Niwelacja luzów na śrubach napędowych - długopis 3D

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
tdx
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 85
Rejestracja: 11 wrz 2013, 22:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Niwelacja luzów na śrubach napędowych - długopis 3D

#1

Post napisał: tdx » 21 wrz 2015, 00:06

Witam
Dzisiaj chciałbym przedstawić wszystkim sposób na to jak pozbyć się luzów jeśli komuś przeszkadzają.
Dokładnie to jest to dla osób, które mają Długopis 3D.
Wykonałem nakrętki z tworzywa PLA i ABS i świetnie się spisują.
Jak miałem na nakrętkach na "szpilkach" gwintowanych spore luzy nawet z wykorzystaniem tulei, tak teraz nie jestem w stanie zauważyć żadnego luzu.
Ważne aby nakrętka z tworzywa nie była w pełni zamknięta, ponieważ jeśli jest zamknięta to stawia znaczny opór niekiedy jeśli się ją przesuwa.
Tak samo jest ze śrubami trapezowymi.
Wiem że są do kupienia Nakrętki z tworzywa sztucznego, jednak jeśli ktoś nie chce kupić a ma długopis 3D to może ją samemu wykonać.
Zalety:
- można zrobić nakrętki praktycznie dowolnej długości, przez co jest mniejszy nacisk sił na gwint nakrętki na mm.
- możliwość dorobienia sobie do nakrętki w dowolnych miejscach części mocujących
- dużo mniejsze luzy niż w przypadku nakrętek stalowych
- jeśli się ma długopis 3D to można praktycznie od razu wykonać sobie potrzebną nakrętkę

Wady:
- z powodu zastosowanie materiału PLA lub ABS szybciej się zużywa nić nakrętki ze metalu.
- trochę bardziej delikatne niż nakrętki plastikowe wytłaczane masowo (ale jeśli nikt nie będzie ich traktował młotkiem to się nadadzą :D )
- większe koszta w przypadku wykonania nakrętek na szpilki gwintowane (do śrub trapezowych się nie spotkałem, a jeśli będą to będą drogie)

Przykładowe wykonanie nakrętki:

Obrazek
ObrazekObrazekObrazek



Tagi:

Wróć do „CNC podstawy”