Strona 1 z 4

Jakie tanie CNC do tworzyw sztucznych.

: 25 sie 2015, 14:07
autor: Ganz_Conrad
Witajcie,
Potrzebuję możliwie najprostszej frezarki pracującej w 3 osiach, która służyłaby do frezowania w tworzywie sztucznym (wycinanie w obudowach do układów elektronicznych - ilości hobbystyczne).
Jestem w stanie zbudować to sam (po dłuższej lekturze zawartości forum), ale z braku czasu wolałbym w jak największym stopniu korzystać z gotowych rozwiązań. Zlecanie frezowania jest procesem czasochłonnym i kosztownym przy pojedynczych egzemplarzach i wolałbym przeznaczyć finanse na coś co będzie pod ręką.
Pole robocze o wielkości 150x150mm w większości spełniłoby moje potrzeby.
Czy moglibyście określić, jakie mniej więcej koszta musiałbym przeznaczyć na tego typu frezarkę i czy macie jakieś ulubione/polecane gotowe rozwiązania dla hobbystów?
Z tego co wyczytałem na forum, DIY drewniak na śrubach M8 pewnie spełniłby moje wymagania, ale muszę dzielić czas pomiędzy innymi, czasochłonnymi projektami i nie chciałbym aby kolejny leżał w kącie i czekał na lepsze czasy.

: 25 sie 2015, 15:01
autor: kubus838
Witam

W dosyś specyficzny sposób zaczołeś swój temat. Zbudowałbyś tylko nie masz czasu, a do tego w celach hobbistycznych. Więc może zacznijmy od początku. Nie ma czegoś takiego jak tania frezarka cnc. Poszukaj w sieci cen komponentów do takiej frezarki i nie jest tu ważne pole robocze - bo prowadnice i śruby kupujesz na metry, do tego dolicz ceny silników, elektronike to już troche wyjdzie i jeszcze trzeba umieć to złożyć. Sama frezarką też nic nie zrobisz. CNC jest to wspomaganie procesu produkcyjnego technologią komputerową - mówiąc w dużym skrócie i dużym uproszczeniu. Dlatego potrzebne jest odpowiednie oprogramowanie. Więc jeżeli chcesz mieć dokładną i stabilną frezarke to musisz szykować napewno więcej niż pięć tysięcy. W przypadku drewniaka może to i będzie troche teńsze. Nikt nie poda Ci cen bo nikt nie widzi co chcesz zrobic. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zakup gotowej obrabiarki. I jeszcze jedno nie ma frezarek do plastiku czy drewna.

robert

: 25 sie 2015, 15:16
autor: Ganz_Conrad
Postaram się uprościć specyfikę swojego pytania np. w ten sposób:
https://www.inventables.com/technologie ... #basic-kit
warto? czy są lepsze i tańsze rozwiązania?
kubus838 pisze:I jeszcze jedno nie ma frezarek do plastiku czy drewna
mógłbyś doprecyzować?

: 25 sie 2015, 15:26
autor: 251mz
Ganz_Conrad pisze:warto? czy są lepsze i tańsze rozwiązania?
Jeden z kolegów na forum składa tą maszynę i robi z tego reportaż na jutubie.
Poczekaj na testy i sam ocenisz czy warto...

: 25 sie 2015, 16:51
autor: kubus838
Ganz_Conrad pisze:
kubus838 pisze:I jeszcze jedno nie ma frezarek do plastiku czy drewna
mógłbyś doprecyzować?
Nie możesz dzielić maszyn względem materiału. Obrabiarka ma być sztywna, stabilna a przede
wszystkim wykonywać swoją praca np. frezowanie. To czy frezujesz metal tworzywo czy drewno to juz jest kwestia pliku z g-codami czyli tzw, strategii obróbki.

robert

: 25 sie 2015, 17:33
autor: oprawcafotografii
Ja bym napisal "Obrabiarka ma ...wykonywać swoją prace"
pomijajac przymiotniki ;)

Jesli maszyna zrobiona z paru wiszacych walkow bedzie poprawnie
frezowac obudowy to bedzie dobra. Nie koniecznie stabilna etc ;)

q

: 25 sie 2015, 18:53
autor: Ganz_Conrad
kubus838 pisze:Nie możesz dzielić maszyn względem materiału.
Ale mogę je dzielić względem mocy i wydajności wrzeciona jak i precyzji zależącej od elementów, z których została złożona.
Dla moich potrzeb wystarczy miniszlifierka typu Dremel sterowana silnikami krokowymi wyjętymi z napędu CD (może trochę przesadziłem, taka pewnie nadaje się tylko do pisania mazakiem) i miałem nadzieję, że ktoś przetrenował podobnego typu konstrukcje lub są one w sprzedaży jako KITy DIY.
251mz pisze:Poczekaj na testy i sam ocenisz czy warto...
dzięki, będę śledził. W międzyczasie przeszukuję dział konstrukcji własnych.

: 25 sie 2015, 20:59
autor: dance1
pomyśl nad maszyną tego typu, dla Twoich potrzeb w zupełności wystarczy, http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_odkw= ... 0&_sacat=0
całe pierdu o stabilności, sztywności itp bzdurne podpowiedzi należy omijać szerokim łukiem, za chwilę przeczytasz że bez spawania, wyżarzania konstrukcji "plastikowych" pudełek nie wyprodukujesz bo się w dokładności nie zmieścisz :lol: , temat szeroko był opisany na forum :lol:

: 25 sie 2015, 21:01
autor: oprawcafotografii
Tylko sprawdz dlugosci osi a szczegolnie przeswit - moga Ci sie obudowy nie miescic pod brama...

q

: 25 sie 2015, 21:13
autor: dance1
chodzi mi bardziej o konstrukcję i materiały zastosowane, alu skręcane, plecy z płyty można wykonać, podstawę tak samo, trapezy itd, konstrukcje te są dobrze opisane na necie także nie ma co przepisywać, wrzeciono także warto przemyśleć bo te małe szlifierki typu dremel, kress wyją na potęgę.
Jak nie ma się wielkich wymagań warto konstrukcje tego typu podpatrywać bo są proste przez co tanie, oczywiście można spawać, wyżarzać itd... bronić nie będę. :wink:

"Nie możesz dzielić maszyn względem materiału" bzdura totalna, posiadam centrum do obróbki kamienia, szkła, pole robocze 4000x3300, 6 osi i maszyna ma niewielkie szanse na obróbkę aluminium, pomimo wrzeciona 10kW i ponad 10 Ton, o centrum do obróbki drewna nie ma już co wspominać, także właśnie maszyna jest tworzona pod materiał obrabiany, ploterów do lekkich zadań na rynku także nie brakuje.
"To czy frezujesz metal tworzywo czy drewno to juz jest kwestia pliku z g-codami czyli tzw, strategii obróbki."
Taa bredzimy dalej, wszędobylskie camy, strategie itp pierdoły żeby wyciąć kilka otworów itp, pozazdrościć, do obróbki pianki okumy, pumy itp zwierzaki najlepiej polecać za 100k$ oczywiście :mrgreen: