Dobór sterownika, silnika i płyty głownej

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
Arco
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 30
Rejestracja: 04 wrz 2011, 12:22
Lokalizacja: Poznań

Dobór sterownika, silnika i płyty głownej

#1

Post napisał: Arco » 30 wrz 2015, 12:41

Witajcie,
od dłuższego czasu przeglądam forum pod kątem budowy własnej frezarki, temat był wałkowany wielokrotnie, lecz zauważyłem, że nie ma jako takiego poradnika doboru odpowiedniego sterowana. CNC PROFI, PikoCNC, M542, SSK-B04,ST-V2, TB6560, TB6600, kity Avt... Dodając jeszcze rodzaje silników, problemy z Seiko, wyższość FL24STH1830-006D nad innymi itd. Od tego wszystkiego może zakręcić się w głowie.

Całkowicie zrozumiałym jest, że odpowiedni zestaw dobiera się w oparciu o budżet, wielkość maszyny, siły występujące podczas procesu itd ale czy nie ma jakiś sprawdzonych zestawów z których korzystacie i które to bez problemów działają od pierwszego dotknięcia czarodziejskiej różdżki? Temat budowy ramy mnie nie przeraża, z wykształcenia jestem inżynierem mechanikiem, a "z dziadkowego garażu" stolarzem, lecz tematyka wszelkiej maści elektroniki jest dla mnie największym orzechem do zgryzienia, dlatego byłbym wdzięczny za wskazówki jak dobierać sterowanie, które są najbardziej stabilne, które się nie palą, nie wybuchają, nie żyją własnym życiem itd.

Ciągle też nie wiem, jak duży miałby być mój 1 drewniak i czy w ogóle będzie to drewniak. Z 1 strony kusi mnie pole robocze o długości 1m, by móc wykonywać otwory w płytach MDF, z 2 str z racji mych hobbystyczno - modelarskich zapędów bardzo bardzo zależy mi na małej 4 osi, bym mógł frezować małe ramy do modeli w tworzywie, ewentualnie mosiądzu bez przymocowania.

Myślę, że na początek skupię się na budowie małej 4 osiowej frezareczki "by działała" w oparciu o krokówki drukarkowe + kit avt, lecz jak znam siebie, na długo mi to nie wystarczy i zapragnę budowy czegoś większego, stąd też moja prośba o pomoc w dobraniu sterowania. Może udałoby mi się kupić coś porządnego teraz, by w przyszłości przełożyć do nieco większego twora, lub od razu zajmę się porządniejsza konstrukcją.

Czy moglibyście napisać z jakich "zestawów" korzystacie i jakie niosą one ze sobą plusy a jakie minusy?


Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź i zrozumienie.

Pozdrawiam,
Arek



Tagi:

Wróć do „CNC podstawy”