Trochę rozrywki, czyli laickie pytania na temat budowy CNC

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#11

Post napisał: kubus838 » 16 wrz 2015, 14:57

Masz pewne wątpliowości i jest to normalna sytuacja. Oczywiście wybór należy do Ciebie. Ale proponuje Ci abyś zrobił pewne doświadczenie. W tym płaskowniku wywierć dwa otwory jeden nagwintuj a w drugi włóż śrube i skręć na dwie nakrętki - jedną od spodu płaskownika i drugą od góry oczywiście pod nakrętki podłóż odpowiednie podkładki i skręć obie śruby na maxa. Musisz wziąć takie śruby aby po przykręceniu od łba śruby do płaskownika była odległość 3 centymetry. Potem załóz na wystające cząści srub np. kawałek odpowiedniej rurki i zacznij ta rurka ruszać. Oczywiście uzyte śruby musza mieć tą samą wytrzymałość. Wtedy zobaczysz które połączenie jest bardziej wytrzymałe.

Co do spawania płaskownika z profilem który podałeś to przygotuj się na sporą obróbke. Spaw na 100% powygina element profilowany. Niestety tak zawsze się dzieje przy spawaniu i dlatego nie rozumiem Twojej decyzji o spawaniu elementów bardzo ważnych dla dokładności obróbki Twojej maszyny. Moim zdaniem to jest pierwszy błąd przy budowie takiego urządzenia - ale to jest moje zdanie.

robert



Tagi:


steff.k
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 529
Rejestracja: 07 paź 2013, 20:12
Lokalizacja: Kraków/Kraśnik

#12

Post napisał: steff.k » 16 wrz 2015, 15:39

A ja mam takie pytanie. Jak w profilu kwadratowym 60x60x3 o długości ok 600mm chcecie nakręcić nakrętkę z podkładką w połowie jego długości?
Dodatkowo alby profile były usztywnione należy zaspawać ich końce.
Moim zdaniem w takiej konstrukcji trzeba nagwintować otwory, a nie bawić się w nakrętki i podkładki.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#13

Post napisał: kubus838 » 16 wrz 2015, 16:08

steff.k pisze:A ja mam takie pytanie. Jak w profilu kwadratowym 60x60x3 o długości ok 600mm chcecie nakręcić nakrętkę z podkładką w połowie jego długości?
Bardzo prosto: od początku profilu odmierzasz 300mm i punktujesz, wiertarka i wiercisz otwór. I to cała filozofia.

steff.k pisze:Dodatkowo alby profile były usztywnione należy zaspawać ich końce.
Tego jeszcze nie słyszałem aby po zaspawaniu końców profili stał się on sztywniejszy
steff.k pisze:Moim zdaniem w takiej konstrukcji trzeba nagwintować otwory, a nie bawić się w nakrętki i podkładki.
A jaka jest grubość ścianki tego profilu?


robert


steff.k
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 529
Rejestracja: 07 paź 2013, 20:12
Lokalizacja: Kraków/Kraśnik

#14

Post napisał: steff.k » 16 wrz 2015, 16:27

kubus838 pisze:
steff.k pisze:A ja mam takie pytanie. Jak w profilu kwadratowym 60x60x3 o długości ok 600mm chcecie nakręcić nakrętkę z podkładką w połowie jego długości?
Bardzo prosto: od początku profilu odmierzasz 300mm i punktujesz, wiertarka i wiercisz otwór. I to cała filozofia.
Chodziło mi o nakręcenie nakrętki wewnątrz tak małego profilu z podkładką, a nie o sposób trasowania otworów.
kubus838 pisze:
steff.k pisze:Dodatkowo alby profile były usztywnione należy zaspawać ich końce.
Tego jeszcze nie słyszałem aby po zaspawaniu końców profili stał się on sztywniejszy
Tutaj nie trzeba słuchać, tylko zobaczyć na analizę odkształceń profilu o końcach zaspawanych i otwartych.
kubus838 pisze:
steff.k pisze:Moim zdaniem w takiej konstrukcji trzeba nagwintować otwory, a nie bawić się w nakrętki i podkładki.
A jaka jest grubość ścianki tego profilu?


robert
Oczywiście grubość ścianki samego profilu jest nie wystarczająca, ale kol. Ganz_Conrad mówił o dodatkowym płaskowniku 10mm na wierzchu. A to do wykonania gwintu M5 o odpowiedniej długości będzie wystarczające.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#15

