Ciecie woda waterjet cnc

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
retsewlyso2
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 8
Rejestracja: 27 wrz 2015, 19:59
Lokalizacja: Warszawa

Ciecie woda waterjet cnc

#1

Post napisał: retsewlyso2 » 29 wrz 2015, 18:35

Czy zna ktoś jakies fisne książki gdzie mógłbym zgłębić swoją wiedzę na temat maszyn cnc głownie ciecie woda waterjet?
Wszystkie bedą na pewno dobre o wezmę pod uwaga :)



Tagi:


Bastiat333
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 14
Rejestracja: 29 wrz 2015, 22:35
Lokalizacja: Gdynia

#2

Post napisał: Bastiat333 » 30 wrz 2015, 00:17

Nima książek na ten temat jaką maszynę masz w firmie ??? Podaj producenta sterowanie maszyną oraz nazwę programu do programowania no, chyba że też pełni funkcję sterowania. ;]


WP Kamil
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 293
Rejestracja: 11 kwie 2014, 11:25
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: WP Kamil » 02 paź 2015, 21:40

Kimla na swojej stronie ma co nieco teorii po polsku http://www.kimla.pl/Waterjet
po angielsku: http://www.wardjet.com/waterjet-university/
a jeśli masz jakieś konkretne pytania odnośnie cięcia wodą 2D to ew. odezwij się na prv.- postaram się pomóc.


Autor tematu
retsewlyso2
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 8
Rejestracja: 27 wrz 2015, 19:59
Lokalizacja: Warszawa

Waterjet

#4

Post napisał: retsewlyso2 » 03 paź 2015, 11:44

Producent INTERMAC maszyna PRIMUS na programie ICam
Głownie szukam czegoś takiego gdzie znajde jakies szczegóły, rysunki techniczne z opisem części głowic itp.


Bastiat333
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 14
Rejestracja: 29 wrz 2015, 22:35
Lokalizacja: Gdynia

#5

Post napisał: Bastiat333 » 05 paź 2015, 10:51

Nie znam tej maszyny ;/ Ale mogę doradzić, że układ wysokiego ciśnienia trzeba skręcać ze sobą bardzo lekko. Lepiej nie dokręcić i zauważyć, że cieknie aniżeli przekręcić i poniszczyć zaostrzone końce przewodów wysokiego ciśnienia, lub też i uszkodzić kryzę przy dokręcaniu. Ogólnie jeśli maszyna nie tnie na 100% prędkości przy najgorszej jakości to to jest wina w 90% uszkodzonej kryzy nie dyszy no chyba, że widać że dysza popracowała 50+ godzin i na końcu ma owal tzn nie jest okrągła lub puszczona woda z niej leci pod kątem zamiast prosto. Warto pamiętać o tym aby co 3-5 godzin przekręcać dyszę o około 120stopni. To pozwoli wyeksploatować dyszę nawet do 150godzin pracy.

[ Dodano: 2015-10-05, 11:00 ]
A mogą się trafić też trefne kryzy więc aby sprawdzić czy kryza jest ok najlepszym sposobem jest ustawić ciśnienie w pompie na 300-400 bar i puścić wodę na samej kryzie jeśli strumień będzie cieniutki bez rozprysków lub poświaty oznacza to, że kryza jest ok jeśli będzie szczota to można ją wyrzucić ;] O ile kryza wytrzyma sporo godzin nie pęknie ani nie zacznie wolniej ciąć to warto też zwracać uwagę na ilość przepływającej wody tzn ruchy tłoków w pompie (im szybciej się poruszają tym więcej pompują wody ) lepiej wymienić kryzę aniżeli wymieniać częściej uszczelnienia w pompie.


Autor tematu
retsewlyso2
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 8
Rejestracja: 27 wrz 2015, 19:59
Lokalizacja: Warszawa

#6

Post napisał: retsewlyso2 » 11 paź 2015, 00:29

Kto mi moze powiedzieć jak działa iglica. Oczywiście wiem ze zamyka i otwiera dojście wody ale interesuje mnie samo jej działanie i w jakim czasie sie zużywa ? Wiem zr tam sa jakies sprężyny ale juz nie wiem o co dalej chodzi i jak to prosperuje
Ktoś cos ?


Bastiat333
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 14
Rejestracja: 29 wrz 2015, 22:35
Lokalizacja: Gdynia

#7

Post napisał: Bastiat333 » 11 paź 2015, 15:46

Zawór ciśnieniowy zwalnia nacisk na iglicę, która pod wpływem ciśnienia wody z pompy się podnosi. Jak nic nie cieknie i zawór chodzi sprawnie to najlepiej nic nie ruszać. Może się zdarzyć, że przy cięciu szkła na niskim ciśnieniu zawór raz będzie raz nie będzie się otwierał. No to wtedy trzeba pokombinować albo zasyfiony dysk metalowy od strony zaworu(można przeczyścić wciskając wykałaczkę) albo sam zawór ciężko chodzi może być też brudny. Nie radzę otwierać układu zaworu bez części zamiennych !!! Oring(uszczelka) można ją łatwo uszkodzić lepiej mieć zapasową. A najlepiej wszystkie bebechy zaworu w końcu to kawałeczek mosiądzu (prowadnica do igły) igła kawałek tworzywa sztucznego i oring na plastik nie liczę dysku prowadzącego bliżej zaworu on raczej się nie psuje. No i o ile są części zamienne (te z tworzywa sztucznego najlepiej parę zamówić czasami mają wady i przepuszczają wodę) to ważna wskazówka o ile jest możliwość to skręcać układ na otwartym zaworze do góry nogami. Igła na niej plastik z oringiem wsadzamy w dysk prowadzący a potem na otwarty zawór i można skręcać.


Autor tematu
retsewlyso2
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 8
Rejestracja: 27 wrz 2015, 19:59
Lokalizacja: Warszawa

#8

Post napisał: retsewlyso2 » 11 paź 2015, 21:39

Plastikowa rurka przez ktora leci piasek zwie sie podajnik. Obok niej jest jeszcze jedna rurka gdzie widzę piach. Znacznie mniejszej średnicy. Słyszałem ze występuje tam podciśnienie które tak jakby dosypywalo piasek którego brakuje. Moja maszyna podczas pracy sie zatrzymywała i to po kilka razy. Zauważyłem ze ta wlasnie rurka była zatkana przez wilgoć. Potem wymieniłem rurkę i wszystkie części w głowicy wiec nie jestem pewny. Moje pytanie...
Czy to możliwe ze maszyna sie zatrzymywała wlasnie przez ta zatkana rurkę ?
Był u mnie serwis i nie wiedział dlaczego sie maszyna zatrzymuje ale ja tak wnioskuje ze to moze buc przyczyna.
Pozdrawiam


Bastiat333
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 14
Rejestracja: 29 wrz 2015, 22:35
Lokalizacja: Gdynia

#9

Post napisał: Bastiat333 » 12 paź 2015, 05:39

Wątpię aby to było przyczyną jeśli do układu dostarczającego ścierniwo dostała się wilgoć to po prostu maszyna powinna pruć wodą a ramię powinno dalej realizować program.


Autor tematu
retsewlyso2
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 8
Rejestracja: 27 wrz 2015, 19:59
Lokalizacja: Warszawa

#10

Post napisał: retsewlyso2 » 12 paź 2015, 17:35

To w takim razie za co odpowiada ten system z rurka obok ? Przecież tam jest czujnik i pod wpływem ciśnienia na cos reaguje, wiec w takim razie jak to jest. ?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”