Konstrukcja z MDF bądź drewna do PCB i lekkiej obróbki

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
qujav
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 12 gru 2014, 11:15
Lokalizacja: Kołobrzeg

Konstrukcja z MDF bądź drewna do PCB i lekkiej obróbki

#1

Post napisał: qujav » 29 wrz 2015, 22:00

Witam, studiuje forum już od dosyć dawna, ale nie dawno otrzymałem dostęp do wszystkich zasobów potrzebnych mi do mojego małego projektu - tj. warsztatu z ciekawym pakiem maszynowym m.in. drukarki 3D, frezarki numeryczne i laser. Teraz mam dostęp do takich zabawek, czas, chęci i budżet.

Może tak w skrócie co zakadam:

:arrow: brama: stała, ruchomy wózek
:arrow: posuw: wałki liniowe fi 16 lub 20 wiszące
:arrow: konstrukcja: mdf 22 lub lite drewno (do 47mm)
:arrow: napęd: śruba trapezowa 14x4
:arrow: wózek: z mdf, 2 łożyska na oś
:arrow: obszar roboczy: A4 (210x297)

:arrow: elektronika: na początek Arduino + CNC shield + GBRL
:arrow: obróbka: głównie PCB (FR4), może jakaś grawerka w AL, plastiki
:arrow: silniki: jeszcze nie wiem

Zależy mi na dokładności, konstrukcja nie musi powstać na jutro, kwestie finansowe też nie są super istotne, choć nie ukrywam, że w pierwszej konstrukcji wolałbym się nie pchać w wózki liniowe i śruby kulowe. Do pasków zębatych nie mam zaufania.

Głównie mam wątpliwości co do wałków, czy fi 16mm wystarczą, dla moich obliczeń przyjąłem
długość wałka 500mm chociaż na pewno będą krótsze (patrz pole robocze), oraz obciążenie równe 20N - wyszło 0,06mm. Nie za bardzo wiem jakie obciążenie powinienem przyjąć, jakie obciążenie powoduje praca frezu. Choć wydaje mi się że frez nie ma prawa mocno dociskać materiału i jakie dopuszczalne ugięcie powinienem zaakceptować, mógłbym użyć wałka fi 30 ale potrzebny jest kompromis. Z drugiej strony wałek zostanie usztywniony przez łożyska wózka
no i obciążenie będzie rozłożone na 2 wałki a nie jeden.

:?: jakie dopuszczalne ugięcie powinienem przyjąć 0,5mm? 0,1mm? 0,05mm?
:?: jak na ugięcie wpływa usztywnienie przez łożyska?

I z innej beczki:
:?: jakie luzy może powodować śruba trapezowa 14x4 z nakrętką stalową?
:?: może ktoś ma fajny sposób jak powierzchnie roboczą odizolować od śrub mocujacych łożyska? lepiej użyć śrub z ukrywanym łbem (choć M5 będzie ciężko) czy może stół ma mieć kształt prostokąta pustego w środku i podpartego w 3 miejscach?
:?: do takich prac jak frezowanie PCB, drewna, grawerka jaki moment silników? i jaka moc i obroty elektrowrzeciona ?

Wałek będzie wiszący, zamocowany w drewnie uchwytem SHF-16. Wydaje mi się że ugięcie wałka nie będzie miało wpływu na dokładność tak bardzo jak ugięcie bądź odkształcenie drewna.


Przejrzałem kilkadziesiat tematów, nie rozwiały moich wątpliwości, więc naprawdę docenię każdą odpowiedź.

Pozdrowienia :)



Tagi:


Ganz_Conrad
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 116
Rejestracja: 02 gru 2014, 11:31
Lokalizacja: Słupsk

#2

Post napisał: Ganz_Conrad » 30 wrz 2015, 09:47

qujav,
jestem na podobnym etapie, więc podsunę Ci moje spostrzeżenia, do których doszedłem po lekturze forum:
- zamiast konstrukcji drewnianej - metalowa. 70kg kg profilu 60x60x3 to 200zł, spawanie to nie duży koszt. Jak masz dostęp do parku maszynowego to nawet nie zastanawiałbym się nad drewnem. Przy mniejszych gabarytach uzyskasz większą sztywność. Planowanie może trochę kosztować, ale IMO warto.
- wałki podparte
- zamiast arduino - ZELRP. Zintegrowany sterownik do 4 osi. Bardzo chwalony na forum.
- silniki - ja celuję na razie w 2Nm.

moje wstępne szkice:
https://sketchfab.com/models/856fd04a52 ... 524127f7d2
- resztę pytań zostawię bardziej doświadczonym

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”