Post napisał: kubus838 » 16 wrz 2015, 17:05

steff.k pisze: Chodziło mi o nakręcenie nakrętki wewnątrz tak małego profilu z podkładką, a nie o sposób trasowania otworów.
Tylko po co nakrętka w środku profilu? Nakrętki montuje sie na zewnątrz profilu.
steff.k pisze:Oczywiście grubość ścianki samego profilu jest nie wystarczająca, ale kol. Ganz_Conrad mówił o dodatkowym płaskowniku 10mm na wierzchu. A to do wykonania gwintu M5 o odpowiedniej długości będzie wystarczające.
Tak ale kolega chciał przyspawać płaskownik do profilu. A jak wiadomo spaw ściaga. A jeżeli spaw ściąga to trzeba płaskownik przykręcić. Chyba, że znasz inny sposób jak zamontować płaskownik do profilu. Można wykonać otwory gwintowane w płaskowniku czyli 10mm i przykręcic do niego profil ale z tego co czytałem to na tym płaskowniku ma być coś zamontowane. I to już raczej przy pracy obrabiarki będzie mało sztywne.


robert


steff.k
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 529
Rejestracja: 07 paź 2013, 20:12
Lokalizacja: Kraków/Kraśnik

#16

Post napisał: steff.k » 16 wrz 2015, 17:17

kubus838 pisze: Tylko po co nakrętka w środku profilu? Nakrętki montuje sie na zewnątrz profilu.
A to chciałeś wiercić profil na wylot i mocować szynę na długich śrubach?

kubus838 pisze: Tak ale kolega chciał przyspawać płaskownik do profilu. A jak wiadomo spaw ściaga. A jeżeli spaw ściąga to trzeba płaskownik przykręcić. Chyba, że znasz inny sposób jak zamontować płaskownik do profilu. Można wykonać otwory gwintowane w płaskowniku czyli 10mm i przykręcic do niego profil ale z tego co czytałem to na tym płaskowniku ma być coś zamontowane. I to już raczej przy pracy obrabiarki będzie mało sztywne.

robert
Zakładałem ze płaskownik przyspawa i splanuje, innej rozsądnej drogi za bardzo niema.


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#17

Post napisał: dance1 » 16 wrz 2015, 19:09

nie no bez jaj, gdzie można połączeń skręcanych używać, używamy ale płaskowniki które mają byś splanowane i służyć jako baza spawamy i obrabiamy, po to te płaskowniki żeby po spawaniu "mięsa" na wyprowadzenie baz zostało.
I don't like principles, I prefer prejudices


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#18

Post napisał: kubus838 » 16 wrz 2015, 20:42

steff.k pisze: A to chciałeś wiercić profil na wylot i mocować szynę na długich śrubach?.
Właśnie tak - chciałem wiercić na "wylot" i mocować szyne na długich śrubach. A co nie można? Można tylko trzeba wiedzieć jak.

steff.k pisze: Zakładałem ze płaskownik przyspawa i splanuje, innej rozsądnej drogi za bardzo niema.
Ale czasami da rade splanować, a czasmi nie ma z czego planować. I co wtedy? Jest "rozsądna droga" wystarczy poczytać - to forum.


robert


Autor tematu
Ganz_Conrad
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 116
Rejestracja: 02 gru 2014, 11:31
Lokalizacja: Słupsk

#19

Post napisał: Ganz_Conrad » 16 wrz 2015, 22:52

kubus838 pisze:nie rozumiem Twojej decyzji o spawaniu elementów
Z tego co czytam, jest to jedynie słuszne podejście na forum, zapewniające najlepszą sztywność konstrukcji, więc przyjąłem to bez większych rozmyślań.

Obrazek Obrazek
ObrazekObrazek

Poza tym wydaje się to najwygodniejszym sposobem łączenia.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#20

Post napisał: kubus838 » 16 wrz 2015, 23:54

Ganz_Conrad pisze: Z tego co czytam, jest to jedynie słuszne podejście na forum, zapewniające najlepszą sztywność konstrukcji, więc przyjąłem to bez większych rozmyślań.


Poza tym wydaje się to najwygodniejszym sposobem łączenia.
To są maszyny z ruchomym stołem. A popatrz dokładnie na drugie zdjecie - powieksz je.


robert

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”