Kilka pytań

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
NiccoMartin
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 47
Rejestracja: 11 paź 2015, 15:17
Lokalizacja: xxxx

Kilka pytań

#1

Post napisał: NiccoMartin » 11 paź 2015, 15:31

Witam.

Nie jestem w żaden sposób związany z zawodem obróbki metali, ale potrzebuje małej frezarki do alu. ok.60x60cm. Detale były by małe i wymagały dużej precyzji. Więc śruby trapezowe były by najlepsze?(podkreślam dokładność maszyny) Poza tym nie bardzo znam się na elektronice do tego więc skusił bym się na gotowy zestaw np. http://www.cncprofi.com/zestaw-nr-2-cnc ... kat-1.html . Czy to by wystarczyło? Co trzeba z elektroniki dokupić jeszcze aby uruchomić to wszystko?




jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Kilka pytań

#2

Post napisał: jasiu... » 11 paź 2015, 16:01

NiccoMartin pisze:Nie jestem w żaden sposób związany z zawodem obróbki metali, ale potrzebuje małej frezarki do alu. ok.60x60cm.
To kup frezarkę. To co nam pokazujesz, to jedynie napęd. Twoje zapytanie jest w rodzaju: "potrzebuję ścigać się w wyścigach terenowych, mam 4 opony, co mi jeszcze potrzeba?" Jeśli to nie reklama, to zejdź na ziemię.


Autor tematu
NiccoMartin
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 47
Rejestracja: 11 paź 2015, 15:17
Lokalizacja: xxxx

#3

Post napisał: NiccoMartin » 11 paź 2015, 16:29

Nie stać mnie na frezarke porządną. Jeśli chodzi o konstrukcje mechaniczną myślę że sobie poradze. Tylko chciałem się dowiedzieć czy śruba trapezowa będzie dokładniejsza w obróbce małych rzeczy wymagających dokładności czy kupić kulową bo jest żywotniejsza, ale ma większy posuw ... No i ogólnie barierą w zbudowaniu tego urządzenia jest elektronika. Więc dlatego pytam czy zestaw z linku wystarczy i co jeszcze będzie potrzeba.

Awatar użytkownika

ASOR
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 232
Rejestracja: 18 sty 2011, 18:13
Lokalizacja: Warszawa

#4

Post napisał: ASOR » 11 paź 2015, 17:48

Jeżeli wystarczy Ci frezowanie w 2D (albo 2,5D) to możesz kupić używany pantograf:

Obrazek

Te maszyny są obecnie bardzo tanie, wykonane bardzo prorządnie i pozwalają na frezowanie konturów wg wzornika wykonanego w skali. Jeżeli zrobisz wzornik w skali 5:1 z dokładnością do 0,1mm możesz wyfrezować detal z dokładnością do 0,02mm. Wzornik możesz bardzo tanio i dokładnie wyciąć laserem. Obsługa maszyny jest banalnie prosta, nie ma w niej żadnej elektroniki. Dodatkowo przy zablokowanym pantografie można wykonywać proste obróbki "z korby" jak na zwykłej frezarce manualnej.


Autor tematu
NiccoMartin
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 47
Rejestracja: 11 paź 2015, 15:17
Lokalizacja: xxxx

#5

Post napisał: NiccoMartin » 11 paź 2015, 18:40

W tym rzecz że musi być cnc. Może was troche zmyliłem podając 2 wymiary (60x60) nie podając trzeciego. Chcę sobie zrobić 3 osiową frezareczke a jeśli bym się z nią oswoił dodał bym czwartą oś. Konstrukcje bym sobie sam pospawał itd... Chciał bym tylko tą elektronike ogarnąć. Ten zestaw z linku dał by rade? nie musi to być bardzo szybki sprzęt, ale żeby wymiary się zgadzały


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#6

Post napisał: jasiu... » 11 paź 2015, 19:35

NiccoMartin pisze:Chcę sobie zrobić 3 osiową frezareczke a jeśli bym się z nią oswoił dodał bym czwartą oś. Konstrukcje bym sobie sam pospawał itd...
Powodzenia, jeśli - jak piszesz - nie miałeś do czynienia wcześniej z obróbką. Najważniejszy jest korpus maszyny, żeby był sztywny, bo w przeciwnym wypadku wszystko będzie ci się uginać. Druga sprawa, to prowadnice. Skoro chcesz spawać, a więc nie żeliwne, skrobane na przykład, tylko bloki toczne? A wiesz, ile to kosztuje? No i samo wyprowadzenie geometrii w pospawanym korpusie, nawet samo wyżarzenie, to spora kasa. Naprawdę nie uważasz, że lepiej zainwestować w coś używanego?

Co do śrub, oczywiście, że toczne, dobrego wykonawcy są lepsze, ale i trapezowe (przy dzielonej nakrętce masz możliwość kasowania luzu) są dobre, z tym że musi to być śruba wykonana dokładnie, a więc też droga. Oczywiście, zawsze istnieje możliwość programowego wpisania różnic i w ten sposób osiągnięcia dokładności, niwelując programowo wady śrub napędowych, tak że śruby, to "mały pikuś" przy pozostałych wydatkach.

Jeszcze raz wybacz, ale mam wrażenie, że porywasz się z motyką na słońce.

Wracając do powyższego pantografu, ozywiście że dałoby się zamontować silniki wykonawcze w miejscu korbek, a później zablokować wrzeciono.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”