejnych kroków w celu uzyskania gotowego produktu np. formy do wyrobu detali z tworzyw sztucznych czy umiejętność czytania rysunku technicznego z pewnością będzie przydatna.


andrzejbadgirl
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 18
Rejestracja: 10 gru 2015, 09:56
Lokalizacja: Augustów

#4

Post napisał: andrzejbadgirl » 18 gru 2015, 10:57

Pierwsze dwie pozycje, które mi sie nasuwaja to:
Tadeusz Dobrzański - Rysunek techniczny
Józef Zawora - Podstawy technologii maszyn

Generalnie masz dużo do nadrobienia, jeszcze przyda sie jakaś książka z podstaw konstrukcji maszyn np Rutkowskiego.

Polecam też poradnik mechanika wydawnictwa REA

To są takie podstawowe książki.
Załączniki
rysunek-techniczny-maszynowy-b-iext22535054.jpg
rysunek-techniczny-maszynowy-b-iext22535054.jpg (13.39 KiB) Przejrzano 2091 razy


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#5

Post napisał: kubus838 » 18 gru 2015, 10:59

Witam

Na początek proponuje zapoznać się ale lepiej będzie nauczyć sie podstaw obróbki skrawaniem zaczynając od zwykłego pilnika a skończywszy na toczeniu/frezowaniu - chociażby po to abyś nie wiercił otworów frezem. Oczywiście taką nauke zaczyna się od teorii podpartej bardzo intensywną praktyką. W międzyczasie dowiesz się jak działają i do czego służą poszczególne rodzaje obrabiarek manulanych. Jak już to będziesz wiedział to możesz zacząć nauke na obarbiarkach cnc, czyli sterowniki, CAD/CAM, pliki obróbkowe. Dlaczego w kolojności obrabiarki manulane a potem cnc? W manualnej jak kręcisz korbą to zawsze możesz cofnąć, w cnc tak od razu tego nie da się zrobić, dowiesz się jak trzeba prowadzić obróbke aby nie uszkodzic frezów/noży. A z kolei ta wiedza przyda Ci się podczas tworzenia plików dla maszyn cnc. Całą taką wiedze teoretyczna możesz zdobyć tu na forum intensywnie czytajac. O wiedze praktyczna musisz zadbać sam, czyli musisz mieć dostep do obrabiarki na której bedziesz mógł frezować/toczyć różne bryły/elementy. W takim cyklu po jakimś czasie zdobędziesz wiedze jak "używać" maszyny do obróbki metodą skrawania.

robert


Autor tematu
Maciej C
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 18 gru 2015, 00:56
Lokalizacja: Kraków

#6

Post napisał: Maciej C » 18 gru 2015, 13:39

Dziękuje wszystkim za odpowiedź.

@kubus838, cenne rady ale tak jak napisałem wcześniej potrzebuję ogólnie zaznajomić się z tematem (nie będę pracował na obrabiarkach).

@andrzejbadgirl, dzięki za tytuły, zamierzam zacząć od "Części maszyn" Rutkowskiego, potem "Podstawy technologii maszyn" Zawory, na koniec zostawiam "Rysunek techniczny maszynowy" Dobrzańskiego. Dobra kolejność? Czy polecasz zacząć od czegoś innego?

Gdyby ktoś jeszcze zechciał się podzielić podstawową literaturą to śmiało :)


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#7

Post napisał: Majster70 » 18 gru 2015, 14:03

Co do form, to mam pewne wątpliwości :sad:
Rozumiem, że potrzebujesz ogólnego rozeznania czy przy prowadzeniu narzędziowni wspólnik od produkcji nie ładuje cię w bambuko?


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#8

Post napisał: jasiu... » 18 gru 2015, 14:26

A w sprawie obróbki skrawaniem, to ściągnij sobie pdf stąd: http://www.katalogi-narzedziowe.pl/kata ... -coromant/

Czemu - a bo "po ludzku" napisany. Jak potrzebujesz to wydrukuj (nie wiem, czy cały) i obinduj.


andrzejbadgirl
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 18
Rejestracja: 10 gru 2015, 09:56
Lokalizacja: Augustów

#9

Post napisał: andrzejbadgirl » 18 gru 2015, 15:12

Maciej C to zależy co będzie cie interesować. Generalnie w podstawach konstrukcji maszyn masz wiele rysunków, schematów urządzeń które musisz umieć odczytać...
Chyba na Twoim miejscu jakoś równolegle zapoznawał sie z literaturą w zależności od tematu, który podejmujesz.

Możesz sobie kupić poradnik mechanika wyd. REA i tam masz zarys wiedzy z materiałoznawstwa, rysunku technicznego i technologii wytwarzania maszyn ;)


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#10

Post napisał: kubus838 » 18 gru 2015, 15:13

Maciej C pisze: @kubus838, cenne rady ale tak jak napisałem wcześniej potrzebuję ogólnie zaznajomić się z tematem (nie będę pracował na obrabiarkach).
Zaraz, zaraz, to w jaki spsoób chcesz się "zaznajomić" skoro nie będziesz wiedział jak nóż czy frez "wchodzi" w materiał? Jeżeli chcesz wystepować jako figurant to nic nie musisz robić. Ale jeżeli chcesz coś nadzorować to niestety wiedze musisz mieć i to nie tylko teoretyczną z książek. Może lepiej zostań przy tym co robisz teraz - bez podstawowej wiedzy to sobie problemu narobisz.

A tak na marginesie to ja chyba zostane finansistą - a co i tak nic o tym nie wiem to chyba moge?

Samej budowy frezarki uczyć się nie muisz bo to widać jak do niej podejdziesz. Za to musisz wiedzieć jak ona pracuje, jak się odbywają procesy obróbkowe i jak się je "ustawia". Czyli wracamy do początku i nauki "obróbki metodą skarwania"


Niestety każdy myśli, że to takie proste a ci co to wykonują to nic nie muszą wiedzieć i nic nie wiedzą - przecież to tylko kawał pręta(chodzi o frez) który się kręci i "powoduje", że materiał zmienia się w wiórki. A taką robote to wykonują ludzie bez wykształcenia i najczęściej za minimalną stawke bo przecież coś muszą robić. Nic bardziej mylnego, żeby coś takiego robić to trzeba mieć bardzo dużą wiedze. A żeby nadzorować taką produkcje to trzeba mieć gigantyczną wiedze z zakresu obróbki skrawaniem. A żeby ta wiedze zdobyć to.... wracamy do początku.


robert

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”