Proszę o wyjaśnienie kilku podstaw technologicznych

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
lkuchars
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 30
Rejestracja: 15 sie 2008, 15:51
Lokalizacja: Warszawa

Proszę o wyjaśnienie kilku podstaw technologicznych

#1

Post napisał: lkuchars » 28 paź 2015, 12:45

Witam,

w innym wątku prosiłem o poradę dotyczącą wyboru maszyny do narzędziowni. Domyslam się, że pytanie było naiwne dlatego nie ma tam żadnych porad. Jestem na razie w technologii i całym tym procesie dosyć zielony. Zajmuje się zawodowo programowaniem aplikacji. Mój tato jest narzędziowcem od kilkudziesięcu lat ale nie zna sie na procesie dla maszyn sterowanych numerycznie. Docelowo mam pracować na maszynie i projektować bryły w CAD w firmie rodzinnej. Od jakiegoś roku uczę się solidworksa. Kupilismy juz licencje. Zacząłem rozmawiać z dostawcami frezarek (rozmawiałem z trzema). Dostałem 3 oferty od 180 do 200 tys zł. Chciałem was zapytać o kilka rzeczy których na tym etapie jeszcze nie pojmuje.

1. Dwie z trzech frezarek mają sterowanie HH TNC 320 a jedna Siemensa Siemens 828 d + Shopmill. Z rozmowy z doradcami wywnioskowalem że do tej maszyny ze sterowaniem siemensa bede potrzebowal CAD-a i CAM-a (co nie jest jakims wielkim problemem) zeby w miare wydajnie robic formy i tłoczniki. Natomiast ze sterowanie HH da sie w miarę wygodnie robic przy maszynie lub symulatrze sterowania od HH bez wykorzystania CAD-a i CAM-a po prostu pisząc kod i korzystając z instrukcji HH. Czy mozecie doradzić czy takie rozumowanie ma sens? Co ciekawe w tej maszynie ze sterowaniem Siemnsa chcą dodatkowo 60 tysi dopłaty za opcje ze sterowaniem HH

2. Powidzmy ze nie bede wykorzystywal CAD-a i CAM-a tylko bede chcial programowac prace maszyny na HH czy Siemensie w tym co przyjdzie z maszyną, czy wtedy mozliwe jest wyfrezowanie i zaprogramowanie wyrafinowanych form wtryskarskich np kształt jablka lub banana (nieregularne krzywe b-spliny itd) Chodzi mi o to czy jest to uzasadnione prakczynie bo domyslam sie ze wszystko sie da ale czy w praktyce to takie jabłko (forme na wtryskarke) bedzie robil programista czy CAD-camowiec?

3. Ciekawej rzeczy dowiedzialem sie dzwoniąc do polskiej fabryki w Jarocinie która robi także frezarki konwencjonalne. Pan zasugerował (jako jedyny), że dla naszej firmy, ktora bedzie robic glownie tloczniki i moze kiedys formy na wtryskarkę nalezy sie zastanowic czy w ogóle potrzebujemy CNC czy nie bardziej kosztowo uzasadniona bylaby nowoczesna frezarka klasyczna. Powiedzial ze gdy frezarka zawsze robi inne elementy (a tak w wiekszosci bedzie ) to jest to cos nad czym warto sie zastanowic. Stwierdzil ze pisanie programu zeby wykonac detal na CNC zajmie moze tyle samo co zrobienie detalu przez frezera na normalnej frezarce. Nie wiem co o tym myśleć. Frezarka z Jarocina bez sterowania numerycznego jest 60 tys tańsza.

Z góry dziękuje za opinie. Będę pytał dalej ;)


Pozdrawiam
Lukasz

Tagi:


peritus
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:02

#2

Post napisał: peritus » 28 paź 2015, 12:55

Warto na początek zapoznać się z podstawami procesów technologicznych:
"Podstawy projektowania procesów technologicznych typowych części maszyn" - Mieczyslaw Feld wyd.WNT


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#3

Post napisał: kubus838 » 28 paź 2015, 14:25

Witam

Mówiąc bardziej przystępnym językiem chcesz się dowiedzieć czy lepiej i szybciej "robić" program z pulpitu maszyny czy używać oprogramowania CAD/CAM. Jeżeli będziesz robił proste bryły typu podstawy pod pompy wtryskowe(do samochodów) - gdzie element jest płaski i nie ma żadnych wgłębnych powierzchni to tak programowanie z pulpitu będzie troche szybsze. Jeżeli w tafli metalu będziesz frezował tylko płaskie kształty to tak nawet na frezarce manualnej da to rade zrobić. W przypadku frezarki manualnej przy prostych kształtach na 90% zrobisz to szybciej. Ale Ty chcesz robić jak się domyślam formy wtryskowe. Więc napisze tak, że w przypadku skomplikowanych kształtów potrzebny jest jakiś CAD i jakiś CAM - celowo nie zamieszczam tu nazw oprogramowania bo nie o to tu chodzi. Na podstawie sterownika każdej maszyny określam postprocesor i przygotowuje plik z g-codami. I takie rozwiazanie jest napewno szybsze i bardziej wydajne. Każdy programista czy to z pulpitu czy z CAM-a musi stworzyć odpowiednią ilość linijek ze współrzędnych dla obrabiarki. W przypadku kiedy potrzebna jest zwykła podstawka płaska pod coś to tych linijek będzie powiedzmy 100-200. Ale w przyapdku formy to tych linijek będzie pare tysiecy. Więc szybciej będzie stworzenie tego w CAD-zie. Ponieważ CAD-y mają "wbudowane" tyle funkcji które pozwalają na rysowanie brył przestrzennych prawie autumatycznie za jednym pociągnięciem myszki. Dlatego lepiej i dokładniej będzie użycie CAD/CAM do produkcji form niż aby robil to człowiek z pulpitu maszyny. Szybciej tzn, ilość czasu spędzona przy pulpicie maszyny z gotowym projektem, a ile czasu zajmie programowi stworzenie pliku z g-codami.

Dałeś przykład jabłka a ja dołoże przykład zwykłego protopadłościanu. W moim przykładzie programista pulpitowy do pewnego momętu praktycznie "powiela" ścieżki i rampy robi rzadziej. W przypadku jabłka musi tych ramp być więcej i nie da się ich powielać.

Oprogramowanie CAD/CAM zostało stworzone do bardziej skomplikowanych kształtów i po to aby skrócić proces tworzenia samej bryły. Jedynym ograniczeniem jest posprocesor w oprogramowaniu CAM, czyli jaki sterownik(program sterujący) obsługuje obrabiarke. W obecnych czasach nikt nie kupuje frezarki/tokarki cnc aby ją używać do wycinania prostych kształtów - są tańsze i prostsze metody. Formy wtryskowe trzeba zaliczyć do skomplkowanych kształtów i programowanie z pulpitu zajmie bardzo dużo czasu.

robert


Autor tematu
lkuchars
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 30
Rejestracja: 15 sie 2008, 15:51
Lokalizacja: Warszawa

#4

Post napisał: lkuchars » 28 paź 2015, 16:00

Dziękuje za odpowiedz i lekturę. Wiele mi to wyjaśnia.
Pozdrawiam
Lukasz

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”